Forumun tarih konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması

Hayır bunu sıkça yaparlar. Hatta bunu açık açık bir videoda İlber Ortaylı diyordu. "Şu an sana Osmanlı'nın galip çıkması ile ilgili 100 tane alternatif tarih yazarım." diye. Ha tarih bilgini geliştirir mi hayır. Sadece tarihin tekerrür etmemesi için ders almaya yarar.
Alternatif tarih spekülatiftir. Üzerine araştırma yapan bir elin parmağını geçmeyen tarihçi bulursun. The Past, Conditionally: Alternative History in Speculative Fiction | Perspectives on History | AHA
İlber Ortaylı uğraşıp alternatif tarih yazabilir ama ana akım tarih araştırmalarında oturup bunları düşündüğünü zannetmiyorum.

Alternatif tarih spekülatiftir. Üzerine araştırma yapan bir elin parmağını geçmeyen tarihçi bulursun. The Past, Conditionally: Alternative History in Speculative Fiction | Perspectives on History | AHA
İlber Ortaylı uğraşıp alternatif tarih yazabilir ama ana akım tarih araştırmalarında oturup bunları düşündüğünü zannetmiyorum.
Diyorum ya geliştirmez ders aldırır. Ben mesela kazansaydı ne olurdu diye çok az düşünürüm. Ne gereği var? Kaybetmiş işte.

Eksik kısmı siz tamamlayın o halde. Hiç tarih ile ilgili konu açıp bilgi verdiğinizi de görmedim. En son forumu bırakıyordunuz sanki.
Bilgi vermek için makale yazmak gerekiyor. 2. Dünya Savaşı'nda Fransız gemilerinin batırılmasıyla ilgili uzun bir makale yazmıştım ama gönder tuşuna bastıktan sonra silindi. Sonra da hevesim kaçtı.

Burada mesele alternatif tarih değil, aşırı saçmalanması. Verdiğim örnek alternatif tarihle alakalı olsa da, tarih konularında genellikle saçmalanıyor.
Zaten o konu eğlence amaçlı açıldı.
Mizah ve eğlence bölümünde değil.

Gençler tarihe ilgisiz. İşleri güçleri bilgisayar oynamak.
Hahahah, ilgili olanlar da TV izleyip "ulu hakan Abdülhamit han" diye geziyor. Sanki tarih eğitimi doğru düzgün var da insanlar almıyor. Tarihinden çekinen tek millet olabiliriz...

Abdülhamit iyi bir liderdir. Tarih dizilerinin yanında kitap okumak da gerekir, bilgi tek kaynaktan öğrenilmez.
Abdülhamit sıradan bir padişah idi; ne ulu hakan, ne kızıl padişah. Babası padişah olmasa ve saray eğitimi olmasa hayatını marangoz olarak geçirecek birisi idi.

TV dizileri kaynak değildir, kişiler gereksiz derecede övülür hatta yanlış tarih bile anlatılır.

Tarih TV dizilerinden, popcorn, Necip gibi tüccar tiplerden de öğrenilmez. Devlet arşivlerinden, İlber Ortaylı, Celal Şengör, Ümit Doğan, Sinan Meydan vb. belgeli konuşan insanlardan öğrenilir.

Tarih bölümü mezunu olarak forum içerisindeki tarih konularına bakmıyorum. Bu forumu genel olarak teknolojik bilgiler için kullanıyorum. Tarih konuşmaları ya da tarih hakkında tartışmak yerine tarih alanında kendimi geliştiriyorum. Eğer tarihe ilgin varsa sana da bunu tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı