Forumdaki "yanlış bilgi" kuralı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

viperx

Picopat
Arkadaşlarım, malum, Technopat Sosyal, hiçbir forumda uygulanmayan kurallar silsilesine sahip. Kuralların dışında ne derece etkili ve doğru uygulandığı da tartışmaya açık. Mesela "yanlış bilgi" yazıldığında ceza uygulanıyor. Forumda bu konuda ne kadar iyi bir denetim var ve bunları kontrol edenlerin ne kadar bilgisi var? Bu konuda yönetimde mantıklı ve anlaşılır bir cevap bekliyorum. Sizin yorumlarınız varsa belirtiniz lütfen.

Öncelikle geç cevabımız için özür dileyerek başlayalım.

Bunu kendi aldığınız uyarılara dayanarak mı soruyorsunuz yoksa gözleminize göre mi? Biz kendi bilgili olduğumuz alanlarda yanlış bilgi uyarısı veriyoruz. Bilmediğimiz, bilgimizin yetmediği durumlarda aramızda bilgi alışverişi yaparak sonuca varıyoruz.

Hiçbirimizin bilmediği bir konu ise iki durum var:
  1. Rapor gönderen üye herhangi bir kaynak belirtmemişse rapora herhangi bir işlem yapmıyoruz. Zira bizim bilgimiz dışında, yanlış bir şey yapmak istemeyiz. Bu yüzden yanlış bilgi raporunda kaynak istiyoruz.
  2. Kaynak belirtildiği durumda ilgili kaynağı inceliyoruz, güvenilirliğinden ve raporla uyuştuğundan emin olursak da uyarı veriyoruz.
Kendi uyarılarınızdan yola çıkarak bu yorumu yaptıysanız, gelin uyarılarınızı inceleyelim:

Birincisi:

Program yanlış göstermez demişsiniz. Programların sonucu yanlış gösterdiği, hatta farklı programların birbirinden oldukça farklı sonuç gösterdiği pek çok durum mevcut.

İkincisi:

Bunda bize düşen pek bir açıklama yok aslında. Aynı konuya gönderilmiş iki mesaj mevcut, inceleyiniz:

Bütün bunlara rağmen hatalı uyarı verdiğimiz olabiliyor, böyle durumlarda özrümüzü dileyip uyarıyı kaldırıyoruz zaten. Görüldüğü üzere iki uyarınız da yanlış değil, yine de her ihtimale karşı konuyu size açık bırakıyoruz.

Öncelikle geç cevabımız için özür dileyerek başlayalım.

Bunu kendi aldığınız uyarılara dayanarak mı soruyorsunuz yoksa gözleminize göre mi? Biz kendi bilgili olduğumuz alanlarda yanlış bilgi uyarısı veriyoruz. Bilmediğimiz, bilgimizin yetmediği durumlarda aramızda bilgi alışverişi yaparak sonuca varıyoruz.

Hiçbirimizin bilmediği bir konu ise iki durum var:
  1. Rapor gönderen üye herhangi bir kaynak belirtmemişse rapora herhangi bir işlem yapmıyoruz. Zira bizim bilgimiz dışında, yanlış bir şey yapmak istemeyiz. Bu yüzden yanlış bilgi raporunda kaynak istiyoruz.
  2. Kaynak belirtildiği durumda ilgili kaynağı inceliyoruz, güvenilirliğinden ve raporla uyuştuğundan emin olursak da uyarı veriyoruz.
Kendi uyarılarınızdan yola çıkarak bu yorumu yaptıysanız, gelin uyarılarınızı inceleyelim:

Birincisi:

Program yanlış göstermez demişsiniz. Programların sonucu yanlış gösterdiği, hatta farklı programların birbirinden oldukça farklı sonuç gösterdiği pek çok durum mevcut.

İkincisi:

Bunda bize düşen pek bir açıklama yok aslında. Aynı konuya gönderilmiş iki mesaj mevcut, inceleyiniz:

Bütün bunlara rağmen hatalı uyarı verdiğimiz olabiliyor, böyle durumlarda özrümüzü dileyip uyarıyı kaldırıyoruz zaten. Görüldüğü üzere iki uyarınız da yanlış değil, yine de her ihtimale karşı konuyu size açık bırakıyoruz.

Amacım yönetimi eleştirmek değil öncelikle onu belirteyim. Sadece konular arasında dolaşırken sıkça çok yanlış bilgiyle karşılaşıyorum. Ama büyük çoğunluğu hiç ceza almıyor ve atlanmış oluyor. Bu ceza ile çok nadiren karşılaşıyorum yani uygulamada eksiklikler var.

Kendi konularıma gelince, Defender'in yeterli olduğunu bahsetmiştim. Bu çoğu kaynakta doğrulanmış bir şey. Kaynak siteler verebilirim ama bu sitelerin hangisi tam anlamıyla resmi veya size göre kabul görecek kaynak orasını bilemem. Mesajlarımda kastettiğim 3 ayrı yazılımla uğraşmak yerine tek yazılımla yeterli korumanın sağlanıyor olmasıydı. Ayrıca bazı antivirüslerin virüsten beter olduğu da ıspatlanmış bir şey. (Örneğin AVG.) Konunun gerisi atışma zaten.

Programların ekran kartı sıcaklıklarını farklı göstermesiyle hiç karşılaşmadım. Belki hiç karşılaşmamış olduğumdan dolayı bu konuda yanlış bilgim olabilir.

Yönetimin bu konuda daha hassas davranması gerektiğini düşünüyorum.

Ama büyük çoğunluğu hiç ceza almıyor ve atlanmış oluyor.
Raporun atlandığı tek durum belirttiğimiz ilk maddedir. Kaynaksız, asılsız, kişiye göre atılan raporlar. Yanlış bilgi gördüğünüzde kaynağınızı belirterek raporlamaktan çekinmeyin. Forumun tamamını dolaşıp yanlış bilgi dedektörlüğü yapmamız maalesef ki mümkün değil. Karşımıza çıktıkça veya rapor geldikçe işlem uyguluyoruz.

Defender'in yeterli olduğunu bahsetmiştim.
Yanlış bilgi uyarı sayınız oldukça az, onları da üstte açıkladık. Bu cümle için yanlış bilgi uyarısı vermeyiz, verilmemiş de.

Programların ekran kartı sıcaklıklarını farklı göstermesiyle hiç karşılaşmadım.
Bunda da uyarınızın sebebi oldukça kesin bir dille konuşmanız olmuş. "Hiç karşılaşmadım, ben görmedim, emin değilim" gibi ifadeler kullanmanız yorumunuzun kesinlik taşımadığını belirtirdi. Böyle bir durumda da doğrusu konuda belirtilir, uyarı almazdınız.

Konuda sorun kalmadı gibi. Size de uygunsa konuyu kilitleyelim.

Bunda da uyarınızın sebebi oldukça kesin bir dille konuşmanız olmuş. "Hiç karşılaşmadım, ben görmedim, emin değilim" gibi ifadeler kullanmanız yorumunuzun kesinlik taşımadığını belirtirdi. Böyle bir durumda da doğrusu konuda belirtilir, uyarı almazdınız.

Konuda sorun kalmadı gibi. Size de uygunsa konuyu kilitleyelim.
Cevap için teşekkür ederim.

Ancak her mesajımı yazarken kullandığım kelimelere dikkat etmem gerektiği ayrıntısı biraz gereksiz değil mi? Yani ben o zaman kesinlikle ifadesi kullanmadan her türlü yanlış bilgiyi verebilirim. O zaman bu kuralın etkinliği de kalmıyor. Örneğin "tam emin değilim ama virüs bilgisayarınıza zarar vermez" gibi. 🙂

Konu kilitlenebilir.

Ancak her mesajımı yazarken kullandığım kelimelere dikkat etmem gerektiği ayrıntısı biraz gereksiz değil mi?
Herkes her konuda tamamen yetkin olamayabiliyor. Ona rağmen yardım etmeye, sorunları çözmeye çalışıyorlar hatta çözüyorlar da. Şöyle bir örnek verelim. Siz mesela, yazılımların sıcaklık değerini hatalı gösterdiğini asla görmemişsiniz. Fakat yazılımlardaki hatalardan tutun da sensör arızalarına kadar pek çok sorun yanlış raporlamaya sebep olabiliyor.

Siz tam emin değilim dediğiniz zaman konuya katkıda bulunmuş fakat tek cevap olarak alınmayacak, kesin çözüm olarak kabul edilemeyecek bir mesaj atmış oluyorsunuz. Böyle durumlarda da tam yetkin olmadığınızı, bilginiz dahilinde konu sahibine yardımcı olmaya çalıştığınızı gösteriyorsunuz. Verdiğiniz bilgi yanlışsa konuda mutlaka düzeltiliyor fakat uyarı verilmeyerek yardım etme isteğinizi köreltmemeye çalışıyoruz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı