Fitness Programı Önerisi

C-Note

Hectopat
Yer
Batman
Daha fazla  
Spor salonunda serbest ağırlığa geçtiğimden beri birtakım sorunlar yaşıyorum. Zaten fitness hocam serbest ağırlığa bile beni geçirirken bir hafta boyunca oyaladı. Spor salonunda hoca neredeyse herkese aynı programı söylüyor söylediği program ise şu şekilde: 1.gün Göğüs, 2.gün Sırt, 3. Gün Bacak, 4. gün Omuz, 5. Gün ise Ön Kol ve Arka Kol.
Bu programı herkes yapıyor fakat bu program herkes için doğru mu yoksa kişiye göre farklı bir program olmalı mı bilmiyorum. Hoca orada kimseye özel program yazmıyor. Buraya kadar her şey normal olsun diyelim. Benim kişisel sorunum ise şu verdiği programlarda yaptığım hareketler çeşitli değil. Örnek verecek olursam; göğüs günümde makineden 4 hareket ve bench pres yapıyorum dambıl ile hiç hareket yapmıyorum, omuz günümde ise 3 hareketi makineden 2 hareketi dambıldan yapıyorum, ön kolda ise 1 hareketi barla 1 hareketi dambılla diğer hareketi ise makinede yapıyorum, arka kolda ise 1 hareketi dambıl diğer hareketi makinede yapıyorum. Bu programa geçmeden önce hocanın yanına gidip hareketleri göster dediğimde başkalarına şu hareketi ona göster diyordu. Başka bir gün gittiğimdeyse hoca telefonla oynuyor yanındakine şu hareketi göster diyordu. İşin garibi ise bir ara aynı hareketi 2 kişi farklı şekilde gösterdi ve ben tüm hareketlerin doğru şekillerini saatlerce araştırarak kendim öğrendim. O zaman ordaki hocanın bana hiçbir faydası yok ve ben hareketlerin çoğunu internetten araştırarak buldum. Benim en büyük sorunum ise program herkesin hemen hemen aynı olduğu için başkaları dambılda çeşitli hareketler yaparken ben ise hiçbirini yapmıyorum. Belki de herkes aynı hareketi yapacak değil ama tüm hafta boyunca böyle oluyor. Ben de Fitness'a gittiğimden beri burada konu açıp doğrusunu öğrenmeye çalışıyorum, bazen de internetten araştırarak bulmaya çalışıyorum. Benim internetten araştırarak bulduğum şeyleri arkadaşlarım ise hocalarından öğreniyor. Yani demem o ki arkadaşlar yaptığım hareketlerin çeşitliliği az çoğu hareketleri bilmiyorum. Tam verim almak için de sürekli internetten araştırarak yapmaya çalışıyorum. Bazılarınız spor salonunu değiştir diyebilir ama parayı peşin verdiğim için böyle bir şansım yok zaten ayım dolunca asla oraya gitmeyeceğim. Bir de arkadaşlar size bir sorum olacaktır. Sorum ise şu şekilde:

1. Haftada 5 gün bölgesel olmak üzere çalışıyorum, programım yukarıda yazdığım yazıda mevcuttur. En zayıf kas gruplarım ise omuz, ön kol ve diğerleri kadar zayıf olmasa da arka koldur. Kas gruplarının da kendi içinde gruplara ayrıldığını yeni öğrendim. Arkadaşlar sizden ricam dediklerimi dikkate alarak bana haftalık bir program önermeniz ve bu programda her bir kas grubunun egzersizlerini yazmanızdır.

Not: Arkadaşlar biliyorum yazım biraz uzun oldu ama sizin bunu anlayışla karşılayacağınızdan eminim. Spor salonunda bu tür sorunlar yaşamasaydım böyle bir konu açmazdım. Eğer forumda tecrübeli bir arkadaş veya fitness hocası varsa bana bir program ve tavsiye verirseler sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocanızın verdiği program tam bir komedi, bana göre hoca bile değil zaten. Neyse, doğal sporcular için ne iyi idman rutini Full Body'dir. Ya üst-alt vücut idman rutini. Daha sonra üçüncü olarak ise bölgesel idman rutinidir. Haftada 3 gün Full Body yapmanı öneririm, ya da haftada 4 gün üst-alt vücut idmani.

Hocanızın verdiği program tam bir komedi, bana göre hoca bile değil zaten. Neyse, doğal sporcular için ne iyi idman rutini Full Body'dir. Ya üst-alt vücut idman rutini. Daha sonra üçüncü olarak ise bölgesel idman rutinidir. Haftada 3 gün Full Body yapmanı öneririm, ya da haftada 4 gün üst-alt vücut idmani.
Kesinlikle katılıyorum. Split programı dünyanın en saçma program stilidir. Doğal sporcularda zaman kaybından başka hiç bir işe yaramamaktadır. İlk 6 ay haftada 3 gün fullbody yapmalısın. Tüm birleşik egzersizlere (bench press, squat) başla yavaş yavaş. Sonradan PPL veya yeniden 4 günlük fullbody oluşturulabilir.

Dostum boyle spor salonlarinin hepsinin sikintisi bu eger hocalardan ozel program almaz isen sana standart herkese verilen programlari veriyorlar. Ya kendine disardan bir egitmen bul uzaktan egitim veya senin spor salonuna gelebilcek tarzda. Veya salonda duzgun bir hocadan bir sure 1e1 ders al. O zaten duzgun bir egitmen ise senin derslerin bitse bile soru sorsan cevaplar

Kesinlikle katılıyorum. Split programı dünyanın en saçma program stilidir. Doğal sporcularda zaman kaybından başka hiç bir işe yaramamaktadır. İlk 6 ay haftada 3 gün fullbody yapmalısın. Tüm birleşik egzersizlere (bench press, squat) başla yavaş yavaş. Sonradan PPL veya yeniden 4 günlük fullbody oluşturulabilir.
Fullbody antrenmanı nasıl olmalı? Full body çalıştığım zaman her kas grubu için bir sürü hareket var. Hareketlerin hangisini serbest ağırlık hangisini makineden yapacağımı bilmiyorum.

Squat
Leg Curl
--
Bench Press
Cable Fly
--
Lat Pull Down
Seated Cable Row
--
Dumbell Shoulder Press
Lateral Raise
--
Triceps Pushdown
Barbell Curl
Önerdiğiniz program için teşekkürler. Bu hareketlerden her bir kas grubu için tam verim alabilir miyim? Bana az gibi geldi, üzerine egzersiz eklenmeli mi? İnternetten araştırdığım kadarıyla her bir kas grubu için daha fazla hareket var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bilgehan Hocamızın hazırladığı program gayet güzel ve verimli. İlk başlarda 1-2 hafta düşük ağırlıklar ile hareketlerin formunu öğrenin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı