Format USB'si biçimlendirince 32 GB oldu

DarkS1de

Centipat
Daha fazla  
Format flashım vardı. Onu biçimlendirip başka bir dosya atmayı planlıyordum ama biçimlendirmeden önce 57.73GB olan USB, biçimlendirildikten sonra 32 GB oldu. Bilgisayar yönetiminden baktığımda 25,73GB ayrılmamış olarak gözüküyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü.png
    Ekran Görüntüsü.png
    60 KB · Görüntüleme: 85
Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunun için şunu yapmayı dene çözüm alacağına inanıyorum. Genelde çözülmeyen disk sorunlarını çözer.

Komut istemine yönetici olarak giriyoruz. Oraya dıskpart yazıyoruz.
İşlem gerçekleşince komut isteminde C: Vsss. > yerine dıskpart> yazıyor işlem tamam dıskparta girdiniz sonra lıst dısk yazıyoruz ve ne kadar sistem üzerinde dısk varsa listeleniyor. Siz sıkıntılı HDD veya flash belleğinizi boyutlarından ayırt ediyorsunuz. Listede adları dısk 0, dısk1... Dısk& gibi gözükür karşılığındada boyutu yazar. Select dısk 6 yazıyorsunuz buradaki 6 benim arızalı diskim sizinki kaçsa onu yazıyorsunuz. Enter ladığınızda; dısk 6 şimdi secili mesajı verecektir. Sonra clean yazıp enter lıyoruz dikkat bu işlem ne var ne yok içindeki bilgi dıskın yapılandırma bilgisi hepsini siler önemliyse Backup alın. Nese size bu işlemden sonra dıskpart dıskinizi başarıyla temizledi diyecek.
Sonra create Partition prımary yazıp enterliyoruz. Oda bize dıskpart belirtilen birimi oluşturmada başarılı oldu. Diyor son işlem bilgisayarıma girip üzerinde uraştığımız diskimize sağ tılayıp biçimlendir diyoruz o vakit görüyoruz ki en tepede kapasite orijinal GB ı yazıyor ve ayarlar FAT32, ayırma boyutu 4096, hızlı biçimlendir. Ve başlat diyoruz biçimlendirme başarılı olduktan sonra işlem tamam.

Son düzenleme:
Sorunun için şunu yapmayı dene çözüm alacağına inanıyorum. Genelde çözülmeyen disk sorunlarını çözer.

Komut istemine yönetici olarak giriyoruz. Oraya dıskpart yazıyoruz.
İşlem gerçekleşince komut isteminde C: Vsss. > yerine dıskpart> yazıyor işlem tamam dıskparta girdiniz sonra lıst dısk yazıyoruz ve ne kadar sistem üzerinde dısk varsa listeleniyor. Siz sıkıntılı HDD veya flash belleğinizi boyutlarından ayırt ediyorsunuz. Listede adları dısk 0, dısk1.. Dısk& gibi gözükür karşılığındada boyutu yazar. Select dısk 6 yazıyorsunuz buradaki 6 benim arızalı diskim sizinki kaçsa onu yazıyorsunuz. Enter ladığınızda; dısk 6 şimdi secili mesajı verecektir. Sonra clean yazıp enter lıyoruz dikkat bu işlem ne var ne yok içindeki bilgi dıskın yapılandırma bilgisi hepsini siler önemliyse Backup alın. Nese size bu işlemden sonra dıskpart dıskinizi başarıyla temizledi diyecek.
Sonra create Partition prımary yazıp enterliyoruz. Oda bize dıskpart belirtilen birimi oluşturmada başarılı oldu. Diyor son işlem bilgisayarıma girip üzerinde uraştığımız diskimize sağ tılayıp biçimlendir diyoruz o vakit görüyoruz ki en tepede kapasite orijinal GB ı yazıyor ve ayarlar FAT32, ayırma boyutu 4096, hızlı biçimlendir. Ve başlat diyoruz biçimlendirme başarılı olduktan sonra işlem tamam.

Disk 1'de USB (D: ) bölümünü sildim ve ayrılmamış birim ile birleşince "yeni basit birim" oluşturdum. 4 kere "sonraki" butonuna basıp 1 kere "son" butonuna basıp biraz bekleyince düzeldi.
Yine de yardımınız için teşekkürler:)

Disk 1'de USB (D: ) bölümünü sildim ve ayrılmamış birim ile birleşince "yeni basit birim" oluşturdum. 4 kere "sonraki" butonuna basıp 1 kere "son" butonuna basıp biraz bekleyince düzeldi.
Yine de yardımınız için teşekkürler:)
Bunu yazmıştım sonra düzenleyip bunu yazdım 😀

FAT32 zaten maksimum 32 GB oluyor sanırım. Başka formata alırsanız düzelir.

Aynı makalede 2 TB’a kadar FAT32 yapılabilir demiş, başlığı yanlış yorumladım herhalde. “Windows Format” başka bir şey sanıyorum, özür dilerim.

Son düzenleme:
Format flashım vardı. Onu biçimlendirip başka bir dosya atmayı planlıyordum ama biçimlendirmeden önce 57.73GB olan USB, biçimlendirildikten sonra 32 GB oldu. Bilgisayar yönetiminden baktığımda 25,73GB ayrılmamış olarak gözüküyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?
Çok basit.
"Disk 1" deki soldaki mavi birime sağ tıklayıp birim sil deyin. Ardından "Disk 1" tek bir birim olacak ona da sağ tıklayıp yeni birim deyip ilerleyin, bu kadar....

Yeni konular

Geri
Yukarı