Fitness boy kısaltır mı ya da uzamasını engeller mi?

Leoon

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, 17 yaşındayım. 18 olmama az kaldı, 75 kilo. 1.80 civarıyım, hayvan gibi fitness yapasım var. Erkeklerlerde bildiğim kadarıyla 20 yaşına kadar boy uzuyor diye biliyorum. Diyorum ki acaba 20 yaşıma kadar beklesem ondan sonra mı spor kas flan yapsam diye düşünüyorum ama şu anda yapasım var, kısacası kas yaptıkça boy kısalıyor diye biliyorum. Fitness yaparsam boy uzamasında sıkıntı olur mu? Gerçekten bilen arkadaşlar yorum yaparsa mutlu olurum teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, 17 yaşındayım. 18 olmama az kaldı, 75 kilo. 1.80 civarıyım, hayvan gibi fitness yapasım var. Erkeklerlerde bildiğim kadarıyla 20 yaşına kadar boy uzuyor diye biliyorum. Diyorum ki acaba 20 yaşıma kadar beklesem ondan sonra mı spor kas flan yapsam diye düşünüyorum ama şu anda yapasım var, kısacası kas yaptıkça boy kısalıyor diye biliyorum. Fitness yaparsam boy uzamasında sıkıntı olur mu? Gerçekten bilen arkadaşlar yorum yaparsa mutlu olurum teşekkürler.

Kulaktan duyma bilgiler 18 yasındayım ben de gidiyorum inanma böyle şeylere spora başlamak heleki bu yaşta muazzam bir şey testosteron seviyen tavandır (testosteron kas gelişimine %500 etkisi var) hemen yazıl günlük kalori ihtiyacını ve protein ihtiyacını hesapla hayvan gibi antrenman yap 1 yıla gorilsin.

Yok öyle bir şey. Kemiklerini o kadar zorlamak için hem günün uzun bir kısmını ağırlığa yüklemen hem de aşırı derecede yüksek ağırlıklarla girişmen lazım. Günde koşu vs. harici 1.5 saat sürdüğünü de düşünürsek bence hiç sıkıntı olmaz. Ben Leg Pres'te 20x350 kilo basmama rağmen sıkıntı olmuyor. Ama doğal olarak vücudun sıkıştığı ve üstüne belli bir yük bindiği için ilk başladığında 1-2 kısalmış gibi olabilirsin fakat bu yapılanmada kaynaklı. Buna engel olmak için de üstüne gerinme egzersizi yapman yeterli.

Bu arada boy erkeklerde 25 yaşına kadar uzayabiliyor. 20'den sonra baya yavaşlasa da yılda 1-2 santim uzamaya devam edebiliyor. Ama bazen hayat sürpriz de yapabiliyor. Ben şu an 20 yaşındayım ve tam basketbola başladığım 13 yaşımdan beri uzamadım. Hayalim Basketbola yönelmekti ama boyum 1.70'te kaldı. Dönemimin en uzunlarındanken birden en kısalarından oldum. Ama senin annenin tarafında boy uzunsa muhtemelen baya uzarsın. Benim Annem 1.50. Genetikte kısa varsa ya yavaş uzuyorsun ya da hızlı uzayıp erken duruyorsun. Genetikte uzun varsa uzayabildiğın kadar uzuyorsun.

Son düzenleme:
Başlayabilecek yaştasınız. Fitness sayesinde esnekliğiniz artacağı, karnınız, merkez bölgeniz güçlenip doğal olarak dik duracağınız için boyunuza artı yönde etkisi olur.

Bu kulaktan duyma bilgi değildir gerçektir. Etrafımda bu olaydan nasibini almış ben dahil 4-5 kişi var. Fakat biz 18'de değil 13-14'lü yaşlarda başladığımız için bizi etkiledi. 18 yaşından sonra etkiler mi bilmiyorum fakat 18'den önce antrenörün uyarmasına rağmen ağırlık çalışmaya devam ettim. Spordan ziyade ağırlık çalıştığım yıllarda boyum neredeyse 1 santim bile uzamadı.

Bu kulaktan duyma bilgi değildir gerçektir. Etrafımda bu olaydan nasibini almış ben dahil 4-5 kişi var. Fakat biz 18'de değil 13-14'lü yaşlarda başladığımız için bizi etkiledi. 18 yaşından sonra etkiler mi bilmiyorum fakat 18'den önce antrenörün uyarmasına rağmen ağırlık çalışmaya devam ettim. Spordan ziyade ağırlık çalıştığım yıllarda boyum neredeyse 1 santim bile uzamadı.
Buraya kendi kanıtınızın olmadığı hikayeleri ve masalları anlatmayın. Eğer bu konuda elinizde bilimsel bir gerçek varsa yazın, yoksa yazmayın. Ağırlık kaldırmak boy uzamasını kötü yönde etkilemez. Aksine bir arkadaşın da yazdığı gibi posture düzelteceği için insanın sahip olduğu gerçek boyu göstermesini sağlar.

Buraya kendi kanıtınızın olmadığı hikayeleri ve masalları anlatmayın. Eğer bu konuda elinizde bilimsel bir gerçek varsa yazın, yoksa yazmayın. Ağırlık kaldırmak boy uzamasını kötü yönde etkilemez. Aksine bir arkadaşın da yazdığı gibi posture düzelteceği için insanın sahip olduğu gerçek boyu göstermesini sağlar.

Masal siz gibiler içindir. Birazcık anatomi bilgisi olan, biraz kendini cahillikten uzaklaştırmış birisi, tıp 1. sınıf okuyan birisi halter ve benzeri bele yük bindiren sporların gelişim çağında yapılmaması gerektiğini bilir. Gelişim çağında sadece spor değil, ağır işlerde çalışan genç bireylerde 20'li yaşlarda fıtık gibi hastalıkların da görülmesi muhtemel.

Masal siz gibiler içindir. Birazcık anatomi bilgisi olan, biraz kendini cahillikten uzaklaştırmış birisi, tıp 1. sınıf okuyan birisi halter ve benzeri bele yük bindiren sporların gelişim çağında yapılmaması gerektiğini bilir. Gelişim çağında sadece spor değil, ağır işlerde çalışan genç bireylerde 20'li yaşlarda fıtık gibi hastalıkların da görülmesi muhtemel.
Soru çok basit; 18 yaşında birinin ağırlık kaldırmasının herhangi özel bir zararı olacağını açıklayan bilimsel bir adet makale koyabilir misiniz ortaya? Yoksa böyle hala içi boş yazılar yazıp insanları yanlış yönlendirmeye devam mı edeceksiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı