Fitoloji herbolojiyi kapsar mı?

just chillin

Hectopat
Makaleler
2
Fitoloji, bitki yaşamı ile ilgili bir bilim dalı ve biyolojinin bir kolu. Herboloji ise otsu bitki bilimi / otsu bitkileri inceleyen bilim dalı. Bu durumda herboloji fitolojinin alt kolu mudur?

Wiktionary'e göre fitoloji botanikle aynı şey, botanikle herboloji arasındaki fark ise herboloji ot ve bitkilerin tıbbi özelliklerini incelerken ve bununla tıbbi-tarımsal sorunları çözmeye çalışırken, botanik bitkilerin tüm genel özelliklerini ve doğalarını inceler. Kısaca herbolojiye botaniğin uygulamalı hali diyebiliriz.

Son düzenleme:
Wiktionary'e göre fitoloji botanikle aynı şey, botanikle herboloji arasındaki fark ise herboloji ot ve bitkilerin tıbbi özelliklerini incelerken ve bununla tıbbi-tarımsal sorunları çözmeye çalışırken, botanik bitkilerin tüm genel özelliklerini ve doğalarını inceler. Kısaca herbolojiye botaniğin uygulamalı hali diyebiliriz.
Hocam çorba yapmışsınız😅 Ama mesajınız hatalı. Konu mesajımda da dediğim gibi herboloji "otsu" bitkilerle ilgilenirken, fitoloji "tüm bitkilerle" ilgileniyor. O yüzden herboloji alt kolu mudur diye sordum.

Hocam çorba yapmışsınız😅 ama mesajınız hatalı. Konu mesajımda da dediğim gibi herboloji "otsu" bitkilerle ilgilenirken, fitoloji "tüm bitkilerle" ilgileniyor. O yüzden herboloji alt kolu mudur diye sordum.

Evet alt koludur ama tam da alt kolu denemez çorbalık da oradan geliyor :D
Alt kolu denemez dememin sebebi ingilizce ve türkçe Vikipedi'de botaniğin alt branşlarına bakarsak herbolojiyi göremeyiz, ama herbolojinin uğraştığı şeyleri botaniğin uygulamalı branşlarında görürüz o yüzden herbolojiye botaniğin uygulamalı halidir dedim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı