Ford fiesta araç boşta iken kendi kendine gaz veriyor devir yükseliyor

Dexonh

Centipat
Aracım Ford fiesta 1.4 2000 benzin + lpg ve yeni aldım. Bugün birkaç kez stop etti araç boşta iken devir alçalıp yükseliyor 500-3000 arası oynuyordu ve bende rölanti motorunu ve gaz kelebeğini spreyle temizledim. Bu işlemden sonra devir 900-1000 arası gitmeye başladı ve arada boştayken 3000 4000 devire gaz verip bırakınca devir tam 15 saniye 1500 oluyor ve sonra tekrar 900-1000e iniyor bu bir problem mi yoksa sorunu çözmüş müyüm? Aracın stop etme problemi de vardı ve temizlikten sonra halloldu ancak dediğim gibi devir çok az da olsa oynuyor ve gaz verdikten sonra bir süre 1500 devirde kalıyor. Sonra 1000'e iniyor tekrar.

Boğaz kelebeği temizliğinin yanında aynı yerde bulunan map sensörünü de temizleyin, genelde bosch marka oluyor motora hava girişinden önce konumlandırılıyor. Sonrasında akünüzü sökün ve yarım saat kadar bekleyin (fordlarda teyp kodu gerekebilir) sonra akünüzü takın aracınızı çalıştırın düzelmesi lazım. Yoksa @Jira dediği gibi rolanti valfine baktırın.

Boğaz kelebeği temizliğinin yanında aynı yerde bulunan map sensörünü de temizleyin, genelde bosch marka oluyor motora hava girişinden önce konumlandırılıyor. Sonrasında akünüzü sökün ve yarım saat kadar bekleyin (fordlarda teyp kodu gerekebilir) sonra akünüzü takın aracınızı çalıştırın düzelmesi lazım. Yoksa @Jira dediği gibi rolanti valfine baktırın.
ben temizlikten sonra zaten bu sorun düzeldi aslında ama şu var ; normalde 1000 devir iken gaza nerdeyse kökleyip bırakınca devir tam 15 saniye 1500 oluyor sonra tekrar 1000 e düşüyor yani hala sorunu çözememiş miyim bu anormal mi ?

Yolda giderken sorun yok ise problem olmaz, bazı araçlar boşta gaz verince belirli devir üzerine koruma amaçlı çıkmıyor, bilmiyorum kullandığınız Ford araçta bu özellik var mı? Söylediğim gibi sürüş esasından herhangi bir sorun yoksa böyle devam edin.

ben temizlikten sonra zaten bu sorun düzeldi aslında ama şu var ; normalde 1000 devir iken gaza nerdeyse kökleyip bırakınca devir tam 15 saniye 1500 oluyor sonra tekrar 1000 e düşüyor yani hala sorunu çözememiş miyim bu anormal mi ?
iyi günler geç olmuş ancak bu aynı olay bizim aynı marka model aracımızda da var. Bizim de önceden stop etme sorunu vardı biraz temizledik sprey ile bir kaç parçayı ve şu an 900-100 arası gidip geliyor ancak boştayken 3000 devir üstü gaz verince araç 15 saniye 1500 devirde sabit kalıp tekrar 1000e düşüyor, sanırım bu kendi olayı aracın.

Geri
Yukarı