Flutter vs Kotlin iş imkanı

SkyGod

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, mobil programlama öğrenmeye başlamak istiyorum ama nereden başlayacağıma emin değilim. Mac bilgisayarım olmadığı için Android ile başlayacağım.
Hangi tarafı seçersem ileride iş bulma imkanım fazla olur? Hangisini daha kolay öğrenirim? Son olarak en kolay ve rahat şekilde nereden öğrenebilirim bu dilleri?

Merhaba, mobil programlama öğrenmeye başlamak istiyorum ama nereden başlayacağıma emin değilim. Mac bilgisayarım olmadığı için Android ile başlayacağım.
Hangi tarafı seçersem ileride iş bulma imkanım fazla olur? Hangisini daha kolay öğrenirim? Son olarak en kolay ve rahat şekilde nereden öğrenebilirim bu dilleri?
Freelancer olarak çalışacaksanız herhangi birini öğrenebilirsiniz çünkü müşteri yazılım diline değil uygulamaya bakar, fakat bir ekiple aktif olarak uygulama geliştirmek ve şirket bünyesinde çalışmak istiyorsanız Kotlin şu anda daha fazla revaçta, yine de durumlar ve tercih edilen dil değişebilir. Dilleri öğrenmek içinse YouTube'da Kotlin için güzel bir öğretici yok, Flutter için Engin Demiroğ öneririm gayet yeterli olacaktır. Udemy tarafında tabii kaynaklar daha geniş.

İkiside güncel güzel diller iş imkanları var. Hangisini seçtiğinizin pek bir önemi yok. Daha rahat olduğunuz tarafı seçebilirsiniz. Mesela ben flutter seçerdim.

Kurs önerisi;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kotlin için yine aynı kanalın (freeCodeCamp) güzel videoları mevcut. Onlara göz atabilirsiniz başlangıç için. İyi çalışmalar dilerim.

Hangisini daha kolay ve hızlı öğrenebilirim peki ? Önce kolay olanı öğrenirsem daha iyi olur zor olanla başlayıp sonra sıkılıp bırakmak istemiyorum.

Temel seviye Web programlama biliyorum. HTML,CSS,PHP. Kendim site yapabiliyorum, PHP ile ekle, sil ,düzenle gibi şeyleri biliyorum. Yapmış olduğum stok takip siteleri var.
Java biliyor olsaydınız Kotlin önerecektim birbirlerine benziyorlar. Açıkçası sizin için hem daha fazla eğitim videosu olması hem de geleceğinin daha açık olduğunu düşündüğüm Flutter daha uygun olacaktır.

Ufak Dipnot: Aslında Flutter kendi başına programlama dili değildir, bir Dart Frameworküdür.

Geri
Yukarı