Formula takımına girmek için neler lazım?

Makalem faydası oldumu size?

• Oy verenlerin toplamı
    18
Hocam selamlar 15 yaşındayım. Bu işe çok ilgiliyim ve her gün GO Kart’a gidiyorum. Bir arkadaşımla konuştuğumda “yaşın geçti vs.” Dedi. Bu yaştan sonra her gün antrenmanla olmam çok mu zor? Maddi olarak ailem her türlü desteği verirler, Ağustos ayında zaten Fransa’ya gideceğim ve orada devam etmek istiyorum açıkçası. Şu an İzmirdeyim.
Yaşının geçmesi sadece kariyerine geç başlamana sebep verir. Onun dışında zaten sadece Go kart gibi yerler dışında artık insanlar bilgisiyardan simülasyon oyunlarından bu Formula kariyerine veya GT4 kariyerine geçiş yapanlar var.

Yaşının geçmesi sadece kariyerine geç başlamana sebep verir. Onun dışında zaten sadece GO kart gibi yerler dışında artık insanlar bilgisayardan simülasyon oyunlarından bu Formula kariyerine veya GT4 kariyerine geçiş yapanlar var.

Evet hocam ilk önceliğim GT4 aslında ama ona nereden başlayacağım bilmiyorum. Geç derken ne kadar geç onu anlamadım. Bilgisayar üzerinden çalışıp geçenlere nazaran gerçekte çalışmak daha avantajlı olmaz mı?

Evet hocam ilk önceliğim GT4 aslında ama ona nereden başlayacağım bilmiyorum. Geç derken ne kadar geç onu anlamadım. Bilgisayar üzerinden çalışıp geçenlere nazaran gerçekte çalışmak daha avantajlı olmaz mı?
Dediğim gibi bu işin temellerini 6 yaşlarında atman gerekir. Temel çok önemlidir başarılı bir kariyerde. Evet yaşıtlarına göre geç kalmış olabilir ve kendi kariyerine adımlarına geç kalmış olsan da bu sana çok şey kaybettirmez. Hala kariyerinin ilk temellerini kurabilirsin. Kendini önce geliştirmeye bak. Sonrasında kendi alanında simülasyon veya farklı bir alanda başarılı olursan zamanla her şey düzelir. Kendine sponsorlar bulursun bu alanla alakalı arkadaşların olur veya ortamın. Buna bağlı olarak kendini geliştirebilirsin. F1 için çok zamanın var. Önünde daha çok kat etmen gereken bir sürü yol var. F1 katılmak için uygun birisi olsan bile bunu sana hangi sponsor karşılayacak? Hangi takım seni isteyecek? Yer var mı? Paran var mı? Çünkü sponsorlar senin onlara kazanç güvencesini vermeni isteyecekler. Kimse kimseye bedava ekmek yedirmez. Kaldı ki F1 öncesinde yapman gereken bir sürü işler var bunları araştırabilir ve bunun için başlayacağın dalı seçip yoluna bak.

Eğer boynunuz yeterince sağlam değilse başınız doğru pozisyonda kalamaz ve odaklanmanız kaybolur.
Sadece odaklanma kaybolsa iyi, en iyi ihtimalle birkaç hafta boyunlukla gezer normal biri o arabada virajlara o hızla girse. :D

Hocam selamlar 15 yaşındayım. Bu işe çok ilgiliyim ve her gün GO Kart’a gidiyorum. Bir arkadaşımla konuştuğumda “yaşın geçti vs.” dedi.
Gerçekçi olmak gerekirse artık çok geç. 4-5-6 yaşlarından itibaren karting içinde sürekli rekabet ile büyüyen rakiplerine karşı o yaşında hiç şansın yok. Onların gittiği karting de senin gittiğin gibi değil bu arada, senin şu anda bindiklerine onlar 4-6 yaş arasında oturuyorlar. 12 yaşını geçmiş bir karting yarışçısının kullandıkları seninkinden daha farklı. Üstelik bu kişiler birbirleriyle çocukluktan itibaren rakip oluyorlar, şu anda Max ve Charles çekişmesinin bile çok eskiye dayanan bir hikayesi var. Nico ve Lewis arasında ise aile dostluğu var küçük yaşlardan itibaren birbirleriyle takım arkadaşı ve rakip olarak yarışmalarından dolayı.

Nico ve Lewis'in 2015 ve 2016 yılı çekişmeleri bundan dolayı gelecekte üstüne film yapılması gereken bir konu. Çocukluktan itibaren rakip ve arkadaş olan 2 kişinin karşısındakine karşı eşit şartlarda verdiği bir mücadele var 3 sezon. Kaybeden Nico olsa da 1 yıl kazanarak bir şeyleri kanıtlamayı başardı. Güzel film çıkar bundan.

F1 sürücülerinin geçmek zorunda oldukları yol aslında biraz Spartalıların asker yetiştirme eğitimine benziyor. Çok ufak yaşlardan itibaren rekabet ve zorluk altında bırakılıp bu süreçte binlerce kişi arasından çok ufak bir kısmı kalana kadar baskı altında elemelerden geçiriliyorlar. Gelecekte onlara sponsor olacak sermayedarlar o bütçeleri boşuna çıkarmıyor.

Bir de son olarak işin sponsor bulma kısmı var tabii. Yıllardır yarışan yarışçılar bile F3 için sponsor bulmakta zorlanırken ve çok çok azı bu şansa erişiyorken, 15 yaşında buna başlayan ve o elemelerden geçmeyen birine de bakmayacaklar.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı