Files App sildikten sonra bilgisayarda hiçbir şeyi kullanamıyorum

Mustafa Karakoç

Hectopat
RAM
Forza 3200 8 x2
SSD veya HDD modeli
Sandisk SSD 480GB / 1TB HDD
Ekran kartı
RTX 2060 SUPER
Anakart
Asrock B450-M
İşlemci
R5 3600
Merhaba arkadaşlar, öncelikle files App'den bahsedeyim Microsoft Store da olan bir uygulama dosyaları falan daha güzel gösteriyor kısacası bu kadar.

Bu uygulama uzun süredir vardı kullanıyordum ancak bugün prefetch klasörüne girmek istedim ve iznim olmadığını gördüm files App'in güvenlik kısmı sıkıntılı olduğundan izinleri ayarlayamadım dedim bir uygulamayı silip normal Explorer görüntüsüne döneyim. Uygulamayı siler silmez bütün yetkilerim bilgisayardan silindi neredeyse hiçbir uygulamayı kullanamıyorum ne görev yöneticisine girebiliyorum ne de CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp SFC scannow gibi komutlar kullanabiliyorum. Uygulamanın GitHub'da verdiği Explorer'a dönme defter düzenliyicisini dahi açamıyorum. Aşağıda fotoğrafları telefondan bırakıyorum ekran alıntısını bile açamıyorum o derece :) eğer bu sorunu yaşayan varsa ve çözümü var ise yardımcı olursa sevinirim şu anlık hiçbir şey gelmedi elimden format gibi duruyor. Ayrıca bilgisayar siyah ekran başlıyor 5 dakika sonra falan masaüstü geliyor.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    156,4 KB · Görüntüleme: 25
  • image.jpg
    image.jpg
    155,5 KB · Görüntüleme: 21
  • image.jpg
    image.jpg
    141,4 KB · Görüntüleme: 22
  • image.jpg
    image.jpg
    112 KB · Görüntüleme: 23
  • image.jpg
    image.jpg
    186 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleyen: Moderatör:
Files uygulamasını kullanırken varsayılan dosya yöneticisi olarak mı ayarladınız? Kurtarma menüsünden SFC scannow komutunu kullanmayı deneyebilirsiniz. Eğer yine hata verirse Windows ISO'sunu USB'ye yazın, bilgisayarı bu USB'den başlatın ve gelen ekranda kuruluma başlat yerine sorun gider tuşuna basın. Açılan menüde CMD'yi açıp deneyin. Veya sistem geri yükleme noktası varsa dönmeyi deneyebilirsiniz.

Files uygulamasını kullanırken varsayılan dosya yöneticisi olarak mı ayarladınız? Kurtarma menüsünden SFC scannow komutunu kullanmayı deneyebilirsiniz. Eğer yine hata verirse Windows ISO'sunu USB'ye yazın, bilgisayarı bu USB'den başlatın ve gelen ekranda kuruluma başlat yerine sorun gider tuşuna basın. Açılan menüde CMD'yi açıp deneyin. Veya sistem geri yükleme noktası varsa dönmeyi deneyebilirsiniz.

Denedim hocam 2 kere yazdım bir şeyler onardı fakat hala sorun devam ediyor hiçbir şey kullanamıyorum.
Scf scannow cbs/cbs.log hatası veriyor.

Sistem geri yükleme aracını denediniz mi? Kurtarma menüsünden deneyebilirsiniz.

Sistem geri yükleme de yapılmıyor hocam hata kodu veriyor.

Sistem geri yükleme aracını denediniz mi? Kurtarma menüsünden deneyebilirsiniz.

Hocam bu ISO'yla format atsam biçimlendirme menüsünde hiçbir şeyi silmeden kursam düzelir mi? Yani dosyalarımı silmeden format atmak istiyorum 200GB videolarım var.

Son düzenleme:
Sistem geri yükleme de yapılmıyor hocam hata kodu veriyor.
Bu durumda aklıma başka bir çözüm yöntemi gelmiyor. sfc scannow çalışmıyor, Github'da paylaşılan standart explorera dönme dosyası da çalışmıyor çünkü Regedit'te Explorer ile bağlantılı. Aynı sebepten ötürü Sistem Geri Yükleme Aracı da çalışmıyor ve MS Store'de çalışmıyordur muhtemelen. Bu durumda tek yol format gibi görünüyor. Bir Linux dağıtımını live olarak(sisteme kurmadan USB üzerinden kullanmak) kullanarak verileri alabilirsiniz. Bu iş için Mint öneririm. Hafiftir.

Bu durumda aklıma başka bir çözüm yöntemi gelmiyor. sfc scannow çalışmıyor, GitHub'da paylaşılan standart explorera dönme dosyası da çalışmıyor çünkü Regedit'te Explorer ile bağlantılı. Aynı sebepten ötürü sistem geri yükleme aracı da çalışmıyor ve MS Store'de çalışmıyordur muhtemelen. Bu durumda tek yol format gibi görünüyor. Bir Linux dağıtımını Live olarak(sisteme kurmadan USB üzerinden kullanmak) kullanarak verileri alabilirsiniz. Bu iş için Mint öneririm. Hafiftir.

Teşekkürler hocam ancak bahsettiğiniz şeyi hiç duymadım zaten 8 GB flash var.

Teşekkürler hocam ancak bahsettiğiniz şeyi hiç duymadım zaten 8 GB flash var.
Explorer çalışmadığı için verileri almanız zor olacaktır. İnternetten bir Linux dağıtımı indirip, sonra bunu USB'ye yazıp USB'den cihazı başlattığınızda direkt işletim sistemi gelecek(diske kurulmayacak). Oradan verileri harici bir depolama aygıtına veya buluta aktarabilirsiniz. Dediğim gibi Linux Mint öneririm. Kendi sitesinden indirebilirsiniz.

Explorer çalışmadığı için verileri almanız zor olacaktır. İnternetten bir Linux dağıtımı indirip, sonra bunu USB'ye yazıp USB'den cihazı başlattığınızda direkt işletim sistemi gelecek(diske kurulmayacak). Oradan verileri harici bir depolama aygıtına veya buluta aktarabilirsiniz. Dediğim gibi Linux Mint öneririm. Kendi sitesinden indirebilirsiniz.

Hocam sanırım yazdığımı görmediniz ISO dosyasında biçimlendirme kısmında format atarken sil veya biçimlendir demeden devam edersem dosyalar silinmeden kurtarabilir miyim? Hard disk var 1TB ancak o da dolu maalesef elimde harici bir depolama da yok. Bir de SSD'yi formatladıktan sonra hard Disk'i formatlamasam sorun olur mu? Çoğu şey orada çünkü.

Hocam sanırım yazdığımı görmediniz ISO dosyasında biçimlendirme kısmında format atarken sil veya biçimlendir demeden devam edersem dosyalar silinmeden kurtarabilir miyim? Hard disk var 1TB ancak o da dolu maalesef elimde harici bir depolama da yok. Bir de SSD'yi formatladıktan sonra hard Disk'i formatlamasam sorun olur mu? Çoğu şey orada çünkü.
Sil veya biçimlendir demeden devam ederseniz verilerinizi Windows.old klasörüne kaydediyor ama tüm verileri kaydedeceğinin garantisini veremem. Eğer işletim sistemini SSD'ye kurduysanız HDD'ye ellemenize gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı