Five Nights at Freddy's: Security Breach inceleme

Smuya

Hectopat
Makaleler
7
Selam Five Nights at Freddy's: Security Breach adlı korku oyununu şu sıralar oynuyorum ilgimi çektiği için sizlerlede inceleme olarak buluşturmak istedim.
Oyunumuzun hikayesi gregory adlı bir çocuğun gece konseri olarak mega pizza plex AVM isimli yere gitmesiyle başlar. Bu mekan ffps isimli mekanın üstüne kuruldu konserdeyken bir anda freddy isimli robotumuz kısa devre yaptı. Ve safe mode isimli güvenlik türünde uyandı biz ise freddy ile bu korku dolu serüvende yardımlaşarak bu AVM'den çıkmaya çalışıyoruz. Kapılar saat 6'da açılacak.
Oyunun senaryosu.
Önceki oyunlara kıyasla gerçekten pek güzel olmayan bir senaryo bizi karşılıyor. Ha gene çoğu indie oyuna göre kat ve kat daha güzel bir senaryoya sahip.
Fakat önceki oyunlara kıyasla biraz yaban geliyor bu oyunun hikayesi fakat FNAF serisinin hala o loreundan vazgeçilmemiş. Oyunlar size ipucu verir FNAF serisinde ve senaryodan çok az şey anlatır o yüzden FNAF serisinde biz senaryoya lore diyoruz çoğu oyunda dediğimiz gibi. Örnek Half-Life ama loreu senaryoya çevirirsek gene elimizde pek iyi olmayan bir hikaye duruyor Steel woolun zaten sadece VR işleriyle uğraştığı bir şirket olduğunu sayarsak hikayeyi gene kendi çaplarında iyi yapmışlar ama PC işinin pek üstünden kalkamamışlar gibi. Önceki oyunların loreu güzeldi. Fakat bu oyun sadece 6/10 bir lorea sahip.

Oyunun optimizasyonu.
Bu konuda FNAF çok kötü bir iş. Help wanted bir VR oyunu olduğu için boyutu düşüktü. Bu sayede optimizasyonda kolaylıkla iyileştirilip adapte edildi help wantedda oyuncularda memnundu Steel woolda ama Security Breach'te gerçekten 80GB tarzı büyük bir boyuta sahip oyunu kaldıramamışlar. Optimizasyon çok kötü. Oyunu v1.0 sürümünde deneyimleyen bir oyuncuydum [ilk çıktığı sürümdü sanırsam.] oyun 6FPS'lere kadar düştü. Sonraki güncellemede gene düzelttiler ama büyük rezillik ki hala buglar optimizasyon sorunları devam ediyor 60FPS'ten 30FPS'lere düşmeler mi dersiniz sadece buglardan yararlanarak oyunu 15dakikada 30dakikada bitirenler mi dersiniz? Bayağı rezillik Dark Souls 2'nin grafik olayı mesela bunun yanında tanecik kalıyor optimizasyona puanım az da olsa toparladıkları için 4/10

Oyunun oynanışı.
Oyun gerçekten bu işi güzel başarmış günümüzdeki bazı indie oyunlarından çok daha iyi bir iş. Freddyde saklanmak ve kontrol etmek mi dersiniz şarj etmek mi dersiniz? Fazwatch gibi yardımcı aparatlar gibi sıradan olsa da çok mekanik barındırıyor bu bazen can sıksada genel olarak iyi bir şey. Oynanış ayrıca zevklide güzel bu konuyu yapmışlar [oyunun oynanışını optimizasyon gibi şeylere göre değil barındırdığı çeşite göre verdim öyle olsaydı 5.5/10 verirdim.]
6.7/10

Oyunun grafikleri.

Oyunun grafikleri bir indie oyuna kıyasla gayet güzel ve şık Ultra'ya aldığınızda oyun o pikselli havasını kaybedip yerini HD ve bazen HDR 4K gibi görüntülere bırakıyor bu grafik işini Steel wool gerçekten yapıyor. Help wanteddada fena olmayan bir grafiğe sahipti oyun. Ama bu sefer 2 seviye üste taşımışlar. Gerçekten güzel. 8.5/10

Oyunun müzikleri.
Oyun müzik olarak pek çeşitli değil. 3 5 ses paketi dışında müzik olarak az kullanmışlar fakat cidden aralarındaki asansör müziği özenliydi. Mega pizza plexin themeini çok sevdim help wanteddada güzel bir ses paketi kullanmışlardı. Ama mega pizza plex themeinin dışında 2-3 jumpscare ses paketi ve sonda 1 2 ses paketi kullanılmış çeşitli olmamasından dolayı 2.5 verirdim ama o theme ile güzel bir müzik paketi olduğu için 4/10

Oyunun korku düzeyi.
Oyun daha çok eğlence oyunu gibi ama gerilim mevcut önceki oyunlara göre korku düzeyi daha az ama oyun sadece jumpscareden ibaret gördüğü için korku düzeyini bazıları için direkt eğlence oyunu {bazılarına göre değiştiği için bundan puan kırma veya arttırma olmayacak.}

Sonuç.
Sonuç belli oyun benden 65/100 puan alıyor.
Eksikleri.
Oyunun optimizasyonu.
Buglar.
Müzik çeşitliliği.
FPS sorunu.
Önceki oyunlara göre pek çekici olmayan lore.

Artılar.
Grafikler
Asansör themei
Oynanış çeşitliliği.
Zevkli kontroller
Zevkli oynanış.

Oyunu çoğu kısımda indie oyunlarla ve help wantedla kıyasladığımı fark etmişsinizdir. Battlefield V'e GTA gibi serilerle kıyaslasam adil olmazdı o yüzden kendi türüyle kıyasladım.

Oyunun eksilerinde çoğunlukla optimizasyon gibi teknik sıkıntılar olduğundan dolayı onları da düzelteceğini varsayarak bu puanı verdim.

İnceleme hakkındaki görüşlerinizi sorularınızı aşağıya yazarsanız çok mutlu olurum.

Kendinize iyi bakın başka bir incelemede görüşmek üzere.

Hikaye olarak biraz da ben ekleyeyim: Hatırlarsanız, the bite of 87'da evan Afton'ın kafası Freddy'nin ağzı tarafından sıkıştırılmıştı. Bu şakayı Evan'ın animatroniklerden korkmasından yararlanıp yapan Evan'ın abisinin ruhu şu an glamrock Freddy'nin içinde. Peki neden bize yardım ediyor william afton? Çünkü kardeşine çok benziyoruz ve yıllar sonra, william pişman olup bize yardım etmeye çalışıyor. (aşağı evan ve Gregory'nin resimlerini koydum)

Pizzaplex, FNAF 1 mekanının üzerine kurulmuş bir yer. Ve micheal afton yani springtrap orada yaşıyor. Oyunda biraz ilerilere gelince Freddy'nin şarjının çok hızlı bittiğini görmüşsünüzdür. Çünkü micheal afton aşağıdan güç çekiyor ve diğer animatronikleri oradan kontol ediyor. Peki neden Freddy'i kontrol edemiyor? Çünkü freddy onun oğlu. William afton.

(Anlatım bozukluğu olduysa özür dilerim)

Dosya Ekleri

• 1689356969846.png
    1689356969846.png
    30,2 KB · Görüntüleme: 70
  • 1689357019383.png
    1689357019383.png
    62,7 KB · Görüntüleme: 157
Hikaye olarak biraz da ben ekleyeyim: Hatırlarsanız, the bite of 87'da evan Afton'ın kafası Freddy'nin ağzı tarafından sıkıştırılmıştı. Bu şakayı Evan'ın animatroniklerden korkmasından yararlanıp yapan Evan'ın abisinin ruhu şu an glamrock Freddy'nin içinde. Peki neden bize yardım ediyor william afton? Çünkü kardeşine çok benziyoruz ve yıllar sonra, william pişman olup bize yardım etmeye çalışıyor. (aşağı evan ve Gregory'nin resimlerini koydum)

Pizzaplex, FNAF 1 mekanının üzerine kurulmuş bir yer. Ve micheal afton yani springtrap orada yaşıyor. Oyunda biraz ilerilere gelince Freddy'nin şarjının çok hızlı bittiğini görmüşsünüzdür. Çünkü micheal afton aşağıdan güç çekiyor ve diğer animatronikleri oradan kontol ediyor. Peki neden Freddy'i kontrol edemiyor? Çünkü freddy onun oğlu. William afton.

FNAF serisini bıraktım artık oyun zevkim öncekilerle uyuşmuyor o yüzden anlattığınız hiçbir şeyi anlamadım ama muhtemelen yararlıdır.

Şimdi gene okudum da ekleyeyim evanın kurban edildiği ısırık 87 değil 83 ısırığı.

FNAF serisini bıraktım artık oyun zevkim öncekilerle uyuşmuyor o yüzden anlattığınız hiçbir şeyi anlamadım ama muhtemelen yararlıdır.

Şimdi gene okudum da ekleyeyim evanın kurban edildiği ısırık 87 değil 83 ısırığı.
Hocam bir yerde 87 bir yerde 83 özür dilerim o konuda.

Yeni konular

Geri
Yukarı