Fitness için beslenme önemli mi?

Theodore34

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba yaşım 22 boyum 1.75 kilom 66. Fitness'a uzun zamandır başlamak istiyordum hep aklımın bir köşesindeydi. Biraz araştırma yaptım ve maddiyat isteyen bir spor olduğunu anladım. Spor salonları ortalama aylık 100 TL gibi bir ücret istiyor fakat beslenme işi sorun oluşturuyor. Araştırmalarım kilomun iki katı kadar protein almam gerektiğini söylüyor. Tavuk, peynir, yumurta vb. gıdaların günlük almam gereken miktarını ve fiyatına baktığımda günlük 15 TL civarı bir fiyat çıkıyor. Ben biraz hacimlenmek istiyorum ve protein tozu kullanmayı düşünmüyorum. Bazı kişilerede danıştığımda çok kasacak birşey olmadığını illa kilomun iki katı protein almam gerekmediği sadece yağ, tuz vs. zararlı olan şeylerden uzak durmam gerektiğini ve ev yemeklerine ilaveten biraz tavuk tüketmemin yeterli olacağını söylüyor. Bu sporu yapanlar beni biraz aydınlatır mısınız?

Merhaba,
Kilonuz icabıyla yaklaşık 99 gram protein almanız lazım. Bundan fazlası bir fayda sağlamaz. Ayrıca şuan sizin kas oranınız çok az olduğu için bu sayıdan daha azını bile alsanız size yetecektir. Protein tozu almanıza gerek yok.
Masrafa gelince, spor salonuna gitmenize gerek yok. Hatta eve malzeme almanıza bile gerek yok. Sadece vücut ağırlığınız ile istediğiniz değişim mümkün. Vücut ağırlığıyla ilgili daha fazla bilgi için redditin şu bölümüne bakabilirsiniz: Reddit's Bodyweight Fitness Community • r/bodyweightfitness
Tabii vücut ağırlığıyla, normal ağırlıkları da karıştırabilirsiniz. Fırsatınız oldukça bir iki parça alabilirsiniz. Örneğin başta dumbell seti veya kettlebell.
Son olarak söylemek bir şey var. Beslenme önemli mi demişsiniz. Beslenme bu sporun en az %75'i dir. Ne yedeğine dikkat etmeyen insan bu sporda boşa zaman harcar. Siz gözünüzü korkutmayın böyle sayılara da fazla takılmayın. Bir başlayın hele, üç ay yapın en az. Farkı görünce zaten devam etmek istersiniz :)

Bazı kişilerede danıştığımda çok kasacak birşey olmadığını illa kilomun iki katı protein almam gerekmediği
Almalısın. 15 TL artık günümüz için hiçbir şey sayılmaz, yani baksanız ya sigara fiyatları, kola fiyatları veya cips fiyatları o tarz zararlı şeylere para vereceğinize yararlı gıdalara para verin. Protein çok önemli fakat bir o kadar da karbonhidrat ve temiz yağlar önemli.

Protein artık kolay ulaşılır hale geldi onu tatlandırmak sadece sorun, örneğin Lor peyniri, yulaf ezmesi, süt bunlar hep protein kaynağı.

Merhaba,
Kilonuz icabıyla yaklaşık 99 gram protein almanız lazım. Bundan fazlası bir fayda sağlamaz. Ayrıca şuan sizin kas oranınız çok az olduğu için bu sayıdan daha azını bile alsanız size yetecektir. Protein tozu almanıza gerek yok.
Masrafa gelince, spor salonuna gitmenize gerek yok. Hatta eve malzeme almanıza bile gerek yok. Sadece vücut ağırlığınız ile istediğiniz değişim mümkün. Vücut ağırlığıyla ilgili daha fazla bilgi için redditin şu bölümüne bakabilirsiniz: Reddit's Bodyweight Fitness Community • r/bodyweightfitness
Tabii vücut ağırlığıyla, normal ağırlıkları da karıştırabilirsiniz. Fırsatınız oldukça bir iki parça alabilirsiniz. Örneğin başta dumbell seti veya kettlebell.
Son olarak söylemek bir şey var. Beslenme önemli mi demişsiniz. Beslenme bu sporun en az %75'i dir. Ne yedeğine dikkat etmeyen insan bu sporda boşa zaman harcar. Siz gözünüzü korkutmayın böyle sayılara da fazla takılmayın. Bir başlayın hele, üç ay yapın en az. Farkı görünce zaten devam etmek istersiniz :)
Cevabınız için teşekkürler. Bir tanıdık fitness salonunda hoca. Eğer o salona gidersem hem fiyat olarak kolaylık sağlayacak hemde ilgilenecek benle. Protein kaynakları ile bir araştırma yaptım. Marketlere biraz göz attım. Tavuk göğsünün kilosunu en uygun şimdilik 17 TL'ye buldum 100 gramı 1.7 TL'ye gelir ve buda 20 gram civarında proteine denk geliyor. 500 gram lor peynirini 3.60 TL'ye buldum. 100 gramı 72 kuruş ve 11 gram gibi bir proteine sahip. Yumurta 30'lu 11 TL tanesi tanesi 30 kuruşa denk geliyor ve protein 6 gram. Yoğurdun 100 gramı 10 gr protein içeriyor. Yani günde 250 gram tavuk yesem 50-55 gram protein ve fiyat 4.25 TL, 200 gram lor yesem 1.44 TL ve 22 gram protein, 3 tane yumurta 90 kuruş 18 gram protein toplamda 90-95 gram ve 6.59 TL eder. Zaten ev yemeği yiyince pilav makarnada yiyorum. Günlük 10 TL'ye çıkar sanırım meyvesi felan. Oldumu sana aylık 300 TL 😀 birde spor salonu ben çıkamıyorum bu işin içinden.
Almalısın. 15 TL artık günümüz için hiçbir şey sayılmaz, yani baksanız ya sigara fiyatları, kola fiyatları veya cips fiyatları o tarz zararlı şeylere para vereceğinize yararlı gıdalara para verin. Protein çok önemli fakat bir o kadar da karbonhidrat ve temiz yağlar önemli.

Protein artık kolay ulaşılır hale geldi onu tatlandırmak sadece sorun, örneğin Lor peyniri, yulaf ezmesi, süt bunlar hep protein kaynağı.
Sorun şu ki ben sigara alkol tüketmiyorum. Abur cubur ise az düzeyde. Eğer tüketiyor olsaydım bunları bırak spora ver o cebinden çıkan parayı derdim ama diyemiyorum. Birde bu sporu devam ettirmek gerekiyor. 8 ay yapayım o vücut benle kalsında yok. Ülkemizdeki fiyatlar çok yüksek spor bile yapamıyoruz. 😑

Fitness için değil. Beslenme her şey için önemlidir. Harika bir uyku için, çok iyi dersi ya da öğretilen herhangi bir şeyi anlamak için, dinç olmak ve tüm gün enerjik olabilmek için. Beslenme insanın benzinidir. Nasıl arabaya benzin koymazsanız çalışmaz, insan için de besin odur. Kendine göre bir beslenme programı diyetisyen aracılığıyla bulursan ve düzenli bir şekilde yaparsan. Fitness'a gitmeden evde bile verim alabilirsin. Fitness için en önemli şey diyet. Diyet demek az yemek değildir. Diyet demek sağlıklı ve sana uygun olan besinleri tüketmek demektir. İstersen günde 10 defa öğünün olsun bu gene de diyet olabilir. Düzenli ve yeterli beslendiğin taktir de, uyku düzeninin de tam oturtursan alacağın verim çok yüksek olur.

Ülkemizdeki fiyatlar çok yüksek spor bile yapamıyoruz.
Evet fiyatlar yüksek fakat tek çare kırmızı et değil ki. Örneğin sabah kahvaltıda yulaf + süt + yumurta yersiniz, normal öğünlerde makarna (pilav) + 250 gr tavuk eti ardından ikinci öğününüzde yine makarna veya pilav + ton balığı ve en sonunda yatarken lor peyniri.

Fiyatlar yüksek gözükür fakat siz gıdaları gramaj olarak hesaplayacağınız için pek sıkıntı yaşamazsınız. Ek olarak Protein tozu da kullanabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı