Formattan sonra doğru sürücüler nasıl bulunur?

aras55

Hectopat
Merhaba değerli technopat kullanıcıları :) Arkadaşlar laptopa Windows 8.1 kurdum ve Windows Update devre dışı bıraktım. Neden devre dışı bıraktın derseniz bazı güncellemelerin sonradan bilgisayarda yavaşlama ve kasma gibi sorunlara sebep olduğunu düşünüyorum. Windows 10 için ise sistemim pek yeterli değil.

Sadece gerekli driverları güncellemek istiyorum ve ancak aygıt yöneticisinden sağ tıklayıp güncelle dediğimde hepsine güncel diyor. Donanım kimliği ile doğru driverları bulmama yardım edebilir misiniz? Google üzerinden bende araştırıyorum ancak hangisi uygun ve hangi site güvenilir bilemiyorum. Driver programlarına da pek güvenmiyorum.

Aramızda tecrübeli arkadaşlarımız ve hocalarımız var bilen arkadaşlar doğru driverları bulmamda yardımcı olabilirlerse ne mutlu bana :)

Sistemim
Adsız.png

Ağ Bağdaştırıcıları
Realtek RTL8723AE Kablosuz LAN 802.11n PCI-E NIC

PCI\VEN_10EC&DEV_8723&SUBSYS_072310EC&REV_00
PCI\VEN_10EC&DEV_8723&SUBSYS_072310EC
PCI\VEN_10EC&DEV_8723&CC_028000
PCI\VEN_10EC&DEV_8723&CC_0280

Görüntü Bağdaştırıcıları
Microsoft Temel Görüntü Bağdaştırıcısı (AMD Radeon HD 7610M olarak yazıyor laptopun özelliklerinde. Genellikle AMD sitesi üzerinden indiriyorum ancak yıllardır güncellemiyorlar. Ama bazen başka sitelerde güncel sürüm paylaşılıyormuş sanırım bulamadım)

PCI\VEN_1002&DEV_6742&SUBSYS_FB311179&REV_00
PCI\VEN_1002&DEV_6742&SUBSYS_FB311179
PCI\VEN_1002&DEV_6742&CC_030000
PCI\VEN_1002&DEV_6742&CC_0300

Ses Video ve Oyun Denetleyicileri
High Definition Audio Aygıtı

HDAUDIO\FUNC_01&VEN_10EC&DEV_0269&SUBSYS_1179FB31&REV_1002
HDAUDIO\FUNC_01&VEN_10EC&DEV_0269&SUBSYS_1179FB31

Yüksek Tanımlı Ses Aygıtı

HDAUDIO\FUNC_01&VEN_1002&DEV_AA01&SUBSYS_00AA0100&REV_1002
HDAUDIO\FUNC_01&VEN_1002&DEV_AA01&SUBSYS_00AA0100

İşlemciler (Gerek Varmı Bilmiyorum)
ACPI\GenuineIntel_-_Intel64_Family_6_Model_42
*GenuineIntel_-_Intel64_Family_6_Model_42
ACPI\GenuineIntel_-_Intel64_Family_6
*GenuineIntel_-_Intel64_Family_6
ACPI\GenuineIntel_-_Intel64
*GenuineIntel_-_Intel64

Chipset
PCI\VEN_8086&DEV_1E14&SUBSYS_FB311179&REV_C4
PCI\VEN_8086&DEV_1E14&SUBSYS_FB311179
PCI\VEN_8086&DEV_1E14&CC_060400
PCI\VEN_8086&DEV_1E14&CC_0604

BIOS Güncelleme

Sistem Modeli: TOSHIBA SATELLITE C855-2DG
BIOS Sürümü/Tarihi: Insyde Corp. 6.80, 1.10.2013
Sistem Türü: x64-based PC
Sistem SKU'su PSCBYE
Ekli Denetleyici Sürümü 6.00

Mutlaka güncellenmesi gereken bir aygıt unutmuşsam lütfen uyarın arkadaşlar. Belki aranızda zamanı olupta yardımcı olabilecek arkadaşlar vardır :)

Son düzenleme:
Ağ Bağdaştırıcıları
Realtek RTL8723AE Kablosuz LAN 802.11n PCI-E NIC

PCI\VEN_10EC&DEV_8723&SUBSYS_072310EC&REV_00
PCI\VEN_10EC&DEV_8723&SUBSYS_072310EC
PCI\VEN_10EC&DEV_8723&CC_028000
PCI\VEN_10EC&DEV_8723&CC_0280
1- Linke tıklayarak dosyayı indir.

2- İndirdiğin .exe dosyası direkt üzerine çift tıklayarak çalıştır ve kurulum yönergelerine göre kurulumu gerçekleştir.

3- Kurulum bittikten sonra bilgisayarını yeniden başlat.

Görüntü Bağdaştırıcıları
Microsoft Temel Görüntü Bağdaştırıcısı (AMD Radeon HD 7610M olarak yazıyor laptopun özelliklerinde. Genellikle AMD sitesi üzerinden indiriyorum ancak yıllardır güncellemiyorlar. Ama bazen başka sitelerde güncel sürüm paylaşılıyormuş sanırım bulamadım)

PCI\VEN_1002&DEV_6742&SUBSYS_FB311179&REV_00
PCI\VEN_1002&DEV_6742&SUBSYS_FB311179
PCI\VEN_1002&DEV_6742&CC_030000
PCI\VEN_1002&DEV_6742&CC_0300
Güncelleme gelmiyorsa demek ki desteği kesilmiştir. Zira eski bir kart ve eski bir mimari barındırıyor.

AMD sitesi üzerinden sürücü indirmeyi ve kurmayı bildiğini söylemişsin. Bu yüzden kurulum adımlarını vs. yazmıyorum. Aşağıdaki linke girip Windows 8.1 64-bit başlığı altından sürücüyü indirebilirsin. Tavsiyem 16.2.1 sürümünü kurman. Beta bir sürüm fakat sorun çıkaracağını sanmıyorum. Oldu da çıktı diyelim, DDU ile sürücüyü kaldırıp 15.7.1'i kurarsın.

Ses Video ve Oyun Denetleyicileri
High Definition Audio Aygıtı

HDAUDIO\FUNC_01&VEN_10EC&DEV_0269&SUBSYS_1179FB31&REV_1002
HDAUDIO\FUNC_01&VEN_10EC&DEV_0269&SUBSYS_1179FB31

2- İndirdiğin .exe dosyası direkt üzerine çift tıklayarak çalıştır.

Kurulumda 2 kez bilgisayarını yeniden başlatmanı isteyebilir. Şu şekilde açıklayayım:
1- Önce mevcut ses sürücüsü kaldırılıp bilgisayarı yeniden başlatman istenir.
2- Bilgisayar açıldıktan sonra ekrana otomatik olarak kurulum sihirbazı çıkar, yeni ses sürücüsünü kurulur ve tekrardan yeniden başlatman istenir.

Eğer yukarıda anlattığım gibi ilk kurulumda yeniden başlattıktan sonra bilgisayar açılınca ekrana tekrardan kurulum sihirbazı çıkarsa onun da adımlarını gerçekleştirerek yeniden başlat.

Eğer 1 kez yeniden başlattıktan sonra bilgisayar açılınca ekrana tekrardan kurulum sihirbazı gelmezse bir şey yapmana gerek yok.

Yüksek Tanımlı Ses Aygıtı

HDAUDIO\FUNC_01&VEN_1002&DEV_AA01&SUBSYS_00AA0100&REV_1002
HDAUDIO\FUNC_01&VEN_1002&DEV_AA01&SUBSYS_00AA0100
Bunun sürücüsü, ekran kartı sürücüsünü kurunca güncellenecektir. Kendisi ekran kartı sürücüsüyle birlikte paketleniyor. HDMI ve DisplayPort ile ses almanı sağlar bu bileşen.

Chipset
PCI\VEN_8086&DEV_1E14&SUBSYS_FB311179&REV_C4
PCI\VEN_8086&DEV_1E14&SUBSYS_FB311179
PCI\VEN_8086&DEV_1E14&CC_060400
PCI\VEN_8086&DEV_1E14&CC_0604

2- İndirdiğin .exe dosyası direkt üzerine çift tıklayarak çalıştır ve kurulum yönergelerine göre kurulumu gerçekleştir.

İşlemciler (Gerek Var mı Bilmiyorum)
ACPI\GenuineIntel_-_Intel64_Family_6_Model_42
*GenuineIntel_-_Intel64_Family_6_Model_42
ACPI\GenuineIntel_-_Intel64_Family_6
*GenuineIntel_-_Intel64_Family_6
ACPI\GenuineIntel_-_Intel64
*GenuineIntel_-_Intel64
Gerek yok. İşlemcinin kendisi için güncellenecek bir sürücü olmaz.

BIOS Güncelleme

Sistem Modeli: TOSHIBA SATELLITE C855-2DG
BIOS Sürümü/Tarihi: Insyde Corp. 6.80, 1.10.2013
Sistem Türü: x64-based PC
Sistem SKU'su PSCBYE
Ekli Denetleyici Sürümü 6.00
Toshiba'ya mail atarak güncel BIOS dosyasını talep etmeyi deneyebilirsin.

Güncelleme gelmiyorsa demek ki desteği kesilmiştir. Zira eski bir kart ve eski bir mimari barındırıyor.

AMD sitesi üzerinden sürücü indirmeyi ve kurmayı bildiğini söylemişsin. Bu yüzden kurulum adımlarını vs. yazmıyorum. Aşağıdaki linke girip Windows 8.1 64-bit başlığı altından sürücüyü indirebilirsin. Tavsiyem 16.2.1 sürümünü kurman. Beta bir sürüm fakat sorun çıkaracağını sanmıyorum. Oldu da çıktı diyelim, DDU ile sürücüyü kaldırıp 15.7.1'i kurarsın.

2- İndirdiğin .exe dosyası direkt üzerine çift tıklayarak çalıştır.

Kurulumda 2 kez bilgisayarını yeniden başlatmanı isteyebilir. Şu şekilde açıklayayım:
1- Önce mevcut ses sürücüsü kaldırılıp bilgisayarı yeniden başlatman istenir.
2- Bilgisayar açıldıktan sonra ekrana otomatik olarak kurulum sihirbazı çıkar, yeni ses sürücüsünü kurulur ve tekrardan yeniden başlatman istenir.

Eğer yukarıda anlattığım gibi ilk kurulumda yeniden başlattıktan sonra bilgisayar açılınca ekrana tekrardan kurulum sihirbazı çıkarsa onun da adımlarını gerçekleştirerek yeniden başlat.

Eğer 1 kez yeniden başlattıktan sonra bilgisayar açılınca ekrana tekrardan kurulum sihirbazı gelmezse bir şey yapmana gerek yok.

Bunun sürücüsü, ekran kartı sürücüsünü kurunca güncellenecektir. Kendisi ekran kartı sürücüsüyle birlikte paketleniyor. HDMI ve DisplayPort ile ses almanı sağlar bu bileşen.

Gerek yok. İşlemcinin kendisi için güncellenecek bir sürücü olmaz.

Toshiba'ya mail atarak güncel BIOS dosyasını talep etmeyi deneyebilirsin.
Hocam Allah Razı Olsun :) çoğu lenovo sitesinde ben toshiba kullanıyorum sorun olmaz değil mi uyumludur? Kurmaya başlayacağım

Sorun olmaz, uyumlu. Kurmaya başlayabilirsin. Kurulumları gerçekleştirdikten sonra sonuçları bildirirsin.
Çok teşekkür ederim zahmet verdim. Her birini kurduktan sonra tekrar başlatmalı mıyım? Yoksa hepsini kurup en son ekran kartını kurup yeniden başlatsam sorun olur mu? Son olarak başka gerekli güncellemem gereken bir aygıt kalıyor mu?

Her birini kurduktan sonra yeniden başlatman daha uygun olur. Aygıt yöneticisinde ünlemli bir aygıt yoksa başka bir aygıtı güncellemene gerek yok.
Hocam Chipset driverını kurdum ancak sürüm eskisiyle aynı değişmedi.

High Definition Audio Aygıtı güncellemesinde ise aşağıdaki hatayı aldım
asd.png

Hocam Chipset driverını kurdum ancak sürüm eskisiyle aynı değişmedi.
Attığım sürüm zaten kuruluysa bir şey yapmana gerek yok o zaman.

High Definition Audio Aygıtı güncellemesinde ise aşağıdaki hatayı aldım.
asd.png
Bu sürücüyü kurmaya çalış bakalım. Sürücü, Microsoft'un resmi sitesi olan Update Catalog'dan alındı, güvenilir yani.
1- Linke tıklayarak indir. Eğer tıklamana rağmen indirme başlamazsa, linki kopyalayıp yeni sekme aç ve URL kısmına yapıştırarak entera bas, böylelikle indirme başlayacaktır.

2- Bir klasör oluştur masaüstünde.

3- Bu indirdiğin dosyayı bir arşiv yöneticisi (WinRAR vs.) ile açıp içerisindeki her şeyi masaüstünde oluşturduğun klasörün içine at.

4- Daha sonra aygıt yöneticisine girip o High Definition Audio'ya sağ tıklayarak "Sürücüyü güncelleştir" de.

5- Açılan sekmeden "Bilgisayarımdaki sürücülere göz at" de.

6- Sonra "Gözat" butonuna tıklayıp masaüstündeki içine dosya attığın klasörü seçerek "Tamam", sonra da "İleri" butonuna tıkla.

7- Sürücü yüklenmesi başlayacaktır, yüklenmesini bekle.

Attığım sürüm zaten kuruluysa bir şey yapmana gerek yok o zaman.

Bu sürücüyü kurmaya çalış bakalım. Sürücü, Microsoft'un resmi sitesi olan Update Catalog'dan alındı, güvenilir yani.
1- Linke tıklayarak indir. Eğer tıklamana rağmen indirme başlamazsa, linki kopyalayıp yeni sekme aç ve URL kısmına yapıştırarak entera bas, böylelikle indirme başlayacaktır.

2- Bir klasör oluştur masaüstünde.

3- Bu indirdiğin dosyayı bir arşiv yöneticisi (WinRAR vs.) ile açıp içerisindeki her şeyi masaüstünde oluşturduğun klasörün içine at.

4- Daha sonra aygıt yöneticisine girip o High Definition Audio'ya sağ tıklayarak "Sürücüyü güncelleştir" de.

5- Açılan sekmeden "Bilgisayarımdaki sürücülere göz at" de.

6- Sonra "Gözat" butonuna tıklayıp masaüstündeki içine dosya attığın klasörü seçerek "Tamam", sonra da "İleri" butonuna tıkla.

7- Sürücü yüklenmesi başlayacaktır, yüklenmesini bekle.
Kurulum aşamalarını takip ettim en güncel sürüm zaten yüklü diyor hocam ama ben windows update'i devre dışı bırakmıştım ve şuan 2013 sürümü yüklü bilgisayarda

Attığım sürümler kurulamıyorsa uğraşmaya gerek yok gibi. Ben şu an hiç sürücü yok sanıyordum, en azından 2013'ten bir sürücü varmış. Şu ankileri kuramıyorsak daha da öncelerini kurmak pek fark ettirmeyecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı