Firefox 4 Nihayet Resmi Olarak Duyuruldu

'İnternet Araçları' bölümünde Recep Baltaş tarafından 23 Mart 2011 tarihinde başlatılan konu.

 1. Recep Baltaş

  Recep Baltaş Technopat Yönetici

  Katılım:
  14 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  51.857
  Beğenileri:
  42.386
  Yer:
  İstanbul
  Mozilla Vakfı tarafından aylardır geliştirilen ve defalarca sürüm takviminde ertelemeler olan özgür web tarayıcısı Firefox 4, dün gece sunucularda yerini almasına rağmen bugün resmi olarak duyuruldu.

  Firefox 4, “yepyeni bir görünüm”, “heyecan verici yeni özellikler” ve “Firefox 3.6′dan 6 kat daha hızlı” sloganıyla yola çıkıyor.

  Firefox 4, Gecko 2.0 Web platformu üzerine kurulu. Bu sürüm ile birlikte bir önceki sürüme göre 6 kat hızlandırılmış JavaScript çalışması, Web ve Eklenti geliştiricileri için donanımsal hızlandırılmış grafikler ve HTML5 teknolojileri gibi yeni yetenekler ve tamamen yenilenmiş bir kullanıcı arayüzü geliyor.

  80′den fazla dil desteği ile gelen Firefox 4, JavaScript hızlandırmasını sağlayan yeni bir motor olan JagerMonkey kullanıyor. Bunun yanında Firefox Sync ile gittiğiniz her yerde kendi tarayıcı bilgilerinize ulaşma şansı öntanımlı olarak sunuluyor. WebGL desteği uyumlu ve güncel ekran kartları için öntanımlı olarak etkinleştirilmiş ve HD HTML5 WebM video türü desteği sunuluyor.

  Görsel ve işlevsel olarak, sekmeler öntanımlı olarak tepeye taşınmış ve “Akıllı Konum Çubuğu” sayesinde açık olan sekmeler aranabiliyor. Dur ve Yenile düğmeleri tek bir düğmede birleştirilmiş ve yer imleri araç çubuğu kaldırılarak yerine bir yer imleri düğme koyulmuş.

  Firefox 4 ile uygulama eklentileri (Flash Player gibi) çökme koruyucusu hazır olarak bulunuyor. Bunun yanında herhangi bir sekme kolayca uygulama sekmesi olarak ayarlanabiliyor. Her ne kadar Pardus’ta öntanımlı açılış sayfası Pardus’un resmi sitesi ve topluluk sitesi olarak adlandırılan site ayarlansa da, Firefox’ın kendi açılış sayfası yeniden tasarlanmış.

  Yer imleri ve geçmiş kodlarında yapılan geliştirmeler sayesinde daha hızlı yer imlerine ekleme ve açılış başarımı sağlandı. Ayrıca eklenti yöneticisi daha kibar bir hale sokuldu. OpenType desteği ile web baskısı geliştirildi.

  Web geliştiricileri için içeriği CSS Transitions desteği ile canlandırma desteği getirilirken, HTML5 desteği uç noktalara dek ilerletilmiş.

  Şu an test deposunda RC1 sürümü olan Firefox 4 henüz Pardus depolarında yerini almadı ancak yer alması fazla sürmez diye düşünüyoruz.

  Öte yandan Firefox 4′ün duyurulması ile birlikte Firefox için yeni bir dönem başlamış oldu. Daha önceki haberlerimizin birinde de belirttiğimiz gibi Firefox artık Chromium gibi hızlı sürüm atlama yapacak. Buna göre bu yıl içinde Firefox 5, 6 ve 7 sürümlerini de göreceğiz.

  Firefox 4 hakkında geniş bilgiyi Mozilla Firefox 4 Release Notes adresinde bulabilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş