Format sonrası neler yapılması gerek?

Kerem Aydın

Decapat
Dün akşam ilk defa format attım, neler yapmam gerektiğini az çok araştırdım ancak merak ettiğim bir kaç şey var.
-Öncelikle format atmadan önce Double Driver ile sürücülerin yedeklerini aldım ne olur ne olmaz diye, formattan sonra sürücülerin hepsi otomatik yüklendi bunların son sürüm olup olmadığını nasıl öğrenebilirim.
-Anakart güncelleme ile Bios güncelleme arasında bi fark var mı herkes anakart driverını güncellemen gerekiyor diyor, internete baktığımda bios güncelleme olarak geçiyor. Daha önce hiç yapmadım güncellemezsem bir soruna yol açar mı. Olur da yanlış driver indirip kurarsam ne olur ?
-Formattan sonra bilgisayarımı açtığımda sadece SSD görünüyordu HDD görünmüyordu internetten ufak bi araştırma sonrasında Disk Yönetiminden diske harf atadıktan sonra geldiğini öğrendim ve yaptım bir sorun olmaz herhalde.
-Driverları güncellemek için önerdiğiniz bir program var mı.
-Son olarakta arkaplanda çalışan uygulamalardan kapatmam gereken neler var.

Sistemim şu şekilde:
-MSI A320M PRO-VH Plus
-AMD Ryzen 3 1200
-Gskill 8GB 2400MHz CL15, 2 tane
-EVGA GTX 1050Ti 4GB -Ekran kartı güncellemelerini GeForce Experience üzerinden yapıyorum
-WD Blue 1TB 7200RPM 64MB
-Power Boost 500W A-PFC PSU

Son düzenleme:
-Driverları güncellemek için önerdiğiniz bir program var mı?
Aman! Sakın bir program ile sürücü güncellemeyin.

Eliniz ile kendiniz sürücü kurun.

Formattan sonra bilgisayarımı açtığımda sadece SSD görünüyordu HDD görünmüyordu internetten ufak bir araştırma sonrasında disk yönetiminden diske harf atadıktan sonra geldiğini öğrendim ve yaptım bir sorun olmaz herhalde.
Bir sorun olmaz.

BIOS güncellemesini eğer çok performans düşüşü hissetmiyorsanız yapmayabilirsiniz bence. Ayrıca sürücüleri el ile kendiniz güncelleyin program sakın kullanmayın. HDD'ye harf atamanız sıkıntı olmaz. Ayarlar>uygulamalar kısmından gereksiz kullanmayacağınız uygulamaları kaldırın.

Şuradan anakart sürücülerine baktım beta version diyor onu mu indireceğim
Disk testini nasıl yapabilirim SSD için Samsung'un programı vardı onunla yaptım

Ses sürücüsü olarak evrensel Windows sürücüsünü kurmanızı tavsiye ederim.

Şuradan anakart sürücülerine baktım beta version diyor onu mu indireceğim
Hayır, beta sürüm BIOS tavsiye etmiyoruz.

Ses sürücüsü olarak evrensel Windows sürücüsünü kurmanızı tavsiye ederim.
Dün formattan sonra ses kaydedicisinden baktığımda mikrofon sesini alıyordu bir sıkıntı çıkmadı
Spam olacak ama merak ettiğim bir şey daha var. Anakart sürücü güncelleme ile Bios güncellemesi farklı şeyler mi?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı