Film ve oyun için monitör tavsiyesi

Biyolog

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba film izlemek ve oyun oynamak için 24 inç boyutunda IPS monitör arıyorum, oyun benim için çok önemli değil 144Hz olmasına gerek yok. 3 tane monitör gözüme kestirdim benzer özellikteler. Bu üçü arasından hangisini tavsiye edersiniz ve bunlar dışında 1400 TL'yi aşmayacak şekilde sizin öneriniz var mı?
1- Asus VZ239Q 23" 75 Hz 5ms (Display+HDMI+D-SUB) FreeSync FHD Fiyatı
2- Acer NITRO VG240Ybmiix 23.8" 75Hz 1ms (HDMI+Analog) FreeSync Fiyatı
3- HP 3KS62AA 23.8" 5ms (Analog+HDMI) Full HD FreeSync IPS Fiyatı

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba film izlemek ve oyun oynamak için 24 inç boyutunda IPS monitör arıyorum, oyun benim için çok önemli değil 144Hz olmasına gerek yok. 3 tane monitör gözüme kestirdim benzer özellikteler. Bu üçü arasından hangisini tavsiye edersiniz ve bunlar dışında 1400 TL'yi aşmayacak şekilde sizin öneriniz var mı?
1- Asus VZ239Q 23" 75 Hz 5ms (Display+HDMI+D-SUB) FreeSync FHD Fiyatı
2- Acer NITRO VG240Ybmiix 23.8" 75Hz 1ms (HDMI+Analog) FreeSync Fiyatı
3- HP 3KS62AA 23.8" 5ms (Analog+HDMI) Full HD FreeSync IPS Fiyatı
Diğer monitörler sanki daha çok ofis monitörü gibi. Ben olsam Acer'ı alırdım daha hoş bir görüntüsü var ve özelliklerine bakınca daha iyi görünüyor ama kullanmadığım için kesin Acer al diyemem.

İkisi de attıklarınızdan daha iyidir.

Philips'in renk gamutları çok daha yüksek, Asus da gerçek 8 bit.

Attıklarınız birbirinin kopyası, hem renk derinlikleri 6 bit + FRC, hem de renk gamutları yüksek değil. Sadece HP çok az daha parlak.

Attıklarımı önerirm.

İkisi de attıklarınızdan daha iyidir.

Philips'in renk gamutları çok daha yüksek, Asus da gerçek 8 bit.

Attıklarınız birbirinin kopyası, hem renk derinlikleri 6 bit + FRC, hem de renk gamutları yüksek değil. Sadece HP çok az daha parlak.

Attıklarımı önerirm.
Öneriniz için teşekkür ederim. Attıklarınız arasından Philips hoşuma gitti daha şık bir görünüme sahip, Asus'un dinamik kontrast oranı daha yüksek ama çok önemli değil sanırım bu durum.

Öneriniz için teşekkür ederim. Attıklarınız arasından Philips hoşuma gitti daha şık bir görünüme sahip, Asus'un dinamik kontrast oranı daha yüksek ama çok önemli değil sanırım bu durum.
Evet. Dinamik kontrast'a değil statik kontrasta bakmalısınız. Hatta başka bir mesajımda şöyle açıklamıştım;

Statik kontrast, ekranda aynı anda hem siyah, hem de yüksek parlaklıklı başka bir şey gösterilirken ölçülen en siyah ile en parlak arasındaki farktır.
Mesela BattleField V'den bir tünele girdiniz.

Araba farları ile tünelin karanlık duvarları arasındaki farkı statik kontrast gibi düşünün. Tabii bu bir örnek, daha iyi anlatabilmem açısından.

Ya da gece yürüyüş yapan insan grubu.

Dinamik kontrast da ekranın tüm zamanlarda gösterebildiği en siyah ile en beyaz arasındaki fakrtır. Mesela ölü piksel testi yaparken siyah sayfa geliyor, sonra beyaz sayfa geliyor.

Yani ekranda neredeyse başka hiçbir renk/görüntü üretilmiyor. Beyazlara vurulan parlaklık siyahları açmıyor.

Bunların farkı diyebiliriz. Ama simsiyah-bembeyaz ekran pratikte önemsiz.

Bir oyunda her yer ne zaman simsiyah oluyor, ölü piksel testi gibi?

5 saniye falan. Ama yukarıda bahsettiğim olay neredeyse her zaman oluyor. En basitinden kapkara bir tüfek ile tüm oyunu geçirebiliyoruz.

Bu yüzden statik kontrast önemli olup dinamik kontrasta önemsiz dedim.

Hatta şöyle ufak bir bilgi de vereyim, statik kontrast "Doğal kontrast" olarak da geçebiliyor :)

Ama ikisi arasından gerçek 8 bit olduğundan ASUS da alınabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı