Formula yarışçıları neden sürekli sağ sol yaparlar?

Öyle birkaç yerde denk geldim. Normal yol gibi sürmüyorlar. Direksiyonu hep sağa sola hareket ettiriyorlar. Bunun nedeni nedir acaba?
Sarı bayrak kalktığında geçiş yasaklanır. Sarı bayrak bittiğinde en öndeki yarışçı yarışı yeniden başlatmak için güzel bir pozisyon arar ve arkasındakine fark atmaya çalışır. Yarışı başlatana kadar kimse geçmesin diye sağ sol yapıyorlar diye biliyorum.

Yüksek miktarda G kuvvetine maruz kaldıkları için olabilir.

"G kuvveti serbest hareket eden bir nesnenin maruz kaldığı "kütleçekimsel olmayan" kuvvetlerin vektörel topla mıdır? Kütleçekiminden kaynaklanmayan hızlanmalara "gerçek ivme" denir ve g kuvveti hesaplanırken sadece bunlar kullanılır. G kuvveti arttıkça nesne üzerindeki gerilim artar. Yüksek seviyelere ulaştığında g kuvvetlerinin etkileri yıkıcı sonuçlar doğurabilir."

Genelde lastik ısıtmak için yapılıyor ama lastik ısıtma ihtiyacının olmadığını düşündüğüm yerlerde yapıldığını da gördüm. Aynısını babam da yapıyor. Virajlarda ufak şekilde sağ sol yaparak salınımı azalttığını iddia ediyor. Düşündüğüm zaman anlık olarak olsa da o kuvvetin yönünü değiştirdiği için öyle olmalı gibi geliyor bana. Ama lastik yıpranmasını etkiliyordur diye düşünüyorum. Hem tamamen düz çizgi şeklinde gidilmediği için yoldan da kayıp vardır bence.

Direksiyonu tutmak zor olduğu için istemsizce yapılıyor da olabilir. O kadar zorlu durumda sürmedim. Kaldı ki sürmüş olsam bile F1 aracında durum çok daha farklıdır. Bulursam paylaşırım bahsettiğim durumu.

Genelde lastik ısıtmak için yapılıyor ama lastik ısıtma ihtiyacının olmadığını düşündüğüm yerlerde yapıldığını da gördüm. Aynısını babam da yapıyor. Virajlarda ufak şekilde sağ sol yaparak salınımı azalttığını iddia ediyor. Düşündüğüm zaman anlık olarak olsa da o kuvvetin yönünü değiştirdiği için öyle olmalı gibi geliyor bana. Ama lastik yıpranmasını etkiliyordur diye düşünüyorum. Hem tamamen düz çizgi şeklinde gidilmediği için yoldan da kayıp vardır bence.
Onu lastik korumak için yapıyorlar. Lastiklerin yaptığı basınç, çoğunlukla virajın tam tersi yöndeki lastiklere bindiğinden bir anlık sağ sol yapmak o lastikleri baya bir rahatlatıyor. Ama zaman kaybettiriyor dediğiniz gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı