Rehber Firefox ince ayarlar

Makaleler
10
Merhabalar.
Bugün sizlere Firefox üzerinde en iyi deneyimi almak için yapabileceğiniz ince ayarları göstereceğim.
Hadi başlayalım :)
1) İçerik işlemi sınırı.

İçerik işlemi sınırı (E10S) her sekmeyi ayrı işlemlerde çalıştırır. Bu sayede stabilite artar ve performansınız yükselir. Bu Chrome 2008'de çıkışını yaptığından beridir vardı, Firefox ise sınırlı bir şekilde bu özelliğe sahiptir. Firefox quantum geldiği zaman E10S Full olarak Firefox'a eklendi.

Seçeneklere giriyoruz.

Ardından "genel" sekmesinde aşağıya kaydırıyoruz.

"Performans" kısmında duruyoruz.

Orada "önerilen performans ayarlarını kullan" seçeneğinin tikini kaldırıyoruz.

Orada "içerik işlemi sınırı" adlı kutucuğa tıklayıp bakıyoruz.

Bu değeri maksimum sayıya çıkartmalısınız. Ne kadar çok işlem o kadar fazla performans :)

Aklımızda tutalım işlem sayısı arttıkça RAM kullanımı artar. RAM konusunda cimri insansanız düşürebilirsiniz, ancak çok fazla sekme açıldığında donmalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
8'In üstünde içerik işlemi sayısı sadece 8 GB RAM'li sistemlerde ortaya çıkar.

1598175104941.png

2) Güncellemeleri yüklemek için arka plan hizmeti kullan.

Firefox güncelleme olduğu zaman otomatik olarak arka planda sessizce güncellemeyi yapıyor. Tabii o arada sistem kaynaklarını kullanıyor. Oyun oynarken özellikle Firefox arkada güncelleme yaparsa ping ve/veya FPS düşmesi problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. O yüzden bu ayarı kapatacağız.

Seçeneklere giriyoruz.

Ardından "genel" sekmesinde aşağıya kaydırıyoruz.

Orada "Firefox güncellemeleri" kısmında duruyoruz.

Orada "güncellemeri yüklemek için arka plan hizmetini kullan" adlı kutucuğun tikini kaldırıyoruz.

1598176341875.png

3) Firefox'u yenilemek.
Eğer Firefox'unuz yavaş çalışıyorsa ve/veya sorun çıkarıyorsa yenileyerek fabrikadan çıkmış gibi yapabilirsiniz :D.

Bu sayfaya gidiyoruz. (Firefox üzerinde gidin)

Firefox'u yenileyin başlığı altında 1.cümlede mavi ile yazılmış Firefox'u yenile adlı kısma tıklıyoruz.

Açılan pencerede Firefox tarayıcısını yenile cümlesine tıklıyoruz.

Bekliyoruz. Firefox kapanacak açılacak ve tertemiz Firefox'umuz açılmış olacak :)

1598178074313.png

1598178089344.png

4) (Bonus) uBlock Origin ayarları.

Bu adrese gidiyoruz ve Firefox'a ekle adlı butona tıklıyoruz.

Bekliyoruz ve sol üstte çıkan pencerede yükle diyoruz.

Ardından uBlock Origin'e tıklıyoruz sağ üstten ve ayarlar simgesine tıklıyoruz.

Ardından açılan pencerede yukarıdan filtre listeleri sekmesine geliyoruz ve oradan reklamlar, gizlilik, zararlı olan alan adları, can sıkıcı öğeler ve çok amaçlı sekmelerinde olan tiki olmayan bütün kutucukları tikliyoruz. Ardından yukarıdan değişiklikleri uygula butonuna basıyoruz. Ardından tümünü güncelle butonuna basıyoruz.

1598178287101.png

Rehberim bu kadardı. Biraz kısa kaldı ancak pek yapabilecek bir şey yok :)

Umarım beğenmişsinizdir. Zamanımı aldı ;) Herkese mutlu günler :D.

Firefox kullanın, kullandırtın :)

Son düzenleme:
Rehber faydalı olmuş. Yer işaretlerini orta tıkla yeni sekmede açmak için yapılan ayarı da ekleyebilirsin bence, başka bir tarayıcıdan gelenler onu ayarlamakla uğraşmak zorunda kalıyor (en azından ben uğraşmak zorunda kaldım🙂).
Harbiden herkese Firefox öneririm. Bu tarayıcıda olan akıcılığı başka hiçbir tarayıcıda görmedim. Chrome kullandım korkunç bir deneyimdi cidden ama Firefox cidden akıyor be.
Firefox cidden güzel bir tarayıcı ama şu an Vivaldi kullanıyorum. Bunun tek nedeni klavyedeki medya tuşlarını Firefox üzerinde kullanamamam🙁.

Rehber faydalı olmuş. Yer işaretlerini orta tıkla yeni sekmede açmak için yapılan ayarı da ekleyebilirsin bence, başka bir tarayıcıdan gelenler onu ayarlamakla uğraşmak zorunda kalıyor (en azından ben uğraşmak zorunda kaldım🙂).

Firefox cidden güzel bir tarayıcı ama şu an Vivaldi kullanıyorum. Bunun tek nedeni klavyedeki medya tuşlarını Firefox üzerinde kullanamamam🙁.
Vivaldi'yi bende kullanıyorum. Chrome tabanlı bir tarayıcı olduğu için çoğu eklentiyi destekliyor ve arayüzü en harikası diyebilirim fakat Firefox kullanınca cidden diğer tarayıcılar kasıyor gibi gözüküyor.

İnce ayar derken about:config girdilerini göstereceksiniz sandım.

Yeni konular

Geri
Yukarı