Formula 1 Eski Araç Motorları Olsa Ne Olurdu ?

Bir umut Liberty F1'i yeniden yükselişe geçirebilir demiştim ama şuan gerçekten akla mantığa sığmayan şeyler yapıyorlar. Örneğin; halo, sezon boyunca 3 motor kullanımı (1 motor 7 yarış dayanmalı ve 2 güncelleme ceza almadan yapılmalı bu sisteme göre) ve grid kızlarının kaldırılabileceği haberi. Tamam iyice motorlar elektrikli süpürgeye döndü de grid kızlarından ne istedin be Liberty? İnşallah kalkmaz diyelim :) Bu arada F1 bilek bileğe pilot mücadelesi yerine mühendislik savaşlarına döndü. Hatta neredeyse araçları otonom yapacaklar. Eğer çok tepeye oynamıyorsan (bazı yarışlar hariç çünkü genellikle Mercedes çok rahat) lastik ve yakıt korumasıyla bir de iyi bir pit-stop ile iyi bir sonuç elde edilebilir (Honda motorlu bir araçla yarışmadığın takdirde :))

Bir umut Liberty F1'i yeniden yükselişe geçirebilir demiştim ama şuan gerçekten akla mantığa sığmayan şeyler yapıyorlar. Örneğin; halo, sezon boyunca 3 motor kullanımı (1 motor 7 yarış dayanmalı ve 2 güncelleme ceza almadan yapılmalı bu sisteme göre) ve grid kızlarının kaldırılabileceği haberi. Tamam iyice motorlar elektrikli süpürgeye döndü de grid kızlarından ne istedin be Liberty? İnşallah kalkmaz diyelim :) Bu arada F1 bilek bileğe pilot mücadelesi yerine mühendislik savaşlarına döndü. Hatta neredeyse araçları otonom yapacaklar. Eğer çok tepeye oynamıyorsan (bazı yarışlar hariç çünkü genellikle Mercedes çok rahat) lastik ve yakıt korumasıyla bir de iyi bir pit-stop ile iyi bir sonuç elde edilebilir (Honda motorlu bir araçla yarışmadığın takdirde :))
Ben bir nebze HALO'ya sıcak bakıyorum. Zira Senna, Ratzenberger ve Bianchi kafa travması nedeniyle hayatını kaybetti.

Ama motor politikasının savunulacak bir tarafı yok. Ve yine dediğin gibi, bilek bileğe bir mücadele de söz konusu değil.

Şu tür kapışmaları günümüzde de görmek isterdim açıkçası;

article-2616230-1D6DED2200000578-339_634x371.jpg

Mercedes dayanıklılığını 2018 yılında da sürdürecektir büyük ihtimal. 3 motor kuralı diğer markalar içinde kötü, Ferrari ve Mercedes diğer takımlara göre bütçe olarak çok ileri düzeyde. 3 motor kuralının gelmesi Ferrari ve Mercedes dışındaki takımların motor sorunlarıyla daha çok baş başa gelmesini sağlayacak, bu durumda Red Bull, Mclaren gibi firmaların bu iki firmayla rekabet etmesini azaltacaktır. Williams, Force Indıa, Haas, Sauber takımlarında Mercedes ve Ferrari motorları var, bunlar dayanıklılık konusunda diğer firmalara göre sorun yaşaması daha az ama bunların şasisi kötü durumda diğer markalara yetişmeleri zor, 2018 de ciddi atılım yaparlar mı bilemiyorum. Force India bu takımlar arasında Ferrari, Red Bull, Mercedes gibi takımlardan sonra puan almaya daha yakın bir takım, bu sene Mclaren, Renault motoruyla beraber Force India, Williams, Renault gibi takımların önünde yer alma ihtimali yüksek.

Öncelik pilot sağlığı, Halo benzeri bir görünüş olarak daha iyi bir sisteme geçiş yapabilirler ilerde.

Tabii şu andaki V6 Hibrit motorları hız olarak iyi seviyede, çoğu eski V8-10-12 F1 motorlarından daha hızlı. En hızlı araç dediğim gibi Ferrari F2004 modeliydi. Günümüzde yakıt ve motor tasarrufları yüzünden limitlerde sürmek pek olmuyor, motor korumaya yönelik sürüşler daha çok oluyor artık ve bu da yarışın ruhunu öldürüyor bana göre.
Berwar, forumda böyle konular açabiliyormuyduk acaba?
Eğer açabiliyorsak çok sevinirim ben de. :D

Ben bir nebze HALO'ya sıcak bakıyorum. Zira Senna, Ratzenberger ve Bianchi kafa travması nedeniyle hayatını kaybetti.

Ama motor politikasının savunulacak bir tarafı yok. Ve yine dediğin gibi, bilek bileğe bir mücadele de söz konusu değil.

Şu tür kapışmaları günümüzde de görmek isterdim açıkçası;

Eki Görüntüle 274497

Halo konusunu güzel dedin ama Allah korusun bir aracın alev alması durumunda ya da aracın bariyerlere sıkışması durumunda ne olacak? Kolay çıkarılıp takılabilse bu sefer dayanıksız olur. Sağlam olsa acil çıkış durumu sıkıntılı olabilir. Bilmiyorum yani koskoca mühendis ordusu tabiki bizden daha iyi bilir ama biz taraftarları yeni gelişmeleri kafalarda soru işareti bırakmaması adına bilgilendirseler güzel olur.

Halo konusunu güzel dedin ama Allah korusun bir aracın alev alması durumunda ya da aracın bariyerlere sıkışması durumunda ne olacak? Kolay çıkarılıp takılabilse bu sefer dayanıksız olur. Sağlam olsa acil çıkış durumu sıkıntılı olabilir. Bilmiyorum yani koskoca mühendis ordusu tabiki bizden daha iyi bilir ama biz taraftarları yeni gelişmeleri kafalarda soru işareti bırakmaması adına bilgilendirseler güzel olur.
Artık Avusturalya'da göreceğiz. :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı