Fitness boy uzamasına engel olur mu?

BruhNess3

Femtopat
Arkadaşlarla fitness a başladık. Tek sorunum 14 yaşında olmam. Şu anda kardio yapıyorum. Sonra 2 kiloluk dambıllarla esneme hareketleri ardından makinelere geçiyorum. En son Olarak 20 dakika Kardio. Kilo vermeye çalışıyorum. 1 haftada 3 kilo verdim ama şu boy işi sıkıntı hocam. Bilen var mı?

Son düzenleme:
Arkadaşlarla fitness a başladık. Tek sorunum 14 yaşında olmam. Şu anda kardio yapıyorum. Sonra 2 kiloluk dambıllarla esneme hareketleri ardından makinelere geçiyorum. Kilo vermeye çalışıyorum. 1 haftada 3 kilo verdim ama şu boy işi sıkıntı hocam. Bilen var mı?

Havuza yazıl. Hem daha sağlıklı kilo verirsin hem de omuzların genişler ve boyun uzar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Halter tarzı ağırlıklar kaldırmadığınız sürece bir problem olmaz.
Fark ettiyseniz haltercilerin boyları kısadır.

Halter boy kısaltmaz. Sadece 160Cm'lik bir adam halteri yerden 2M yukarı kaldırmaya çalışırken, 180'lik bir adam halteri yerden 2, 4M yukarı kaldırmaya çalışır. Yani kısacası kısa boylular daha avantajlı. Avantajlı oldukları içinde ailesi kısa olan sporcular çocukluktan itibaren bu işe yönlendiriliyor. Ayrıca şu ana kadar yapılmış hiçbir somut araştırma halterin boyu kısalttığını söylemiyor. Aksine uzattığını söyleyen araştırmalar bile var. Ege fitness kanalında bu konu hakkında bir video vardı. @abeslank hocam bir itirazınız var ise gerekçeleri ile söyleyin. Ayrıca Google amcacığının her dediğine araştırmadan inanıyorsan geçmiş olsun.

Halter tarzı ağırlıklar kaldırmadığınız sürece bir problem olmaz.
Haltercilerin boyunun kısa olmasının sebebi halterin onların boyunu uzamasını engellediği için değil, ağırlık kaldırma sporlarında kısa insanların daha avantajlı olmasındandır. Basketbolcuların uzun olmasıyla aynı şey yani.

Fitness'ı doğru ve kendini sakatlamadığın şekilde nasıl yaparsan yap boyunu etkilemez, gelişimine katkısı olur.

Halter boy kısaltmaz. Sadece 160Cm'lik bir adam halteri yerden 2M yukarı kaldırmaya çalışırken, 180'lik bir adam halteri yerden 2, 4M yukarı kaldırmaya çalışır. Yani kısacası kısa boylular daha avantajlı. Avantajlı oldukları içinde ailesi kısa olan sporcular çocukluktan itibaren bu işe yönlendiriliyor. Ayrıca şu ana kadar yapılmış hiçbir somut araştırma halterin boyu kısalttığını söylemiyor. Aksine uzattığını söyleyen araştırmalar bile var. Ege fitness kanalında bu konu hakkında bir video vardı. @abeslank hocam bir itirazınız var ise gerekçeleri ile söyleyin. Ayrıca Google amcacığının her dediğine araştırmadan inanıyorsan geçmiş olsun.

Burada bayağı bir konuşulmuş.

Haltercilerin boyu halter kaldırdıkları için kısa değil, avantajlı oldukları için kısa kişilerden seçilmektedir. Dikkat ederseniz uzun boylu halterciler de mevcut.

14 yaşındaki birinin dikkat etmesi gereken en önemli şey vücut ağırlığından fazla ağırlık kaldırmaması. Eklemlerine gereğinden fazla yük bindirmemesi.

Açıkçası bu konuda ki herkes boş konuşmuş. Ağzı olan konuşuyor. Ben sana diyorum ki ege fitness kanalına gir ve videoları izle. Adam sadece konuşmuyor üniversitelerin yaptığı deneylerin raporlarını vb. gösteriyor. Hatta Amerika'daki üniversitelerde yapılana araştırmalara göre eklemlere yük biner (sakatlayacak veya aşırı zorlayacak derecede değil) ise genetiğindeki maksimum boya çıkma ihtimalin daha da artar.

Yazılanlar ya yanlış bilgi ya da kendi şahsi fikirleri, çoğunun fitness hakkında fikri yok ama 2015 yılına ait olduğu için konu o kadar yadırgamamak lazım. İnsanlar fitness konusunda bilinçlenmeye yeni yeni başladı.

Sağlık açısından herhangi bir sıkıntısı olmayan bir bireyin, doğru bir şekilde fitness yapmasının ona katkı sağlamak haricinde başka bir şey yaptığı yoktur. Düşük yaşlarda bu işe başlayan insanların dikkat etmesi gereken şey kendi vücutlarının karşılamayacağı şeylere kalkışmamasıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı