Film yönetmeni nasıl olunur?

RTS okuyorum, kısa cevap; olursun.

Uzun cevap; yönetmen olma hayali ile bu bölüme gelirsen üzülebilirsin, yönetmen olmak bölümünden veya senin yeteneğinden çok Türkiye'de özellikle cebindeki paraya ve çevrene bakıyor. Bu bölümü okumayı hala düşünüyorsan bana mesaj at konuşalım

Rts okuyorum, kısa cevap; olursun.

Uzun cevap; yönetmen olma hayali ile bu bölüme gelirsen üzülebilirsin, yönetmen olmak bölümünden veya senin yeteneğinden çok Türkiye'de özellikle cebindeki paraya ve çevrene bakıyor. Bu bölümü okumayı hala düşünüyorsan bana mesaj at konuşalım.

Rts'da iş imkanı var mı? Bende bu yıl YKS sınavına gireceğim, merakım var.

Rts okuyarak veya okumayarak yönetmen olabilirsin. Bu piyasada diplomadan çok yaptığın işler daha önemli. Diploma seni medya kuruluşlarında alt düzey işlere sokar ama üniversite hayatın boyunca kısa filmler çekerek güzel bir çevre yaratırsan rahatlıkla yönetmen olarak iş bulabilirsin. Bunun dışında okuldan proje yapmadan çıkarsan iş bulman zor.

İş imkanı var ama maaşlar nispeten kötü ve çalışma saatleri yüksek. Senin ne aradığına bağlı. Mesela kurgucu olacaksan biraz daha rahat bir çalışma ortamı ve gelirin olabilir ama set elemanı olacaksan işin biraz zor. Kendini geliştirmen çok önemli dediğim gibi rts okuyorsan diplomadan çok yaptığın işler daha önemli. Üniversitedeyken mümkün olduğunca çok projede yer almaya çalış, gerekirse bedavaya setlerde çalış sana diplomadan çok daha fazlasını verecektir.

Diploman ile iş bulamazsın, okurken hocalar ile aranı iyi tutmaya çalış. Kurgucu veya Videographer olarak kendini geliştirmen gerekiyor ve bunlar için de iyi bir bilgisayar ile en azından orta seviye bir kamera edinmen senin yararına olur. Okuyacağın okulu seçmeden önce çok ama çok iyi düşün hatta mümkünse orada okuyan öğrenciler ile iletişime geçmeye çalış.

Bu bölümü seçmeden önce bir 2-3 kez daha düşün, benim gördüğüm kadarı ile gelenlerin yarısından fazlası ya bırakıyor ya da mutsuz bir durumda.

Rts okuyorum, kısa cevap; olursun.

Uzun cevap; yönetmen olma hayali ile bu bölüme gelirsen üzülebilirsin, yönetmen olmak bölümünden veya senin yeteneğinden çok Türkiye'de özellikle cebindeki paraya ve çevrene bakıyor. Bu bölümü okumayı hala düşünüyorsan bana mesaj at konuşalım.

Hocam cevap için sağ olun bir tanıdığım senarist yapımcıları ve set dinamiğini iyi biliyor bu bölümü okumaya hevesliyim bir kısa metraj film denemek istiyorum da sosyolojiyi ele alan bir projem de var ama nereden başlayacağımı ve seti nasıl kuracağımı bilmiyorum. Okumak da istiyorum ayrıca rts.

Hocam cevap için sağ olun bir tanıdığım senarist yapımcıları ve set dinamiğini iyi biliyor bu bölümü okumaya hevesliyim bir kısa metraj film denemek istiyorum da sosyolojiyi ele alan bir projem de var ama nereden başlayacağımı ve seti nasıl kuracağımı bilmiyorum. Okumak da istiyorum ayrıca rts.

Set kurmak pek sorun değil parana veya çevrene bakıyor. Biz genelde kendi aramızda ekipmanları paslaşarak veya ben daha çok okuldan ödünç alıyorum. Asıl önemli olan çekeceğin film ve senaryosu. Bol bol senaryo yazarak ve bunları çekmeye çalışarak öğreniyorsun kesinlikle, okulda öğrettikleri bilgiler ne kadar kapsayıcı olursa olsun genelde çok fazla tecrübeye ve hataya dayalı bir öğrenme süreci.

İlk çektiğin işler kesinlikle çok kötü oluyor, ilk kısa filmlerini basit ve anlatması kolay konular üzerine kur. Bol bol senaryo yaz biriktir, gerektiğinde geri dön. Her zaman hazır senaryoların olsun çeşitli festivaller, yarışmalar bazı konulara özel oluyor ve senin hazırda senaryonun olması her zaman iyi olur.

Sırf kısa film çekmek istiyorsun veya ilgin var diye bu bölümü seçmeni önermem, %99 istediğin yerlere gelemeyeceksin. Moralini bozmak gibi olmasın öyle algılama kesinlikle ama gerçekler biraz bu. Şu anda kaliteli kısa film çeken yönetmenlerin ne yaptıklarına bakınca çoğu farklı sektörlere kaymış. Kısa film çekmeyi mesleğe dönüştürmen gerçekten çok zor, bunların hepsini düşün ve en önemlisi söylediğim gibi; senden daha önce gelen insanların şu anki durumuna bak.

Çoğu bölümün genel olarak işsizlik sorunu varken ilgin olan ve kendini geliştirmek istediğin bir bölümü okumanı öneririm, en azından okurken çok eğleniyorsun ve bu gerçekten yardımcı olabiliyor sana psikolojik açıdan bu ülkede.

Set kurmak pek sorun değil parana veya çevrene bakıyor. Biz genelde kendi aramızda ekipmanları paslaşarak veya ben daha çok okuldan ödünç alıyorum. Asıl önemli olan çekeceğin film ve senaryosu. Bol bol senaryo yazarak ve bunları çekmeye çalışarak öğreniyorsun kesinlikle, okulda öğrettikleri bilgiler ne kadar kapsayıcı olursa olsun genelde çok fazla tecrübeye ve hataya dayalı bir öğrenme süreci.

İlk çektiğin işler kesinlikle çok kötü oluyor, ilk kısa filmlerini basit ve anlatması kolay konular üzerine kur. Bol bol senaryo yaz biriktir, gerektiğinde geri dön. Her zaman hazır senaryoların olsun çeşitli festivaller, yarışmalar bazı konulara özel oluyor ve senin hazırda senaryonun olması her zaman iyi olur.

Sırf kısa film çekmek istiyorsun veya ilgin var diye bu bölümü seçmeni önermem, %99 istediğin yerlere gelemeyeceksin. Moralini bozmak gibi olmasın öyle algılama kesinlikle ama gerçekler biraz bu. Şu anda kaliteli kısa film çeken yönetmenlerin ne yaptıklarına bakınca çoğu farklı sektörlere kaymış. Kısa film çekmeyi mesleğe dönüştürmen gerçekten çok zor, bunların hepsini düşün ve en önemlisi söylediğim gibi; senden daha önce gelen insanların şu anki durumuna bak.

Çoğu bölümün genel olarak işsizlik sorunu varken ilgin olan ve kendini geliştirmek istediğin bir bölümü okumanı öneririm, en azından okurken çok eğleniyorsun ve bu gerçekten yardımcı olabiliyor sana psikolojik açıdan bu ülkede.

Hocam ilgi alaka benim bu yönde bu sektörde gelişmek istiyorum sektör dediğim de ben uzun metraj yapmak istiyorum toplumdaki olayları ele alıp sıkıntıları dillendirip hakikaten iyi bir mesajlı uzun metraj yapmak istiyorum dediğim gibi yapımcı bulabilirim az çok çevrem de var ama bir şey merak ediyorum ben yapımcıya senaryor mu verdim ve diğelim okudu beğendi ama bir şekide kabul etmedi ve yapımcı kendisi farklı bir yönetmen ile anlaşarak bu tarz film yapabilir mi bu senaryonun lisansını nasıl alırım bir de hocam bana fikir verebilecek kısa filmler önerir misiniz çok sağ olun yardımınız için.

Hocam ilgi alaka benim bu yönde bu sektörde gelişmek istiyorum sektör dediğim de ben uzun metraj yapmak istiyorum toplumdaki olayları ele alıp sıkıntıları dillendirip hakikaten iyi bir mesajlı uzun metraj yapmak istiyorum dediğim gibi yapımcı bulabilirim az çok çevrem de var ama bir şey merak ediyorum ben yapımcıya senaryor mu verdim ve diğelim okudu beğendi ama bir şekide kabul etmedi ve yapımcı kendisi farklı bir yönetmen ile anlaşarak bu tarz film yapabilir mi bu senaryonun lisansını nasıl alırım bir de hocam bana fikir verebilecek kısa filmler önerir misiniz çok sağ olun yardımınız için.

Senaryonun telifsiz olduğunu ve esinlenmediğini kanitlaman gerekiyor göndermeden önce, galiba noterden sana ait olduğuna dair onaylattirabiliyorsun ama kimsenin daha önce yaptığını görmedim. Yapımcı senaryonu beğenip seni istemese bile ya seni senarist olarak alır ya da senaryona teklif verir satin almak için. Yapımcılara senaryo gönderip kabul ettirmek gerçekten çok zor diye biliyorum, önce kendini kanıtlamalısın ki bence yapımcılara odaklanacağina kendi senaryolarını kendi imkanlarin ile çekip çeşitli kısa film yarışmalarında ismini duyurman daha mantıklı olur. Bu sayede yapımcılar sana gelebilir.

Kısa film konusunda ben bu bölüme gelmeden önce pek izlemiyordum, ben daha çok festivallere aday olan kisa filmlere bakıyorum sana da tavsiye edebilirim;

Aylar sonra gelen ekleme ;

1. Senaryo telif hakkı koruma: İsteğe Bağlı Kayit-Tescil Başvuruları - Telif Hakları Genel Müdürlüğü (işlem ücreti 207, 75₺)
  2. Elektronik damga basmak (daha ucuz)
  3. Tasdix
  4. Zaman Damgası - Eser Tescili ve Telifi
  5. Alenileştirmek festivallere göndermek alenileştirmek için yeterli.
  6. Mail yolu (elektronik değil) kendinize ya da arkadaşınıza yolladığınız mail eseri koruma altına alır. (mail hiç açılmayacak)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı