Firefox gibi olan tarayıcılar hangileri?

Lucky7

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Türkiye
Edge ve Brave var bende. Brave kullanıyorum Edge'yi iyice şişirmişler denemeye çalışıyorum olmuyor. Brave kullanmaya devam edeceğim ama Firefox'un çok önerildiğini gördüm bu yüzden Firefox yan çarlarından birini kullanmak istiyorum Waterfox librewolf gibi güvenlıik için hangisini önerirsiniz? En güvenilir ve sağlam hangisi Firefox'ta kulanabilirim ama sadece merak ettim.

Neden Chrome kullanmıyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk olarak Chrome çok kaynak tüketiyor söylentisi yanlış. Bu söylenti eskide kaldı. Bellek tüketimi düşük tarayıcı arıyorsanız şu an Chrome ve Edge dışında bir seçeneğiniz yok.

Ayrıca günümüzde bellek tüketiminden çok tarayıcının istikrarı önemli. Elindeki kullanıcıların fazlalılığı(veri) ve arkasındaki mali gücün sağladığı imkanlar ile bunu Google ve Microsoft dışında firmalar sağlayamıyor. İstikrarsız küçük tarayıcıların hepsinde kaynak tüketiminde yükseklik, alakasız çökme vegarip sorunlar hep var. Kusursuza yakın deneyimi bu iki tarayıcı dışında göremezsiniz.

Düşük kaynak tüketimi arıyorsanız Edge ya da Chrome. Firefox alternatifi olarak da LibreWolf öneririm.

LibreWolf'u yükledikten sonra uBlock Origin içerisinden AdGuard Turkish filtresini açın. Tarayıcı gizlilik odaklı olduğundan tarayıcı dilini İngilizce ve beyaz tema odaklı kullanıyor. Yani sisteminizin dili, temasını algılamazsa şaşırmayın. Firefox da gizlilik tarafına değer veriyor ama LibreWolf kadar detaylı ayarlar yapılmış halde gelmiyor.

Kabaca gizlilik arıyorsan Brave, Firefox, LibreWolf, Waterfox.
İstikrar, düşük kaynak tüketimi arıyorsan Edge ve Chrome.
Arada kalan Vivaldi, Opera, Yandex gibi tarayıcıların, yukarıdaki tarayıcılar kadar hız, istikrar ve gizlilik sunmadıklarını belirteyim.

İlk olarak Chrome çok kaynak tüketiyor söylentisi yanlış. Bu söylenti eskide kaldı. Bellek tüketimi düşük tarayıcı arıyorsanız şu an Chrome ve Edge dışında bir seçeneğiniz yok.

Ayrıca günümüzde bellek tüketiminden çok tarayıcının istikrarı önemli. Elindeki kullanıcıların fazlalılığı(veri) ve arkasındaki Mali gücün sağladığı imkanlar ile bunu Google ve Microsoft dışında firmalar sağlayamıyor. İstikrarsız küçük tarayıcıların hepsinde kaynak tüketiminde yükseklik, alakasız çökme vegarip sorunlar hep var. Kusursuza yakın deneyimi bu iki tarayıcı dışında göremezsiniz.

Düşük kaynak tüketimi arıyorsanız Edge'ya da Chrome. Firefox alternatifi olarak da librewolf öneririm.

Librewolf'u yükledikten sonra uBlock Origin içerisinden AdGuard turkish filtresini açın. Tarayıcı gizlilik odaklı olduğundan tarayıcı dilini İngilizce ve beyaz tema odaklı kullanıyor. Yani sisteminizin dili, temasını algılamazsa şaşırmayın. Firefox da gizlilik tarafına değer veriyor ama librewolf kadar detaylı ayarlar yapılmış halde gelmiyor.

Kabaca gizlilik arıyorsan Brave, Firefox, librewolf, Waterfox.
İstikrar, düşük kaynak tüketimi arıyorsan Edge ve Chrome.
Arada kalan Vivaldi, Opera, Yandex gibi tarayıcıların, yukarıdaki tarayıcılar kadar hız, istikrar ve gizlilik sunmadıklarını belirteyim.

Brave hızlı değil mi? RAM'de fazla kullanmıyor.

Brave'i ilk zamanından beri takip ediyorum. Hızlı ama uzun vadede bir yavaşlama sorunu var. Kaynak tüketimi yüksek.

Brave'i ilk zamanından beri takip ediyorum. Hızlı ama uzun vadede bir yavaşlama sorunu var. Kaynak tüketimi yüksek.

O zaman Edge'e mi geçeyim hocam? Son zamanlarda bir sürü güncelleme aldığından ağırdır diye korkuyorum.

Edge ve Brave var bende. Brave kullanıyorum Edge'yi iyice şişirmişler denemeye çalışıyorum olmuyor. Brave kullanmaya devam edeceğim ama Firefox'un çok önerildiğini gördüm bu yüzden Firefox yan çarlarından birini kullanmak istiyorum Waterfox librewolf gibi güvenlıik için hangisini önerirsiniz? En güvenilir ve sağlam hangisi Firefox'ta kulanabilirim ama sadece merak ettim.

Ungoogled Chromium.

Yeni konular

Geri
Yukarı