Format ile Windows 8.1 (32 bit) (64 bit) geçmek

CLM Project

Kilopat
Technopat' ta yeni üyeyim. Bilgisayarıma format atmak istiyorum. Elimde bilgisayarımı satın aldığımda yanında verilen orijinal kurulum CD si var, içinde Windows 8 Single Language yüklü. Yaklaşık 1 yıl önce format attırarak Windows 8.1 Pro sürümüne geçtim. Format atan kişi 64 bit olan bilgisayarıma 32 bit Windows 8.1 Pro yüklemiş ama ben artık Windows 8.1 Single Language 64 bit sürümüne geçmek istiyorum.(sonra yükseltme ile 8.1 e geçeceğim.) Kurulum CD sini sanal bilgisayarda format ile denedim çalıştı Windows 8 Single Language 64 bit sürümünü kurdum. Bilgisayar çalışıyor ama internete bağlanmıyor. Aygıt yöneticisine giriyorum Diğer aygıtlar altında Ethernet Denetleyicisi ve SCSI Denetleyicisi bölümlerinde sarı bir ünlem işareti var. Normalde Ağ bağdaştırıcısının altında olması gereken bu birimler 'Diğer Aygıtlar' adlı bölümün altında yer alıyor.
Benim asıl sorum ise şu:
Windows 8 Single Language 64 bit kurulum CD si ile format atarsam, format işlemi tamamlandığında sanal bilgisayarda yaşadığım ve yukarıda anlattığım internet sorununu kendi bilgisayarımda yaşar mıyım?
Asıl bilgisayarımın sistem özellikleri:
  • İşlemci : AMD Athlon(tm) II x2 250 Processor 3.00 GHz
  • RAM : 4 GB
  • Sistem türü : 32 bit işletim sistemi (x64 tabanlı işlemci)
Bazı görüntüleri dxdiag' dan atıyorum:

dxdiag.PNG

Bu asıl bilgisayarımın aygıt yöneticisi:

aygıt yöneticisi.PNG

Bilgileri verdim. Eğer format attıktan sonra internet sorunu yaşarsam ekrandaki Ethernet kartının sürücüsünü internetten indirip USB' ye yedekleyerek [VEYA My Drivers programı ile Ethernet sürücüsünü yedekleyip] mi kurmalıyım yoksa orijinal CD ile kurulum yapıldığında bilgisayara sürücüler yüklü olarak mı gelir? Cevaplarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sisteminize Windows 8 kurduktan sonra yükseltme için Windows 8.1' e geçemessiniz. İnternet sorununuz ise sürücünüzün driverlerinin güncel olmadığından kaynaklanıyordur. Siz Windows 8.1 Single Language kurun ve Rezerme yapıp Windows 10' a yükseltin.

Asterix71 cevabınız için teşekkür ederim. Windows 10 a geçmeyi düşünmüyorum. Kusura bakmayın ama birkaç sorum var:
1-Orijinal kurulum CD si ile format mı daha güvenli yoksa USB ile format mı daha güvenlidir?
2-Orijinal CD ile format sonrası ethernet driverının sürücüsünü güncellememe gerek var mıdır?

Şu videodaki formatta ethernet driverı otomatik yüklenmiş ama bu videoda laptop mu yoksa masaüstü bilgisayar kullanılmış anlayamadım.Laptop ise zaten kablosuzdan bağlanır diye zannediyorum.Ama masaüstüyse ethernet driver ını kurmak gerekiyor mu yoksa windows kurulurken driverler otomatik olarak mı yükleniyor?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
İlk mesajı uzun yazdığım için kusura bakmayın.

Rehberde kullanılan Masaüstü bilgisayardır. DVD ile format atmak uzun sürer, USB ile UEFI kurulum yapmak daha hızlı ve güvenlidir. Format attıktan sonra dvd' niz orjinal bile olsa ethernet sürücünüz güncel olmayacaktır, güncellemeniz şart. (Windows driverleri yüklüyor ama güncellemeniz lazım.)

Çok teşekkür ederim ve bu siteye bayıldım.USB ile format atmaya karar verdim, bir sorun olursa DVD ile atarım. Cevabınızın sonunda windows driverlerı yüklüyor ama guncellemeniz lazım demişsiniz. Format işlemi bitip PC yeniden başlatıldıktan sonra ethernet sürücüsünü guncellemeden internete bağlanabilir miyim?
Tüm sorularımı cevapladığınız için çok teşekkür ederim lütfen bu son soruma cevap verebilir misiniz acaba? Sizi bu kadar meşgul ettiğim için özür dilerim.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı