FN komutları ve Caps Lock bildirimi gözükmüyor

HsUtuK

Femtopat
Katılım
13 Eylül 2021
Mesajlar
28
RAM
2*8 GB
SSD veya HDD modeli
2* 128 GB Intel m2 ssd + SeaGate 1TB 2.5" hdd
Ekran kartı
Nvidia GeForce GTX 1660 ti
Anakart
MonsterNotebook anakartı
İşlemci
Intel i7 9. nesil
Monster notebook kullanmaktayım. Modeli Tulpar T7 v20.1, her neyse. Windows 11 Insider sürümü yeni çıktığından 1-2 hafta sonra, Windows Insider ile birlikte, Windows 11'i bilgisayarıma kurmuştum ve sorunsuz bir şekilde kullanıyordum. Fakat daha sonrasında bazı sorunlar ile karşılaşmıştım. FN+ ses/ekran parlaklığı/scroll lock komutları, Caps Lock komutu çalışmıyordu ve sol yukarıdaki bildirimi yani Caps Lock on, ccaps lock off, scroll lock on, scroll lock off gibi, gözükmüyordu. Çözümünü, en son denemem olan, Monster Notebook'un sitesinden Intel yonga kümesi driverını yani anakart driverını silip tekrar indirmekte bulmuştum.

Geçen gün yeni Windows güncellemesi geldi ve yükledim. Sonrasında aynı sorunla tekrar karşılaştım ama bu sorunda bir fark var: FN komutları ve Caps Lock çalışıyor, fakat sadece ekranın sol yukarısındaki bildirimler gözükmüyor. Ek olarak Logitech'in bir klavyesini kullanıyorum ve Caps Lock, scroll lock açık mı diye ya laptoopun klavyesindeki minik bildirim LED'lerine ya da Logitech klavyedeki bildirim LED'lerine bakmam gerekiyor. Ayrıca OSD'yi açmdan ses ne seviyede, ekran parlaklığı ne seviyede göremiyorum. Ekranın sol yukarısında bildirimin gözükmemesi, Caps Lock, scroll lock için pek sorun olmuyor ama ses ve parlaklık için bayağı sorun oluyor. Örneğin: Oyun girdiğimde ya da tam ekran bir program açtığımda, sesi ya da parlaklığı değiştirmek için ha bire OSD'yi açacak olmak bir süre sonra can sıkıcı oluyor. Hayır, Fortnite girdim oynuyorum, oyunun tam ortasında sesin %36 civarı olduğunu hatırladım ve %50'ye çekmek istedim mesela.

O zaman OSD'yi neden açmam gereksin ki sesin seviyesinin kaç olduğunu görmek için? Rakip öldürür belki beni OSD'yi açıp ses seviyesini değiştirene kadar.
Windows ayarlar>klavye> bildirim tercihleri kısmında: Klavyeden yapışkan tuşları, filtre veya geçiş tuşlarını etkinleştirdiğimde bildirim göster seçeneği açık.
Son yüklediğim Windows güncellemesini sildim ama yine sorun çözülmedi. Son olarak ise ilk başta aynı sorunla karşılaştığımda yaptığım gibi anakart driverını silip Monster'ın sitesinden yeniden kurdum. Çözüm hala olmadı. Ne yapabilirim?
 
Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarı