Formula 1 2018 sezonu başlıyor

F1 2018 sezonu, önümüzdeki cuma gününden itibaren resmen start alıyor. Uzun bir bekleyişin ardından nihayet yeni sezon ile F1 özlemi çekenlerin hasreti sona erecek.
23 Mart Cuma günü sabaha karşı 03:00'da başlayacak 1. antrenman turları sonrası Cumartesi sabah 09:00'da sıralama turları, Pazar sabah 08:10'da da Avustralya Melbourne GP'si start alacak.
Pirelli'nin en yumuşak kategoriye eklediği 2 yeni hamur (ultra yumuşak ve hiper yumuşak) ile pit stratejilerinin de bundan böyle her yarış için en az 2 pit stop şeklinde şekillenmesi bekleniyor.
21 yarışa çıkan 2018 sezonu öncesi yapılan Barcelona kış testlerinde yalnızca yarış simülasyonuna ağırlık veren son markalar şampiyonu Mercedes'e yine şampiyonluğun en büyük adayı gözüyle bakılsa da dumanlar çıkararak garajdan çıkan ancak bunun normal olduğunu söyleyen Ferrari takımı da Mercedes'e yakın toplam tur sayısı ile hem dayanıklı olduğunu hem de Barcelona pistinde şimdiye kadar ulaşılmış en iyi tur zamanına ulaşarak pole pozisyonları için daha rekabetçi olduklarını göstermiş oldu.
Ancak Mercedes'in hem yarış hem de sıralama turları için en korktuğu rakibin ise Ferrari'den ziyade Red Bull olduğunu söylemekte fayda var. Adrian Newey'in yeni tasarladığı RB14 bu sezon yepyeni tasarımı, klasikleşmiş sarı-siyah-kırmızı renkleri ve Mercedes'i korkutan yeni aero sistemi ile yarış(lar) kazanma yolunda oldukça iddialı.
Öte yandan geçtiğimiz sezon Honda motorları ile sorun yaşadığı ifade edilen ve yeni sezona Renault motoru ile çıkan McLaren takımı ise kış testlerinde yine en çok sorun yaşayan takım oldu. Sauber takımının Honda motoru ile hatırı sayılır sayıda tur atabilmesi ve motor kaynaklı herhangi bir sorun yaşamaması akıllara McLaren takımının geçen sezon yaşadığı sorunların motordan ziyade şaside olup olmadığı yönünde sorular da getirmedi değil.
Sezon öncesi testlerde en göze çarpan takımlardan biri de hiç şüphesiz Amerikan Haas takımı oldu. Geçen sezona oranla müthiş bir gelişim gösteren takımın pilotlarını bu sezon belki podyumda bile görebiliriz. Bir gözünüz bu sezon Haas araçlarında olsun.
Yeni sezonda sürücüleri araçlardan fırlayan parçalardan koruması için geliştirilen halo kokpit tasarımı ile de tanışmış olacağız.
Sözün özü, Liberty Media'nın satın aldığı F1, 2018 sezonu ile gözlerimizin pasını silmeye geliyor. Keşke V12'ler ile kulaklarımızın da pası silinseydi.
Hepinize iyi seyirler.
Dip not: F1 yayın hakları ülkemizde SSport kanalında. Bu kanal ise Digitürk ve Dsmart platformlarında izlenebiliyor. Geçtiğimiz sezon malesef çoğu zaman ingiltere premier lig maçları ile çakıştığından dolayı az sayıda sıralama turunu canlı izleyebildik, yarışların bile bazılarını banttan yayınladılar. Keşke yeniden TRT Spor ile herkes bu zevke ortak olabilse.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sauber takımının Honda motoru

Toro Rosso Honda motoru kullanıyor, Sauber Ferrari motoru kullanıyor. Honda geçen senenin sonlarına biraz daha gelişim gösterdi yine diğer motor üreticilerinin gerisinde. Mclaren tarafında bir şasi sorunu yok. Honda motorunun testlerde sağlam gözükmesinin nedeni gelişim ile alakalı bir durum, Mclaren Honda kullanırken böyle bir dayanıklılık ve performans yoktu, Mclaren şaşi de en iyi takımlar arasında testler yaşadıkları sorunları çözdüler, çözülecek sorunlardı zaten.

Açıkçası testler en iyi dereceleri Ferrari yapsa da en hızlı aracın Mercedes olduğunu düşünüyorum, Red Bull takımının Ferrari'yi geçeceğini sanmam. İlk üçte sırasıyla Mercedes, Ferrari ve Red Bull geliyor bana göre. Haas testlerde gayet iyiydi, orta grupta mücadeleyi yükseltecektir. Renault ve Mclaren takımları da iyi gözüküyor, Mclaren, Honda dönemine göre kesinlikle daha iyi olacak. Renault motoru da testlerde dayanıklı gözüktü, Mclaren podyum mücadelesi verebilir. Geçen senelere göre orta grupta daha büyük bir çekişme olacak gibi Mclaren, Renault, Force India, Sauber, Hass, Williams, Toro Rosso bakalım neler yapacak göreceğiz. Sauber ve Williams testlerde pek iyi görünmedi, kullandıkları motor itibariyle testler yanıltıcı olabilir, elbette şaşi, vites kutusu ve süspansiyon sistemleri de araçların performansını etkiliyor ama temel etken motor elbette. Ön bölümde ise Red Bull geçen seneye göre daha çok gelişti ve daha hazır durumda. Lakin Mercedes ve Ferrari cephesi de boş durmadı bunlarda gelişti. Bu yüzden Red Bull bunların arkasında olacaktır, farklar geçtiğimiz senelere göre ön bölümde daha az duruyor gibi umarım Mercedes'in 4 yıllık hegemonyası sona erer ve bizi çekişmeli bir sezon bekler. Mercedes umarım bu sene de şampiyon olmaz, gönlüm Ferrari'den yana. Geçen sene dayanıklılık ve pilotaj hataları olmasaydı Ferrari şampiyon olabilirdi, umarım geçen seneden ders almışlardır. Uzun süredir F1 tarafında bir çekişme yok, bu sene ile birlikte keyifli yarışlar izlemeyi diliyorum, Moto GP de muazzam bir çekişme var, F1 de o seviyeye gelse iyi olur.

Toro Rosso yerine Sauber yazmışım yanlışlıkla, düzelme için teşekkür ederim.
Detaylı analiz için de ayrıca teşekkür ederim.
Bu sabaha karşı ve sabah ilk iki antrenman turunu da canlı izledim. İlk antrenman turunda Ferrari takım olarak hiç ciddi bir atak yapmadı, 1,5 sn kadar geride seansı tamamladı. İkinci antrenman turunda biraz daha gaza bassa da 0,5sn kadar yine Mercedes'in gerisinde antrenmanı tamamladı. Red Bull çok da iddialı görünmedi açıkçası bana.
Aslında geçen yıl da Avustralya GP'de antrenmanlarda aynen böyle olmuş ama yarışı Vettel ile Ferrari kazanmıştı.
Sürücülerin ortak basın toplantısında ise Ricciardo'nun çok telaşsız ve kendinden emin duruşu Toto'nun çekingenliğini açıklar gibiydi. Vettel de çok kendinden emin gibi durmaya çalışsa da bence Ferrari takımında şu sıralar ciddi bir sorun var ve çözülebilmiş değil gibi bir algı oluştu bende. Hamilton her zamanki tavırları ile en büyük benim, siz ufaklar gidin kumda oynayın der gibi rahattı.
Bu yıl ortalama 15-16 kg kadar artan araç ağırlığı ve yeni lastikler ile downforce'un çok daha iyi olduğu ve geçtiğimiz sezona göre çok daha fazla tam gaz gidileceği, artan ağırlıkla birlikte tam gaz gitmenin de etkisiyle yakıt tüketiminde ciddi artış olacağı öngörülüyor. Yakıt tüketiminde en başarılı takım olan Mercedes bu konuda çok rahat ancak diğer takımlar için aynı şeyi söylemek zor. Belki de Ferrari takımının gözünü korkutan şey budur. Zira 10 litre daha az yakıtla yarışa başlayan bir aracın tur başına 0,35 saniye daha hızlı olacağını söylemişti Horner. 50 turdan hesap etsen müthiş bir fark yaratıyor.
Bu sezon ya gerçekten çok ciddi kapışmaların olduğu zevkli bir sezon olacak ya da bir veya iki takım kuralların darboğazından kurtulup Bayern Münih'in 20 puan farklı lider olduğu gibi kopup gidecek. Umarım 2010 sezonu gibi son 3 yarışta yanlış hatırlamıyorsam 4 veya 5 sürücünün şampiyonluk şansı olduğu çekişmeli ve zevkli bir sezon olur.

Ben açıkçası takımdan ziyade sürücü destekliyorum, o da Vettel. Takım olarak Red Bull'un başarılı olmasını isterim ancak Max'ten zerre kadar haz etmiyorum. Daniel da olmasa Red Bull'a dönüp bakmam doğrusu.

Halo kokpit tasarımı kadar iğrenç
bir şey görmedim, bir sürü güzel tasarım sunulmuştu hâlbuki. Manuel V10 araçların kullanıldığı Senna dönemini çok özlüyorum.

Favorim Vettel ama açıkçası Mercedes hızlı görünüyor. Ferrari'nin antrenman seanslarında hız sakladığını düşünüyorum. Redbull iyi görünüyor, Verstappen ve Riccardo gibi iki hızlı pilota sahipler. Verstappen agresif bir pilot, kazalara karışma ihtimali diğer sürücülere göre fazla. Ferrari de Raikkonen yerine başkası olsaydı Ferrari markalar şampiyonasında bile iddaalı olurdu.

Raikkonen ne kadar iddialı olabileceğini sıralama turlarında gösterdi gibi ama işte devamlılığı yok, orası cidden sıkıntı. Ancak bu yıl yeni lastikler ile Raikkonen'in çok daha başarılı olabileceğini savunuyor Serhan Acar.
Ama hepsinden öte bu yıl da yarışları bilemem ama sıralama turlarında ve dolayısı ile pol pozisyonlarında Mercedes hegamonyası izlemeye devam edeceğiz, orası kesinleşti. En yakın rakibine 0,6 sn fark nedir ya. Nasıl bir motor, nasıl bir parti modu bu, anlamak mümkün değil. Adam resmen dalga geçti herkesle. Hele Hamilton'un pole turundan sonra Toto'nun alaycı gülüşü beni bitirdi resmen. Çok sinir bozucu ya. Gerçekten hiç keyifli değil. Umarım çekişmeli bir sezon olur diyorum ama görünen o ki 2.cilik için çekişme izleyeceğiz..

Mercedes'in geçen seneki aracı Diva diye adlandırılıyordu her piste uymuyordu. Bu seneki aracı daha da dominant hale getirdiklerini düşünüyorum. Hamilton ve Toto Wolf da bu seneki aracın Diva olmadığı söylediler. Açıkcası böyle olursa geçen seneden bile daha dominant bir Mercedes görebiliriz. Sezonun daha başlangıcı belki konuşmak için çok erken ama durum bunu gösteriyor vanayı açınca Mercedes tek turda farkını ortaya koyuyor. Sıralamalarda 0.6 saniye fark atması çok büyük bir fark ve bu durum herkesi telaşlandırdı. Yarın yarışta fark daha az olacak, Ferrari ve Redbull yarışta sıralamalara göre daha iyiler. Yine de Mercedes'i geçmek çok zor olacak. Albert Park geçiş yapmaya elverişli bir pistte değil atak yapmak zor. Bu sene eklenen yeni DRS alanı da pek işe yaramaz bence. Oldum olası sevmem bu pisti. Haas 2017 Ferrari kopyası olmuş, orta grubun en iyisi gibi görünüyor. Ferrari pilotları sıralamalarda da tam temiz bir tur atamadılar galiba, yine de farkı kapatmazdılar. Mercedes bu senede açık şekilde hızlı olursa yarışlar çekilmez olur, keşke Moto GP gibi kıran kırana geçen bir mücadele olsa.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı