Filmlerin alt ve üstünde siyah şerit

Yanlardan kırpılarak eski 4:3 videolar bile tam ekran 1920x1080 yapılabilir.
Bunun en güzel örneğini restore edilen eski Türk filmlerinde görürüz. Hababam Sınıfı'nın yeni hali tam ekran çizgisiz 1920x1080'dir fakat orijinali 4:3 dür. İki formattaki filmi açıp aynı sahnede durdurursanız yeni halinin eskisinin kırpılmış versiyonu olduğunu görürsünüz.

Şimdi karşılaştırma yaptım, aynı saniyelerde eski ve yeni Hababam Sınıfını durdurdum. Yaptıkları şey, alttan ve üstten videoyu kırpıp zoom'lamak olmuş. Mesela, eskisinde ekranın üstünde duran çocuğun kafası gözüküyorken, hd versiyonunda çocuğun kafası yok.
Bence güncel filmlerde ev tipine uydurmak için böyle bir şey yapılsa iyi olur ama bununla uğraşmak isteyecek birinin olduğunu hiç sanmıyorum. Belki televizyon kanalları, reklam gelirleri için uğraşıyorlar ama sanal ortamda kazanç olmadan zor.

En-boy oranı orijinalinde neyse o şekilde izlemek en iyisi. Yönetmenin neyi ne şekilde göstermek istediğini görebilmek için.

1.78:1 formatında çekilen filmlerde siyah şerit olmuyor. 1 kaçını indirdim, görüntü 16:9 ekrana tam oturuyor. Aslında bu formattaki filmlerin isimlerini listeleyip paylaşmayı düşünüyorum forumda ama bakalım zamanım olursa yaparım.
Genelde 4k ve 2018 çıkışlı filmlerin yüzde 5'lik kısmı falan 1.78:1 formatında çekilmiş.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı