Flutter mi Kotlin mi?

vraklayankurbaga

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba millet. Mobil yazılım geliştirme alanında ilerlemek istiyorum ve bu alanda iki seçenek arasında kaldım. Sizce Flutter mi yoksa Kotlin ile mi ilerleyeyim? Flutter birçok platformda çalışabiliyor olsa bile sektör daha çok Kotlin arıyor gibi görünüyor sizce hangisini seçmeliyim?

Her ikisinide kullan tercihini kendin ver. Mobil alanda devam edeceksen ve kariyer düşünüyorsan eninde sonunda her ikisinede yolun kayacak. İleride Swift, React Native belki. Projeden projeye değişir.

Seç birini devam et. Zaten mecbur başka diller de öğreneceksin. Dil bir araçtır, amaç değil.

Bu flutter ya da kotlin diyenler bir de sebep belirtse var ya. Çok zor sanırım. Neden Flutter? Neden Kotlin?

Peki sebebini açıklayabilir misin?

Peki neden sebebini açıklayabilir misiniz?

1. tasarımı kod üzerinden yapıyorsun Kotlin'de XML üzerinde tasarımı yapıp onu acticty. Kt dosyasına bağlama gibi bir olay yok Center child text yazıp geçiyorsun.
2. kütüphane kullanmak çok kolay pub.dev sitesinden istediğin kütüphaneyi kullanabiliyorsun kotlin/java böyle bir site yok (varsa da ben bilmiyorum).
3. uygulamayı geliştirken uygulamada değişiklik olduğu zaman uygulamayı yeniden yüklemek yerine hot reload yapabiliyorun zaman açısından büyük kazanç.
4. yazdığın kodu küçük değişiklikler ile "Windows, macOS, iOS, Android web ve Linux" üzerinde multi platform geliştirme yapabiliyorsun.
5. bence en güzel yanı state management yönetimi ile uygulama açılırken aldığın veriyi istediğin her yerde tek bir kod ile gösterebiliyorsun.
6. bir sorun ile karşılaştığında cevap alabileceğin topluluk fazlasıyla var, ve sürekli gelişiyor.

native bir dil öğrenmek istiyorsan Swift öğren.

1. tasarımı kod üzerinden yapıyorsun Kotlin'de XML üzerinde tasarımı yapıp onu acticty. Kt dosyasına bağlama gibi bir olay yok Center child text yazıp geçiyorsun.
2. kütüphane kullanmak çok kolay pub.dev sitesinden istediğin kütüphaneyi kullanabiliyorsun kotlin/java böyle bir site yok (varsa da ben bilmiyorum).
3. uygulamayı geliştirken uygulamada değişiklik olduğu zaman uygulamayı yeniden yüklemek yerine hot reload yapabiliyorun zaman açısından büyük kazanç.
4. yazdığın kodu küçük değişiklikler ile "Windows, macOS, iOS, Android web ve Linux" üzerinde multi platform geliştirme yapabiliyorsun.
5. bence en güzel yanı state management yönetimi ile uygulama açılırken aldığın veriyi istediğin her yerde tek bir kod ile gösterebiliyorsun.
6. bir sorun ile karşılaştığında cevap alabileceğin topluluk fazlasıyla var, ve sürekli gelişiyor.

teşekkürler cevap için

Kotlin compose ile XML yazmadan, kod ile bildirimsel bir şekilde Flutter ve Swift UI'da olduğu gibi arayüz geliştirebiliyorsun.

Örnek kod:
C-like:
@Composable
fun ArtistCard() {
    Column {
        Text("Alfred Sisley")
        Text("3 minutes ago")
    }
}

Compose kullanmaya başlayan birkaç şirket:

1666061124834.png

Ayrıca kotlin ile de cross-platform masaüstü uygulama geliştirebilirsin.
Cross-platform mobil geliştirme de oluyor sanırım ama hakkında pek iyi yorumlar görmedim.
Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı