Firefox kötü mü?

Huso112

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar.
YouTube'da dolaşırken şunu buldum:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Adam Firefox'un bazı yönlerinden şikayetçi.
Zaten videonun altı "Firefox öldü yahu" diyenlerden ve "Firefox ne ya qweqweqwe" diyenlerle dolu.
Ben de, "adam haklı gibi. Ben de mi Firefox'u bıraksam?" diyordum ki şu aklıma geldi:
"Neden onun dediğini yapıyorum ki? Ben Firefox'tan memnunum"
Bu adam tarayıcı olarak Brave kullanıyor. Brave'e baktım ama çok ta beğenemedim. Tasarımı ve bazı şeyleri hoşuma gitmedi.
Bir de şo gömülü reklam engelleyicilerden nefret ediyorum. Normal reklam engelleyiclere göre az fonksiyonlu bir bloatware gibi geliyor bana.
Onun yerine;
Web sitelerinin istediğin kısmını silen/kaldıran
Kara listesi ile sizi Malware'dan uzak tutan.
Ricroll habercisi gibi ilginç alt eklentiler eklenebilen.
Açık kaynak olduğundan öbür reklam engelleme şirketleri gibi alavere dalavere yapmayan.
Adam gibi adam uBlock Origin kullanıyorum.
Evet gecko yavaş bir motor ama yine de benim için hızlı :)
herkesin "gizliliğe çok şeapmayın yeaa" kafasında olan tarayıcılar, Firefox'un yaptığı gizlilik/güvenlik hamleleriyle "gizlilik! Güvenlik!" naraları atmaya başladı.
Hatta bir (ya da bazı) browser(lar), Firefox'un yeterlice gizli/güvenli olmadığını söylüyorlar.
"İnovasyon yok yiğenim" demeyin, üzülürüm.
Adamlar hem GUI de hem de özellik bakımından bal gibi icraatler çıkarıyor.
Şu an Firefox (Windows 10) versiyon 90.0.2'de, sadece tek sekmede Technopat açılı olarak ve 10 eklenti ile 233 MB RAM yiyor:

1628201762460.png

Eklenti kısmına girmiyorum, çünkü dev.'ler eklentilerini genellikle hem Chrome'a hem de Firefox'a çıkarıyor.

Belki ben abartıyorum ama... Üzülüyorum Firefox için. Hem köklü, hem açık kaynak...

Peki sizin fikirleriniz ne?

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows cihazlarda en sevdiğim tarayıcı. Açılış süresi ve sekmeler arası geçişin ( bence ) en hızlı olduğu tarayıcı. Zorda kalmadıkça diğerlerini kullanmıyorum.

Hata ile karşılaşmadım açıkçası. Talihsizlik olmuş.
Büyük talihsizlikti. Tarayıcı hiç açılmıyordu. Silip yüklesem de düzelmedi. Bazı özellikleri hoşuma gitmişti ancak yok tövbe bir daha. Tam 3 kez denedim üçünde de pişman oldum. :D

Çek tor browserını keyfine bak.
Tor için de çok sığ kullanıyorum interneti. Sırf Youtube-Reddit-Technopat üçlüsü için çok fazla gelişmiş.
Büyük talihsizlikti. Tarayıcı hiç açılmıyordu. Silip yüklesem de düzelmedi. Bazı özellikleri hoşuma gitmişti ancak yok tövbe bir daha. Tam 3 kez denedim üçünde de pişman oldum. :D
Yaşadığınıza üzüldüm. Chrome ile sağlıcakla kalın :)
Bende nedense kasıyor. Güzel değil bence. Opera GX kullanıyorum.
Opera'yı kullandım ama bana hitap etmiyor.
Windows cihazlarda en sevdiğim tarayıcı. Açılış süresi ve sekmeler arası geçişin ( bence ) en hızlı olduğu tarayıcı. Zorda kalmadıkça diğerlerini kullanmıyorum.
Android kullanıyorsanız, Firefox dev en iyi tarayıcılardan biri. Çünkü eklenti desteği veriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı