Forumda hesap satışı neden serbest?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hala milletin kazandığı parada gözüm olduğunu söylüyorlar. Gerçekten çok şaşırıyorum sizlere.
Mantıklı bir şekilde tartışırız diye açmıştım bu konuyu fakat zerre kadar mantıklı yorumlar yapmıyorsunuz.
Ben biraz aradaydım hocam ama yukarıda @24099 hocam gayet mantıklı söylemiş.

Şimdi korsana karşı çıkanların diyeceği laf "Öyle deme ama para veriyorsun.".

Ben biraz aradaydım hocam ama yukarıda @24099 hocam gayet mantıklı söylemiş.
Bu şuna benziyor hocam, yine kitap örneği olacak ama.

Sen kitabı arkadaşına verirken kitapçı gelip araya girse, "dur ulan o kitabı ben sana sattım sen de parayı verdin ama arkadaşına veremezsin" dese ne kadar saçma olurdu değil mi? :)

İşte firmalar kendilerine göre bir şeyler yazıp çiziyorlar ama biz insanlar da kurallarla programlanan robotlar değiliz. Normal şartlarda hukukçuların hep söylediği bir şey vardır: "Tüm kurallara uysanız evden dışarı adım bile atamazsınız.". Bu iş böyle, kıyas yoluyla birçok sonuca ulaşmak mümkün.

Konuda söylenmeyen şeyi söyleyelim o zaman eski bir moderatör olarak.

Telif hakları nedeniyle korsan yazılım paylaşımı suç. İlgili yazılımın sahibi olan şirket bir gün talepte bulunursa mecburen siz bunu kaldırıp, kullanıcının bilgilerini istendiği takdirde mahkemelere yargı için teslim etmek zorundasınız. Technopat bir forumdur, yer sağlayıcıdır. 5651'e tabidir, bu yüzden telif ihlalleri sonucunda şikayetçi olunursa forumun değil kullanıcının başı yanar. Forum ise kullanıcıyı korumak babında bu paylaşımlara izin vermiyor.
Bu yazdığınız çok mantıklı ve doğru bir şey. Crack oyunların suç olduğunu ve forumda desteğinin olmasının çok saçma olacağının hepimiz farkındayız zaten.

Hesap satışı ise yasal olarak bir suç değildir, Steam kendi kurallarında satılamaz demiş olabilir. Fakat satış yapılıyor diye herhangi bir dava veya mahkeme süreci yürütme hakkına sahip değildir zira bununla alakalı yasal bir düzenleme bulunmamakta. Hesap satışı son derece yasal işleyen bir süreç. Steam veya hesap satışının yapıldığı hangi platform ise en fazla hesapların iptalini yapabilir. Bu da satıcı ve alıcıyı bağlar. Forumu değil.
Bu söyledikleriniz de mantıklı şeyler, o halde forumun umurunda olan tek şeyin yasalar olduğunu düşünüyorum. Fakat korsan kullanan üyelere neden destek verilmiyor? Kalkıp link atalım demiyorum zaten. Adamın korsan oyunu çalışmıyor, yapması gereken şey yönetici olarak başlatmak. Fakat konu engelleniyor, yoruma kapanıyor. Sadece yönetici olarak başlat dememiz lazım. Neden engelleniyor? Yönetici olarak başlat demek de mi yasal değil?

Fakat korsan kullanan üyelere neden destek verilmiyor? Kalkıp link atalım demiyorum zaten. Adamın korsan oyunu çalışmıyor, yapması gereken şey yönetici olarak başlatmak. Fakat konu engelleniyor, sadece yönetici olarak başlat dememiz lazım. Neden engelleniyor? Yönetici olarak başlat demek de mi yasal değil?
Hatalar korsanla ilgiliyse nasıl link vermeden çözeceksiniz acaba? Zaten teknik problemlerle ilgili konular onaylanıyor. Kilitlenenler, link verilmeden çözülmeyecek problemler.

Bu söyledikleriniz de mantıklı şeyler, o halde forumun umurunda olan tek şeyin yasalar olduğunu düşünüyorum. Fakat korsan kullanan üyelere neden destek verilmiyor? Kalkıp link atalım demiyorum zaten. Adamın korsan oyunu çalışmıyor, yapması gereken şey yönetici olarak başlatmak. Fakat konu engelleniyor, sadece yönetici olarak başlat dememiz lazım. Neden engelleniyor? Yönetici olarak başlat demek de mi yasal değil?
Korsan kullanan üyelere bir seferlik destek veriliyor. Diğer nedenlerle destek verilmemesinin en büyük nedeni uğraşmak istenilmiyor açıkça söyleyebilirim ki. Bazı sorunlar yalnızca korsan kaynaklı oluyor ve orijinal alınca düzeliyor.

Ayrıca forumun kurallarından birisi. Nedenini çok da sorgulamak gerektiğini düşünmüyorum, böyle istenmiş böyle olmuş.

Hatalar korsanla ilgiliyse nasıl link vermeden çözeceksiniz acaba? Zaten teknik problemlerle ilgili konular onaylanıyor. Kilitlenenler, link verilmeden çözülmeyecek problemler.
İlla oyunu sıfırdan indirmek gerekmiyor. En basitinden yönetici olarak başlatmak, uyumluluk sorunu gidermek hataları ortadan kaldırabiliyor.
Korsan kullanan üyelere bir seferlik destek veriliyor. Diğer nedenlerle destek verilmemesinin en büyük nedeni uğraşmak istenilmiyor açıkça söyleyebilirim ki. Bazı sorunlar yalnızca korsan kaynaklı oluyor ve orijinal alınca düzeliyor.

Ayrıca forumun kurallarından birisi. Nedenini çok da sorgulamak gerektiğini düşünmüyorum, böyle istenmiş böyle olmuş.
Yalnızca korsan kaynaklı konuların engellenmesi mantıklı olur tabi. Fakat her problem yaşayan kişiye link atılması da şart olmuyor. Farklı yöntemlerle de sorunlar çözülebiliyor. Verdiğiniz cevaplar mantıklı. Keşke konuya daha erken gelseydiniz. Kanser ettiler beni.

• Beğen
İfadeler: eth
Hesabı adam almış, ben de parasını verdim aldım o hesabı ondan. Bunu nasıl oynayacağım veya kaç kişiye aynı hesap satıldı benim umurumda olmaz. Zaten firmanın da umurunda değil, öyle olsaydı Online bağlandırıp teğet isterdi. Birinde ortada yasal bir hesap var diğerinde yok.

Bütün Online oyunlarda hesap satışı yasak peki hangi oyun umursuyor? Hiçbiri.

Hayır, aslında bütün Online oyunlar umursuyor. LoL, DotA, CS:GO, R6, Valorant, Owerwatch, Battlefield, Call of Duty gibi oyunlarda skin denilen kaplamalar gerçekten pahalı olduğundan hesap satışı bu ve bunun gibi oyunlarda katiyen yasaktır. Tespit edilirse banlanır. Bir LoL hesabı alıp 1 yıl boyunca rahatça kullanabilmiş insan yok denecek kadar az Türkiye'de, lütfen bilmediğimiz konular hakkında tek taraflı bakmayalım. İyi forumlar.

@183206 Akil Gündoğan hocam gayet tatmin edici bir açıklama yapmış, daha diretmeye gerek yok. Hesap alım-satımı karşılıklı rıza olarak gerçekleşir. Steam abonelik sözleşmesi gereği hesap alım-satım ve devir işlemi yasak. Steam bunu anladığı anda zaten hesabı kilitleyip kullanılamaz hale getiriyor kural ihlalinden dolayı. Alıcı-satıcı bunun riskini alarak bu işlemi yapıyor zaten. Yani burada suç oyun gelişticilerinin ya da kullanıcıların değil, oyunun dağıtıcı platformu olan Steam'in suçu o zaman. Ki kuralları gereği bu tarz hesaplar bir süre sonra tespit edilip kilitleniyor.

Hesabı adam almış, ben de parasını verdim aldım o hesabı ondan. Bunu nasıl oynayacağım veya kaç kişiye aynı hesap satıldı benim umurumda olmaz. Zaten firmanın da umurunda değil, öyle olsaydı online bağlandırıp teğet isterdi. Birinde ortada yasal bir hesap var diğerinde yok.

Bütün online oyunlarda hesap satışı yasak peki hangi oyun umursuyor? Hiçbiri.

Baş ağrısı gibi bir arkadaş çok kasmayın bu konuyu.
Aynı mantıkla oyunlarının kırılmasını istemiyorlarsa daha iyi korusunlar. Çok saçma değil mi bu düşünce?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı