Fitness başlanır mı?

Gusein

Decapat
Yer
Azerbaycan/Bakü
Merhaba, 14 yaşındayım. 1.82 boy 78 kiloyum. Spora başlama sebebim hem kas yapmak hem de kilo atmak. Yaz tatilinde (3 ay) boyunca fitness yapmak mantıklı mı? Yani devamlı yapmayacağım sadece 3 ay yapacağım. Bir etkisi olur mu?

Merhaba, 14 yaşındayım. 1.82 boy 78 kiloyum. Spora başlama sebebim hem kas yapmak hem de kilo atmak. Yaz tatilinde (3 ay) boyunca fitness yapmak mantıklı mı? Yani devamlı yapmayacağım sadece 3 ay yapacağım. Bir etkisi olur mu?
Hem kas yapıp hem kilo almak zordur. Çünkü spor yaparken terlersin ve yağ yakarsın tam tersi 78 kiloyu kasa verirsin. Boyun uzun olduğu için 3 aylık bir süre yetersiz olabilir. Senle aynı zamanda başlayıp aranızda 10-15 cm boy farkı olan birisi daha hızlı büyür bunun sebebi boyu uzun olan kişinin kasları daha uzun ve büyüktür. Mesela senden kısa olan birinin kasları küçük ve kısadır. Ergenlik çağında olduğun için gelişimin daha hızlı olur. Sen 3 aylık bir sürede geniş omuzlar büyük ve kaslı kollarının olacağını hayal ediyorsan yanılıyorsun. Şahsen ben bile 3 yıldır bu sporu yapıyorum ve daha halen istediğim düzeye ulaşmış değilim. Tabi bu senin genetiğinede bağlı kimisi 3 ayda canavar gibi olur kimisi 3 ayda canavar gibi olan kişinin 6 ay kadar bi süre ayırması gerekir. Eğer daha önce spor yapmadıysan ilk haftalar her yerin ağrır. Gelişmek istiyorsan en az 6 ay bu sporu yapman lazım 3 ayda herşey belli olmaz ama gerçekten hakkını vererek yaparsan o kasının gelişmesini hissederek yaparsan azda olsa bi ışık var. (biraz uzun oldu kusura bakma)

Hem kas yapıp hem kilo almak zordur. Çünkü spor yaparken terlersin ve yağ yakarsın tam tersi 78 kiloyu kasa verirsin. Boyun uzun olduğu için 3 aylık bir süre yetersiz olabilir. Senle aynı zamanda başlayıp aranızda 10-15 cm boy farkı olan birisi daha hızlı büyür bunun sebebi boyu uzun olan kişinin kasları daha uzun ve büyüktür. Mesela senden kısa olan birinin kasları küçük ve kısadır. Ergenlik çağında olduğun için gelişimin daha hızlı olur. Sen 3 aylık bir sürede geniş omuzlar büyük ve kaslı kollarının olacağını hayal ediyorsan yanılıyorsun. Şahsen ben bile 3 yıldır bu sporu yapıyorum ve daha halen istediğim düzeye ulaşmış değilim. Tabii bu senin genetiğinede bağlı kimisi 3 ayda canavar gibi olur kimisi 3 ayda canavar gibi olan kişinin 6 ay kadar bir süre ayırması gerekir. Eğer daha önce spor yapmadıysan ilk haftalar her yerin ağrır. Gelişmek istiyorsan en az 6 ay bu sporu yapman lazım 3 ayda her şey belli olmaz ama gerçekten hakkını vererek yaparsan o kasının gelişmesini hissederek yaparsan az da olsa bir ışık var. (biraz uzun oldu kusura bakma)

7-11 yaşıma kadar babam zorla spor yaptırıyordu (atlama koşma vs. gibi). Ondan spor yaparken pek zorlanmıyorum.

Fiziğin iyi şu an başlarsan lisede çok hawli olursun bodyci gibi.

Deneyeceğim.

Yazarken kelimelerde argo kullanmayın ban sebebi.

Fitness'ı bıraktıktan sonra vücudunuz yavaş yavaş eski hâline dönecektir. Öyle başlayıp biraz yapıp bırakılacak bir iş olarak görmemek lazım vücut geliştirmeyi. Başlayacaksan istikrarla devam ettirmeni öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı