Formula 1'de mühendis olmak için ne yapılmalı?

GP2 engine

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, başlıkta da belirttiğim gibi ileride bir Formula 1 takımında mühendis olarak çalışmak istiyorum. Aranızda mutlaka motor sporlarını bilenleriniz, takip edenleriniz vardır. (Formula 1, Moto GP vs.) Küçüklüğümden beri Formula 1'i severek takip ediyorum. Makine mühendisliğine, özellikle de motor kısmına çok büyük ilgim var. İnternette yabancı sitelerde araştırdım birkaç fikir edindim ama soruyu soranların hepsi yabancı olduğu için verilen cevaplar çok içime sinmedi. Türkiye'de çok iyi bir üniversitede "kendimi geliştirerek" makine mühendisliği bölümü okursam bir şansım olabilir mi? Eğer olursa sonrasında neler yapmalıyım? Paylaşırsanız sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
İyi bir üniversitede (tercihen İngiltere'de) mühendisliğin makine (mekanik), elektrik ya da aerodinami gibi bölümlerin birinde okuman lazım. Sonra kendi alanında çok iyi olman gerekiyor, F1 içinde binde birlik farklar bile kazananla kaybedeni belirleyebildiği için mümkün olan en iyi ekibi toplamaya çalışır tüm takımlar.

Burada iyi bir üniversiteden mezun olup mühendisliğin spesifik bir alanı için yüksek öğretim yoluna girip İngiltere'de eğitime devam edebilirsin. Bu süreçte F1 takımlarıyla iletişime geçip staj yapmaya çalışman gerekiyor daha önceden tecrüben olmadığı için. Sonrasında faydalı olduğunu kanıtlarsan staj/okul bitiminde çalışmaya devam edebilirsin.

Var tabii ki. Ferrari gibi markalarda iş bulursan olabilir. Ama tabii ki Ferrari’de çalışan her mühendiste F1 de çalışamaz.
Ferrari'de nasıl iş bulabilirim, yani durup dururken iş teklif edeceklerini sanmıyorum :) Üniversitede okuduktan sonra yüksek lisans, doktora vs. şart mı acaba? Veya şartsa yurt dışında mı, yurt dışında nereler iyidir? Kusura bakmayın, biraz çok soru sordum ama bilmediğimden hepsi, beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

İyi bir üniversitede (tercihen İngiltere) mühendisliğin makine (mekanik), elektrik ya da aerodinami gibi bölümlerin birinde okuman lazım. Sonra kendi alanında çok iyi olman gerekiyor, F1 içinde binde birlik farklar bile kazananla kaybedeni belirleyebildiği için mümkün olan en iyi ekibi toplamaya çalışır tüm takımlar.
Ek olarak bir de tak üniversite bitti gel hadi olmaz. Hepsi tecrübe ister iyi yerlerden.

Ek olarak bir de tak üniversite bitti gel hadi olmaz. Hepsi tecrübe ister iyi yerlerden.
Ya İngiltere'de üniversite/yüksek eğitim alıp bu sırada stajyer olmak lazım ya da gerekli olan mühendislik alanlarının birinde "en iyilerden biri" olman gerekiyor. Alanında en iyi %1-2'lik kısma girecek kadar iyi değilsen şansın yok.

Ferrari'de nasıl iş bulabilirim, yani durup dururken iş teklif edeceklerini sanmıyorum :) Üniversitede okuduktan sonra yüksek lisans, doktora vs. şart mı acaba? Veya şartsa yurt dışında mı, yurt dışında nereler iyidir? Kusura bakmayın, biraz çok soru sordum ama bilmediğimden hepsi, beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.
Doktoraya gerek olduğunu zannetmiyorum ama en azından yüksek lisans iyi olacaktır. Sonrasında dediğim gibi tecrübe de gerekiyor. Yüksek lisans yaptım hadi Ferrari'ye gidiyim de F1 de çalışayım olmaz maalesef.

Ya İngiltere'de üniversite/yüksek eğitim alıp bu sırada stajyer olmak lazım ya da gerekli olan mühendislik alanlarının birinde "en iyilerden biri" olman gerekiyor.
Üniversiteyi Türkiye'de okuyacağım, henüz yurt dışına çıkma durumum yok. 50 gün sonra sınavım var. Yüksek eğitim dediğiniz yüksek lisans mı oluyor acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı