Focusrite scarlett solo gen3 ses kartında sesi sadece kendim duyuyorum

Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: ASUS B450M-Dragon | AMD Ryzen 5 5500 | Corsair Vengeance 2x8 16GB 3200mHz CL16 | ASUS Dual Series RTX 3050 | Rampage 600W

Ekipman: RAZER Blackwidow V3 Tenkeyless | RAZER Deathadder ESSENTIAL | HyperX Cloud II | Samsung Odyssey G3 27'' 165hz
Meslek
Öğrenci
Focusrite scarlett solo gen3 ses kartını elektro gitar için aldım kurulumunu yaptım ve resmen tıkandım. Studio One5 aracılığııyla birkaç tane plugini kullanarak ses elde edebiliyorum fakat benim asıl amacım bunu sanal ortamda başkalarına sergileyebilmekti. Önceden amfiden çıkan sesi direk kulaklığın mikrofonunu kullanarak Discord'a iletir ve arkadaşlarımla gitar çalardım. Ses kartı alma fikri geldi aklıma, aldım ve kurulumunu yaptım fakat sadece kendim duyabiliyorum. Gitarı ınstrument girişine bağladığımda bunu direk ses girişinden ses kartını seçerek Discord'a verebiliyorum ama sadece temiz tonları veriyor Discord'a. Aynı zamanda hem mikrofonumu hem gitarı kullanmak için VoiceMeeter kullandığımda yine aynı şekilde sadece clean tonda ses iletiyor gain açamıyorum açsam da karşıya clean gidiyor. Üstüne VoiceMeeter yüzünden bu sefer rahatsız edici düzeyde gecikmeyle duyuyorum gitarı ve çalamıyorum. Hem metal-rock tonlarında çalıp bunu Discord'a iletebilmek hem de o sırada mikrofonumu kullanmak istiyorum. Mikrofonu kullanmasam bile o metal tonu Discord'a iletmek istiyorum ama nasıl yapacağım bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam şöyle bahsedeyim, sen şu an ses kartından çıkan sesi direk olarak Discord'a veriyorsun. İstersen sanal 500 tane amfi kabin aç plugin ile, Discord'taki ses çıkışı neyse onu verecektir o sesleri sadece sen duyarsın. Bunu yapabilmen için kullandığın plugin, bir çıkışı varmış gibi davranıp senin de bunu Discord'tan seçmen gerekiyor. Böyle bir plugin var mı ben hiç canlı olarak internet üzerinde yayın yapmadığım için bilmiyorum ancak, sana bir denemen için bir tavsiye vereyim. Şu an bende olacak mı diye ses kartımı takıp deneyeceğim hatta bir yandan yazarken :D . Bende sanırım olmayacak gibi ama sana kısaca şöyle bahsedeyim. Bilgisayarda sol alttaki ses kısmına sağ tık yapıp, ses efektlerine girip kayıt kısmını açıp sağ tık yapıp aygıtları göster seçeneklerinin ikisini de aktif edip (fotoğraf atarsan o kısımda daha net konuşabiliriz) orada bulunan ses çıkışını aslında bir mikrofonmuş gibi davranması sağlayabilirsek, senin hoparlörden duyduğun ses olduğu gibi karşı tarafa gidecektir. Yani ana mantık şu. Hoparlörden duyduğun sesi, mikrofonmuş gibi davrandırıp hoparlördeki sesleri herhangi platform üzerinden karşıya iletmek ya da kayıt etmek. Yazarak ta upuzun oldu anlatmak ama mecbur :D. Bu ayarları belki kartının özel bir yazılımı var ise daha rahat yapabilirsin diye de düşünüyorum.

@NekroEge çözebildiysen anlatır mısın?

Dostum öncelikle selam. Uzun süre önce ses kartımı sattım. Fakat çözebilmiştim, istediğin üzere anlatayım. Ses kartının bütün driverlarını yükledikten sonra sanal bir amfi programı bulman lazım, ben hangisini kullanıyordum inan hatırlamıyorum. Önemli olan kullandığın programın sanal bir çıkış yaratabiliyor olması. Ayarları yaptıktan sonra programın sanal çıkışını bulman gerekiyor. Sanal çıkışı bulduktan sonra VoiceMeeter programı ile o sanal çıkışı mikrofonun ile bağlayıp, bağladığın bu iki çıkışı da tek bir çıkış olarak Discord üzerinden mikrofon olarak seçmen lazım. Çok ayrıntılı şekilde anlatmam mümkün değil o yüzden şahsi tavsiyem kendine müzisyen in kurduğu Discord sunucusu gibi müzik ile uğraşan insanların olduğu sunuculara girip yardım istemen. Bu tip yerlerde çok daha iyi anlayabileceğini umuyorum. Bir konu daha var ki o da şu, kullandığın program ve ses kartı ne kadar iyi olursa olsun VoiceMeeter uygulaması yeterli olmuyor bu yüzden duyduğun ses gecikmeli geliyor. Slow parçalar çalarken pek sorun olmaz ancak metronom yükseldikçe çalamamaya başlayacaksın alışman gerekecek ve açık söyleyeyim alışması kolay değil. Profesyonel ses kaydı almıyorum yalnızca Discord'da parça çalabilmek için ses kartı almıştım. Alışamadığım için sattım. Parça kaydı almayacaksan ses kartı almak yerine iyi bir mikrofon alıp amfinin önüne koyman (evet biraz ilkel bir çözüm) senin için çok daha iyi olacaktır.

Geri
Yukarı