Format ekranında siyah ekran ve beyaz çizgi

Yasin A.

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar eski tip bir bilgisayar var elimde. İşletim sistemi halihazırda 32 Bit Windows 10 yüklü. Fakat bunu 64 Bit'e yükseltmem gerekiyor. Önceden de aynı USB bellek ve ISO dosyasıyla format attım fakat bu bilgisayarda bir türlü başaramıyorum. Anakart UEFI desteklemiyor ve flash belleği Rufus üzerinden MBR olarak yazdırdım. Sorun temsili olarak aynı ekteki fotoğraf gibi.

Dosya Ekleri

• a0dea38b-997d-401d-afee-7603edef91d0.jpg
    a0dea38b-997d-401d-afee-7603edef91d0.jpg
    30 KB · Görüntüleme: 211
Fotoğraftaki görüntünün gözükmesi bir sorun değildir. Normal bir şekilde bilgisayarımı açarken ara sıra bana da geliyor.

Fotoğraftaki görüntünün gözükmesi bir sorun değildir. Normal bir şekilde bilgisayarımı açarken ara sıra bana da geliyor.

Bende de ASUS yazısndan sonra 2 saniyeliğine geliyor normal bir durum.
Arkadaşlar maalesef benim için normal bir durum değil. Format atmaya çalışıyorum ve bu ekrandan sonrası gelmiyor. Kısacası format atamıyorum. O ekranda 10 15 dk. civarı bekledikten sonra bilgisayar uyku moduna geçer gibi oluyor. Yani bu bir problem.

Arkadaşlar maalesef benim için normal bir durum değil. Format atmaya çalışıyorum ve bu ekrandan sonrası gelmiyor. Kısacası format atamıyorum. O ekranda 10 15 dk. Civarı bekledikten sonra bilgisayar uyku moduna geçer gibi oluyor. Yani bu bir problem.

USB ile format atmaya çalışıyorsunuz ama büyük ihtimalle flashdiski görmüyor yahut görüyor ama boot aracı olarak tanımıyor. Bende de bazen eski sistemlere format atarken bu gibi durumlar olabiliyor. Açıkçası size net bir çözüm öneremiyorum.
Eğer DVD ROM var ise format CD hazırlayıp öyle denerseniz daha hızlı sonuç olabilir öncelikle.

USB için ise en son bir sistemde olmadı BIOS ayarlarını default yaptım bu sefer USB gördü ama boot etmedi. BIOS ayarlarında USB aygıtın takılı olduğu görünüyor mu ona bakın. Bazı BIOS'larda aygıtı harddisk olarak da nitelendirmek lazım onu deneyin. Ayarları default yapıp değişiklik oluyor mu kontrol edin.

Kullandığınız flashdiskin normalde diğer sistemlerde çalışan bir disk olduğunu varsayıyorum. Hatta her zaman format disk olarak kullandığım USB disk eski sistemde çalışmayabiliyor. Birebir aynı ISO dosyasını aynı yöntemle başka USB belleğe kurunca çalışıyor. Böyle enteresan durumlar da oluyor eski sistemlerde.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı