Film Bağımlılığı

Barış_Çetin

Hectopat
Daha fazla  
Lise son öğrencisiyim, haliyle üniversite sınavlarına hazırlanıyorum ancak bende film izleme hastalığı var. Film izlemediğim bir gün neredeyse yok. Sınava çalıştığım için 2-3 ay izlemeyi keseyim dedim ama aklım hep filmlerde kalıyor ve derse odaklanamıyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

Aynı olay ben de bilgisayar için geçerli, sınav var bırakamıyorum. Lise 1 öğrencisiyim geçen yıl TEOG haftası 4-5 saat oyun oynuyordum ama bir yolu var, aslında bir arkadaşınla soru cevap şeklinde falan çalışabilirsen bence kafan dağılır, filme gitmez. Bir tanıdığımın da televizyon izlemesin diye babasından baba televizyonun fişini yanında götür evde izlemiyim ders yapayım dediğini duydum. Ben bunları başaramıyorum :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Nasıl yani önüne gelen her filmi izliyor musun? O kadar sıradan ve saçma sapan filmler var ki... Tabii zevkler tartışılmaz ama bende çok film izlerim, hatta şu ana kadar çıkmış bütün iyi filmleri en iyi demiyorum iyi filmleri dahi izlemişimdir. Geriye izlenmeyecek ve ilk 20-30 dk'sında sıkıldığım filmler kaldı. Bence sınava çalışmaktan sıkıldığın ya da kazanamama endişesi olduğu için rahatlayacak aktivite arıyorsun. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Nasıl yani önüne gelen her filmi izliyor musun? O kadar sıradan ve saçma sapan filmler var ki... Tabii zevkler tartışılmaz ama bende çok film izlerim, hatta şu ana kadar çıkmış bütün iyi filmleri en iyi demiyorum iyi filmleri dahi izlemişimdir. Geriye izlenmeyecek ve ilk 20-30 dk'sında sıkıldığım filmler kaldı. Bence sınava çalışmaktan sıkıldığın ya da kazanamama endişesi olduğu için rahatlayacak aktivite arıyorsun. :)
Hayır. Önüme gelen her filmi izlemem hatta bu konuda çok titizim, kötü bir filme tahammülüm bile yoktur. Son dediğin cümle ise olayın özeti.:)

Sendeki durumun bilgisayar başında saatlerce oyun oynayanlarla farkı yok gibi. Tabi nedeni sınav, sınavda istediğin puanı alamama vb. sorunlar. Çalışma düzenini oluşturmayınca bir türlü çalışasın gelmez. Bende de böyle bir durum vardı ama daha sonradan - yani 1-2 ay önce- ders çalışmayı okul için ve sınavlar için değil gerçekten öğrenmek için yapmayı uygun buldum. Ama okuldaki bilgilerden çok tutarlı ve işe yarayanları olacağı gibi olmayanlarda var. Bunun yanı sıra mutlaka öğrenilmesi gereken bir bilgiyi yarıda da kesebiliyor okuldaki kitaplar. Bu yüzden okuldan bağımsız olarak çalışıyorum başka kitaplardan. Bunun farkına birinci sınıfta varmam çok iyi oldu benim açımdan.

Uzatmayayım bence sorun ders çalışma düzeni oluşturmamakta. Her gün insan aynı saatte bir şeyleri yapsa bir süre geçtikten sonra istemesede o vakitte onu yapmaya çalışır -farkına varınca yapmaz-. Lise sondasın ve sınava 3 hafta gibi bir süre kaldı. Şimdi çalışsan ne kadar olur bilemeyeceğim ama odağını bir derse koy derim böylece tek bir noktaya hedef edersin ama çok iyi vurursun hedefi. Yani netlerin fazla olur ama hepsine eşit ağırlık çalışırsan hepsini iyice anlamamış olursun. Kendini tutmaya çalış ve zorla kendini. Bu saatten sonra fazla öneri vermemiz zor. Kendini zorlamalısın artık. Çapraz bulmaca, sudoku gibi bulmacalar çözersen aklındaki şarkı sözleri, ritimleri veya filmdeki sesler, ritimler, olayları unutabilirsin. Tabi gözünün önündeyse unutamazsın.

Tamam benimki güzel bir davranış değil ama gördüğün gibi , herşeyi yarım bırakıyorum. Yoksa çok zamanım gidiyor. Mini dizlere başla , 40 dakika izle. hem dizi 12 bölümde bitince film hissiyatıda veriyor. İki günde bir kullan. Azaltarak kurtulabilirsin bu meretten.

Dosya Ekleri

• cats.jpg
    cats.jpg
    65,4 KB · Görüntüleme: 374
Bir ara bende yaşadım bu sorunu. Bir filmi 30- 45 dakika izle sonra bırak. Yarın kaldığın yerden bırakırsın. Veya ders çalışmayı bitir yatmadan önce kafanı dağıtmak için izle. Kısa filmler izle 90 dakikalık filmler izle 30 dakika olarak 3 günde izle.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı