Filistin-İsrail savaşında kim haklı?

Bu sürecin kökeni 3000 yıldan da öncesine gidiyor, bir taraf haklı ya da bir taraf haksız demek çok da sağlıklı değil. Bir bütün olarak olaylara bakacak olursak hangimiz binlerce yıllık bu sürecin sicilini çıkarmakla uğraşacak? Bunu da geçtim bu sürecin tamamına hakim olan kim var aramızda?

Şimdiki duruma ve yakın geçmişe bakarak kendi adıma şu sonucu çıkarıyorum; zulmedilmiş taraf gücü eline geçirdiği zaman aynısını karşı tarafa yapmaya başlıyor. Bunun tarihte binlerce örneği var, değişmeyen bir kural. Birisi demiş elimde olsa var olmazlardı diye, zaten işin bin yıllardır devam etmesinin nedeni bu zihniyet. Bugün sen elinde güç varken karşı tarafa acı çektirirsin, yarın o taraf bu zihniyetteyken gücü eline geçirince aynısını yapar, sonra yine o güç el değiştirir, sonra yine, sonra yine... Bunun bir başı var ama bu zihniyetle bu sürecin sonu yok. Burada tür olarak biz insanların geçmişten ders alma kabiliyeti olmayan akılsız bir tür olduğumuz gerçeğiyle yüzleşiyoruz işte.

Bir taraf yakın dönemde zulüm görmüş, güçsüz durumdayken de varlığını korumayı başarmış, gücü eline geçirince de benzerini karşı tarafa yapan zalim bir devlet. Diğeri Yaser Arafat'ın yaptığı hatayı fark etmesiyle birlikte politika değiştirerek meşruiyetini sağladığı ama onun ölümünden sonra terör örgütüne kucak açtığı için bunu büyük oranda kaybetme hatasına düşmüş olan, sivilleri de içinde konuşlandığı şehirde kalkan olarak kullanan bir yapılanma. 2 taraf da karşı tarafın sivillerini de kapsayan saldırılar yapıyor. Diğerinden nefret eden, çocukların beynini daha küçükken yıkayan 2 taraf bunlar. Bunların ikisinde de savunacak bir şey yok, sadece sivillere üzülmekle kalıyoruz işte.

Son düzenleme:
Öncelikle bu bir savaş değil istiladır.

Filistinlilerin dedeleri zamanında İngiliz baskısı ile bir miktar toprağı İsrail'e satıyor ve 1948'de İsrail devleti kuruluyor. O günden bu güne durum budur:

filistin_-_israil_510.jpg

Oranın yerli halkı filistinlilerdir. İsrail yüzyıllardır oraya göz dikiyordu 1900 lerde orayı işgal etmeye başladılar.

Filistin İsrail savaşında kim haklı sizce?
Gerekçeniz neler?
Filistin haklı diyen büyük ihtimalle duygularıyla hareket ediyordur. Mantıksal açıdan İsrail haklı. Adamlar toprakları satın almışlar ve doğal olarak oralara yerleşmek, bünyelerine katmak istiyorlar. Filistinliler'de aynı zamanda az iki yüzlü değiller. Hem Türkiye desteğini bekleyip hem Ermeni soykırımını kabul eden bir halk barındırıyorlar. İsrail haklı.

Bu soru 3 sene önce sorulsaydı Filistin derdim ancak bu Arapların gayesinin sadece kadın su petrol olduğunu anladığımda İsrail'i destekliyorum.

Allah'ın işine karışılmaz ama Araplara hiç peygamber indirilmemeliydi.

Araplara ineceğine İsrailoğullarına inmeliydi.

dünyanın en leş işe yaramaz ırkı.

Yeni konular

Geri
Yukarı