Forumdaki Linux fanboyları

Normal bir NVIDIA kartın veya RTX ekran kartın varsa GNU/Linux'u oyun için kullanmamalısın. Ray tracing açılmıyor şimdilik çünkü.
Katılıyorum hocam fakat ne sisteminiz olursa olsun bence oyun için Linux kullanılmamalı. Çoğu oyunun Linux desteği yok, ki Linux desteği olanlar bile düzgün çalışamayabiliyor.

Katılıyorum hocam fakat ne sisteminiz olursa olsun bence oyun için Linux kullanılmamalı. Çoğu oyunun Linux desteği yok, ki Linux desteği olanlar bile düzgün çalışamayabiliyor.
Buna katılmıyorum. Bence AMD sürücüleri GNU/Linux üzerinde çok başarılı. Desteği olmayan oyun için Windows'a geçersin, dual boot yaparsın.

Bende sadece Saints Row 3 düzgün çalışmadı. Onun dışında sorunsuz çalıştı.

Bence AMD sürücüleri GNU/Linux üzerinde çok başarılı.
Kesinlikle. Masaüstü sistemimde RX 580 var. AMD, Windows tarafında 5x model kartların sürücülerinde her defasında çözüldü demesine rağmen siyah ekran sorununu hâlâ çözemedi. Windows'ta nadiren de olsa var ama GNU/Linux tarafında bu sorunu hiç yaşamamıştım.

Kesinlikle. Masaüstü sistemimde RX 580 var. AMD, Windows tarafında 5x model kartların sürücülerinde her defasında çözüldü demesine rağmen siyah ekran sorununu hâlâ çözemedi. Windows'ta nadiren de olsa var ama GNU/Linux tarafında bu sorunu hiç yaşamamıştım.
AMD ekran kartın olduğu için Xorg X11 yerine Wayland de kullanabiliyorsun değil mi? 😂

Olay şöyle zaten,
  • Windows sürücülerinde: NVIDIA > AMD.
  • GNU/Linux sürücülerinde: AMD > NVIDIA

Ben hala Phoronix forumlarında falan AMD ekran kartım var ve şu oyunu açamıyorum gibi başlıklar görüyorum. Link veremem çünkü bookmark almadım. Ama birçok yerde gördüm bunu. NVIDIA ile karşılaşmadım pek böyle şeylerle.

Yani biraz ön yargılı mıyım bilmiyorum ama yani Windows 10 Pro gibi muhteşem ötesi bir işletim sistemi dururken insan neden exe dosyasını bile açamayan hantal bir işletim sistemi yani Linux kullanır? Ben Linux'çuların düşük seviyeli bilgisayarlara yükleme yapıp birazcık olsun o miladı dolmuş makinelere hayat verilmesi amacıyla kurulduğunu sanıyorum. Yanılıyor muyum? (Sahsen asla Linux önermiyorum)
Linux hantal bir işletim değil. "EXE" uzantısı ise, Windows ortamına özgü bir şey.
Sürücü sorunu aşılabiliyorsa iyi o zaman. Fakat çoğu insan Windows'a alışık olduğu için Linux'a alışması zaman alabilir diye düşünüyorum. Linux'ta birçok oyun desteklenmiyor ve uygulama kurulumu için kullanılan yöntemler de farklı. Birçok ek aracı kurmak için Terminal'den komut girmek gerekiyor. Windows'ta ise direk internet üzerinden aracı aratıp indirebiliyorsun. Tabii eski bilgisayarlarda güncel Linux dağıtımları Windows XP kadar performans verebiliyor (XP'yi biliyorsunuz, eski bilgisayarlarda çok hızlı çalışıyor). Fakat kullanımına alışmak lazım. Zor demiyorum ancak alışmak lazım diyorum.

Ben en son 3 GB RAM'li bir laptop'a Windows 10 64 Bit kurdum. Ne kadar düzgün çalışır diye konu açınca Linux önerenler oldu fakat bilgisayarın sahibinin Linux ile falan uğraşabileceğini hiç sanmıyorum. O yüzden Windows 10 kurmuştum. RAM kullanımı da o kadar kötü değildi. 1.3 GB boşta RAM kullanımı vardı, kullanılabilir RAM ise 1.6 GB idi. Zaten günlük işlerde kullanacakmış bilgisayarın sahibi, o yüzden yeterli geleceğini düşünüyorum. Zaten o laptop'a SSD de takılmış (Samsung 860 EVO 250 GB), o yüzden bilgisayar zaten çok hızlı açılıp kapanıyor. RAM kullanımını da bir şekilde sistem Pagefile ile telafi edebilir ve sistemde SSD olduğu için çok fazla da kasılmaz. Eğer bizzat kendim 3 GB RAM'li bir laptop kullanıyor olsaydım Linux kurabilirdim fakat dünya genelinde Linux'un kullanım oranı sadece %1.84 civarında. Windows ise %77.21 kullanım oranına sahip. O yüzden de çoğu yazılım geliştiricisi sadece Windows ya da macOS için yazılım geliştiriyor, Linux'u es geçiyor. Bu durumdan dolayı Windows kullanıyorum.

Ayrıca Linux'u hayatı boyunca hiç duymamış bir insanın Linux sürücüleriyle uğraşabileceğini de hiç sanmıyorum. Hele "Xorg Nouveau sürücüleri var, onu kurabilirsin" desem hiçbir şey anlamaz :).
Linux en çok kullanılan, bence sadece kullanım amaçları farklı.
Hocam hangi dağıtım o?
Arm tabanlı, Debian Whezzy. Android'de kullanırdım. 99 MB XD.

Geri
Yukarı