Fitness hocam doğru mu söylüyor?

Delilm

Decapat
Daha fazla  
16 yaşında 1.83 boyunda lise 3'e giden, okulla sporu beraber yapan bir Türk genciyim. 1 ay oldu fitness a başlayalı. İlk başladığımda yağ ve kas oranım düşüktü ve 63 kiloydum. 1 ayın sonunda 3 kilo aldım ve 66 kilo oldum. İlk ayım bittikten sonra makineleri bırakıp serbest ağırlıklara geçtim. 2 gündür serbest ağırlıklarlayım. Göğüs hareketimi yaparken göğsümü pek iyi hissedemiyorum. Bunu orada muhabbetimin de olduğu hocaya söylediğimde hareketi doğru yapmıyorsundur dedi.

Sonrasında kendi yaptığı paralı özel derslerini anlatmaya başladı, bu dersleri alırsan ilerleyebileceğimi söyledi. Ben de maddi durumum yetmiyor dedim. Bana şu durumundan iyi bir kas kütlesine 3-4 yılda anca erişirsin dedi. Ben de bahsettiğiniz ne kadar bir kütle dedim. İşte benim gibi falan olursun dedi. Hocanın vücudu aşırı büyük ve kas kütlesi yüksek bir vücut değil. Evet tabii ki güzel vücudu ama bu lafı çok düşündürdü beni. Bu sporun uzun soluklu olduğunu biliyorum hatta bu sporu kendi yaşam rutinime koymak istiyorum ama 3-4 yıl demesi çok düşündürdü beni. Biraz özel ders mevzusu için uzun konuştu. Sanki pazarlama yapıyor gibime geliyor. Dediklerinde şüphe uyandırıcı bir şey görüyor musunuz?

Özel ders falan almayın. YouTube'da onlarca video var, onları izleyerek fikir edinebilirsiniz. Önerim Ege Fitness'ı izlemenizdir. Yaptığınız harekette göğsünüzü pek hissedemediğinizi söylemişsiniz. O hareketi yaparken kollarınıza değil de göğsünüze odaklanın, o bölgeyi hafif sıkın ve o şekilde hareketi yapın. Yani hareketi kollarınızla değil de göğsünüzle yapıyormuş gibi düşünün. Muhtemelen hissedeceksiniz.

Hocam hissetmediğiniz her zaman yanlış yaptığınız anlamına gelmiyor. Hareket formlarına internetten de bakabilirsiniz. Ayrıca izole hareketler dışında genelde hareket o kas grubunu çalıştırır ama hissetirmez. Siz doğrusunu öğrenip yapmaya odaklanın, hisseteceğim diye kendinizi zorlayıp yormayın.

İnternetten daha çok araştırmanızı öneririm hocam.

Özel ders falan almayın. YouTube'da onlarca video var, onları izleyerek fikir edinebilirsiniz. Önerim Ege Fitness'ı izlemenizdir. Yaptığınız harekette göğsünüzü pek hissedemediğinizi söylemişsiniz. O hareketi yaparken kollarınıza değil de göğsünüze odaklanın, o bölgeyi hafif sıkın ve o şekilde hareketi yapın. Yani hareketi kollarınızla değil de göğsünüzle yapıyormuş gibi düşünün. Muhtemelen hissedeceksiniz.
Ben de öyle düşünüyorum. İnternette fazlasıyla bilgi var. Teşekkür ederim.
Hocam hissetmediğiniz her zaman yanlış yaptığınız anlamına gelmiyor. Hareket formlarına internetten de bakabilirsiniz. Ayrıca izole hareketler dışında genelde hareket o kas grubunu çalıştırır ama hissetirmez. Siz doğrusunu öğrenip yapmaya odaklanın, hisseteceğim diye kendinizi zorlayıp yormayın.

İnternetten daha çok araştırmanızı öneririm hocam.
Teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı