FIFA gibi bir oyunu hangi oyun motoruyla yapabiliriz?

Puding Bey

Hectopat
FIFA, PES 2020 gibi oyunlar günümüzde çok oynanıyor. Ben Unity oyun motorunu kullanan bir geliştiriciyim.
Peki Unity veya Unreal Engine gibi oyun motorları ile bu tarz oyunlar yapılabilir mi?

• Yapılırsa ne gibi hatalarla karşılaşırız?
  • Illaki bir futbol oyunu için özel bir oyun motoru mu kodlamamız gerekiyor?

Unity ve Unreal Engine her şeyi yapabilmen için var ve evet yapabilirsin tabii ki ama sırf FIFA için oluşturulmuş bir oyun motoru olmasi tabii ki de çok daha iyi işinizi kolaylaştırır her şey zaten bu oyun için ayarlanmış durumda. Yeterince büyük bir şirketseniz ve yapabiliyorsanız bence hiç durmayın yapın ama bağımsız bir ekipseniz işiniz çok zor.

FIFA yanılmıyorsam Frostbite (Evet. BattleField'ın yapıldığı motor.)
PES (e-Football) ise Fox Engine ile yapıldı. (Evet. Hideo Kojima'nın Metal Gear Solid V için yaptırdığı yeni nesil oyun motoru.)

Yapamazsın, yaptırmazlar.

Gelişimine katkı sağlamazlar, hiçbir piyasada satamazsın.

Kapitalizm, markalarını daha önceden tasarlayıp öyle piyasaya sürüyor.
Hocam tabii ki yaptırmazlar. Ki bu işlerine gelmez dediğiniz gibi, ama demek istediğim yapılabilir miydi? Yani bu 2 oyun motoru yeterli mi acaba?
Unity ve Unreal Engine her şeyi yapabilmen için var ve evet yapabilirsin tabii ki ama sırf FIFA için oluşturulmuş bir oyun motoru olmasi tabii ki de çok daha iyi işinizi kolaylaştırır her şey zaten bu oyun için ayarlanmış durumda. Yeterince büyük bir şirketseniz ve yapabiliyorsanız bence hiç durmayın yapın ama bağımsız bir ekipseniz işiniz çok zor.
Doğrusu büyük bir şirket değiliz, ama geliştirdiğimiz mobil tabanlı çok iyi oyunlar var. Paylaşım durumunda bayağı bir gelir elde edeceğiz. Fakat ileride PES veya FIFA gibi bir oyun yapmayı hedefliyoruz. Şimdilik ufak ufak adımlarla gidiyoruz. Eğer Unreal veya Unity gibi oyun motorları dediğiniz gibi iyiyse bu alanda yapacağız. :D

Unreal Engine'i gayet başarılı buluyorum açıkçası. Gerekli karakterleri, kaplamaları vs. sağlarsanız neden olmasın. Ama şu lisans noktası karıştırdı kafamı. Örneğin, PES'te, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi için UEFA'ya lisans parası ödemekte KONAMI. Aynı şekilde, kramponlar için de FIFA, Nike'a ödeme yapıyor diye biliyorum. Bunlar olmasa güzel bir proje neden olmasın?

Fifa 2022 Unreal Engine oyun motoru ile gelecek ama bu zamana kadar @The Anorak dediği gibi Frostbite ile geliştirildi.
O zaman ben yavaştan Unreal Engine'ye geçeyim. :D
Unreal Engine'i gayet başarılı buluyorum açıkçası. Gerekli karakterleri, kaplamaları vs. sağlarsanız neden olmasın. Ama şu lisans noktası karıştırdı kafamı. Örneğin, PES'te, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi için UEFA'ya lisans parası ödemekte KONAMI. Aynı şekilde, kramponlar için de FIFA, Nike'a ödeme yapıyor diye biliyorum. Bunlar olmasa güzel bir proje neden olmasın?
Ben de gayet başarılı buluyorum, fakat Unity de profesyonel olduktan sonra geçmeyi planlıyorum. Çünkü Türkçe kaynak Unreal Engine Unity'e kıyasla az.

Sponsor kısmına gelirsek saf gibi KONAMI ve EA hiç bir zaman birlikte çalışmadılar.
Sırf "hep ben de kalsın UEFA" sözleşmesi diye tutturdular. :D

O zaman ben yavaştan Unreal Engine'ye geçeyim. :D

Ben de gayet başarılı buluyorum, fakat Unity de profesyonel olduktan sonra geçmeyi planlıyorum. Çünkü Türkçe kaynak Unreal Engine Unity'e kıyasla az.

Sponsor kısmına gelirsek saf gibi KONAMI ve EA hiç bir zaman birlikte çalışmadılar.
Sırf "hep ben de kalsın UEFA" sözleşmesi diye tutturdular. :D
Aklında bulunsun diye Türkçe kaynak belirtmek istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı