Forumdaki Bilmiyorsan O.C Yapma Ezberciligi

Araştırmadan armut piş ağzıma düş mantığıyla hareket ederse az bile demişler.

Ancak "Arkadaşlar ben böyle böyle araştırdım, doğruluğundan emin olamadım. Doğru mudur?" gibi soru sorana da böyle cevap veriliyorsa gerçekten bir sorun vardır.

Armut pis agzima dus gibi bir seyden bahsetmiyorum bu konuda, zaten yazdiklarimi okursaniz bana hak vereceginize eminim. Kimse gelip burada sana O.C yapmak isteyen adami sifirdan profesyonel hale getir demiyor zaten. Benim yakindigim nokta O.C yapmak isteyen kisilere hicbir sekilde yardim edilmemesi, yol yordam bile gosterilmiyor. Youtube'den hazir bir O.C videosu bulup atiliyor onune, uye bir yerde takiliyor veya yardima ihtiyaci oluyor ama cevap veren olmuyor ne hikmetse.

Ayrica O.C hakkinda en ufak bir fikri olmayan insanlar icin soylemiyorum bu yazdiklarimi, bahsettigim seyler O.C hakkinda azda olsa bir bilgisi olan ama nereden baslayacagini veya tam olarak ne yapacagini bilmeyen kisiler icin. Zaten bu amacla konu acan birisi O.C yapmanin risklerini az cok biliyordur, ki duzgunce tarif edildiginde kimse gidipte ayarlari fullemez.

Aslında haklılar. Eğer bilmeden yaparsan mavi ekran, oyunun açılmaması gibi hatalarla karşılaşabiliyorsun. Canlı örneği karşında.
Sadece bilmiyorsan yapma demek yerine bir rehber atıp bu adımları uygularsanız daha rahat olur demek lazım ama.

hicbir sekilde yardim edilmemesi, yol yordam bile gosterilmiyor.
Biraz fazla mı abarttınız acaba? Genel tutum o yönde olabilir ama "hiçbir şekilde yardım edilmiyor" çok kati. Geçen sene net hatırlıyorum bir konuda tek tıkla overclock önermiştik arkadaş yetinmemişti üzerine voltaj değerleri konusunda danışarak işlemciyi 4.00 GHz'e çıkarmaya çalışıyordu. (Hatta ben önermemiştim yanlış hatırlamıyorsam başka bir arkadaş yaptığını belirtmişti falan.)

Biraz fazla mı abarttınız acaba? Genel tutum o yönde olabilir ama "hiçbir şekilde yardım edilmiyor" çok kati. Geçen sene net hatırlıyorum bir konuda tek tıkla overclock önermiştik arkadaş yetinmemişti üzerine voltaj değerleri konusunda danışarak işlemciyi 4.00 GHz'e çıkarmaya çalışıyordu. (Hatta ben önermemiştim yanlış hatırlamıyorsam başka bir arkadaş yaptığını belirtmişti falan.)

Dediginiz gibi gecen sene, gecen seneye kadar zaten gayet guzel rehberler vardi. Hatta Tolga Samet'in RX 570-580 kartlar icin yaptigi bir Undervolt rehberi bile vardi. Ama gecen senede olan gecen senede kaldi suanda acilan konulara bakmanizi rica ediyorum.

Millet anasının karnından öğrenmedi ama oturduğu yerden de kimse gelip ona anlatmadı, değil mi? :)
İşte olay tam da bu. Araştırsın, takıldığı yeri sorsun, yardım edelim. Öyle armutu pişirip de ağzına biz tutmayalım. Açıklaması, öğretmesi kolay bir konu değil OC. Her isteyene paragraflarca yazı mı yazalım forumda? Maksimum 10 dakikalık Google aramasıyla zaten bir çok şeyi öğrenirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı