Fifa mı... Bir Daha Asla !

grc8213

Kilopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Meslek
Grafiker
Evet arkadaşlar 7-8 ay, belkide daha fazla zaman önce, büyük bir hevesle orjinal almış olduğum oyunumu bir daha Fifa serisi hiç oynamamak üzere şu dakika silmiş bulunuyorum. World Cup 98'den beri oynadığım bütün futbol oyunlarının arasındaki tek işkence makinesi olduğunu ve bilgisayarınız hâlâ sağlamsa sağlıklı bir şekilde bırakmanız gerektiğini düşünüyorum :) Bu yazıyı yazmamdaki sebep 8 aydır debelene debelene öğrenmeye çalıştığım Fifa'da beş para etmez bir şampiyonlar ligi takımına 7 sezondur emek verdiğim 400.000.000 Euroluk takımla kendi evimde yenilmem oldu.

Ama asıl sebepler şunlarda denilebilir:

1-Oyun çok hızlı; Slow modunda (Bazı Takımlarda ki bu takımların hiç bir MANTIĞI yok 2.ligdeki saçma bir takım bile olabiliyor. Büyük klüpler olsa yine eyvallah) dahi oyunu bazen takip bile edemiyorum. İnsan üstü tepkiler bekleniyor.
2-Buglar çok fazla; Sizin defans oyuncunuz kalecinize takılıyor falan derken, Mantıkla yakından uzaktan ilişkisiz goller olması.
3-PC ile %0 Optimize olması. Klavye tuşları ile istediğiniz oyuncuya mucizelerle topu gönderebiliyorsunuz. Çünkü aptal oklar 4 tane bunu EASport Kesinlikle bilmiyor.
4-Büyük maçlarda güçlü futbolcunuzun hiç bir önemi yok 91 gücündeki oyuncuyu 78'lik defans resmen eziyor.
5-İnsan üstü beceriler istemesi; Oyunu çözdüğümü düşünüyorum. Defans için aşağıdaki 5 durumu aynı atakta sizden istiyor.
1-Defans yaparken; Eğer futbolcu ile yan yana iseniz. şut tuşu ile omuzundan çekmeniz lazım ki sizi geçerse çok zor yakalamak. Geçmemesi için 0.5 Sn önceden üzerine doğru yandan hamle yapmanız gerekiyor tabi bu hareketi 0.2 sn önce yaparsanız yandınız. Çünkü PC hamle yapmak istediğinizi zannediyor ve oyuncunuz boşa ayak sallıyor, imkansız olan yetişme olanağınıza bir imkansızlık daha ekleniyor.
2-Defans yaparken; Oyuncu çağırma tuşu ile 2'li pres, bunda eğer PC otomatik arkadaki bir oyuncuyu çağırırsa tek pasya gol yediniz demektir. Özel hareketlerdeki yön tuşları ile seçip, mükemmel zamanlama ile 2'li pres yapmanız gerekiyor.
3-Defans yaparken; Pas tuşu ile alan savunma yaparken oyuncu tam karşınızda ve bir anda keskin dribling yapmaması gerekiyor (Tabi bunu 78-80 lik futbolcular bile beceriyor.) yaparsa şut tuşu ile 0.05 Sn de tepki vermelisiniz (İmkansız)
4-Defans yaparken; Özel hareket tuşu ile pas tuşu birleşiminden oval alan savunması yapmanız genelde orta açacağı zaman işe yarıyor.
5-Defans yaparken; Şayet sizi geçti şut atacaksa ayağa kaymanız gerekiyor (penaltı ihtimali çok yüksek şut tuşunda bile hiç tereddütsüz veriyor)
6-Şayet atamadı mükemmel bir hamleyle topu almanız hadi aldığınız öyle kaldırıp dikmeden açı vererekki kaçırırsanız golü yersiniz pas vermeniz gerekiyor.
7-Diyelim Kontraya çıkıyorsunuz uzun pas atarken Xavi-İniesta ikilisi olsa dahi topu 2 mt açıyor oyuncunuz açmasın derseniz özel hareket tuşu ile durdurmanız lazım ondada karşı takım dönmüş oluyor.
8-Rahat şut yok: Kontrada bile birisi kesin yetişir ve bu durumda onunla didişip süper bir şut atacaksınız. Onuda %90 kaleci kurtaracak (bende değerler yarı yarıya orjinalinde mucizelerle gol oluyor zaten)
9-Şayet olduya gol attınız PC santrayı yapıyor %80 de ilk atak gol oluyor. Tesadüfen size gelipte sizde 25 dk top çevirmezseniz. (Atacaksa atmak istiyorsa Barca ile bile top çeviremezsini denemeyin bile)
10- Bunlara rağmen oynanmazmı oynanır (CPU Erorlar %50 de Friendly maçlardan bahsetmiyorum) Ama şayet ben 1 maş sonrası kendimi o kadar kasılmış hissediyorumki resmen işkence çekip yoruluyorum ZEVK almıyorum. Zor demek aşırı gerçekçilik demek iyi oyun demek değildir. Şimdi Fifa 2014 e daha fazla detay geliyor kim oynayacaksa buyursun oynasın...

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi sen kalktın, emek verdiğin bir takımla bir maç yenildin diye, kimseyi oyunu bırakmaya teşvik edemezsin. Tamam oyun hakkında yaşadığın hatalar seni bezdirmiş olabilir. Ama millete bırakın derim diye öneride de bulunmanı pek doğru da bulmuyorum. FIFA'yı FIFA yapan şeylerden biri zaten zorluk seviyesinde ki gerçekçiliktir. Gerçek hayatta futbol da öyle basit ve saçma goller yeniyor ki anlatamam. Yani yediğin goller de ki saçmalık bence katlanılır seviye de. Hem FIFA 14 ile gelecek olan yeni motor ile hatalar en aza indirilir. Gerçek hayatta da, ciddi bir maçta hangi oyuncunun gelip de çok rahat bir şekilde şut attığını gördün? Ya çok geridedir, yada bir anlık boşluk yakalamıştır. Gerçek hayatta o boşluğu yakalamak için Barca ve Real Madrid bile kılı kırk yarıyor. Her ne kadar özetlerden öyle gözükmese de, şut mu çekmek istiyorsun? uğraşacaksın. Öyle PES'deki gibi gördün çek şutu orta sahadan hooop gol, yok öyle yağma. Son olarak golü attından sonraki santradan sonra gol yiyorsan, bariz senin hatan. Burada FIFA'ya suç yüklemen yanlış. Savunmanı düzgün yapamıyorsan, bunda bilgisayarın hatası nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni FıFa ignite adında yeni motor kullanacak bunu şimdi söylemen mantıksız. Daha motor çıkmadan insanları fifa dan soğutma.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı