Forza Horizon 4 araç modifikasyonu yapılırken nelere dikkat edilmeli?

Thermes

Kilopat
Makaleler
61
Merhaba arkadaşlar. Bu oyun nedense bir karışık geldi bana. Yani daha 5-10 yarış yapmama rağmen o kadar çok etkinlik belirdi ki haritada hangi birini yapacağımı şaşırdım ve takip etmesi zor oldu.
Her neyse asıl sorularıma geleyim.

P_20210515_050615.jpg

Bu Agera'nın yol tutuşu 9.6

P_20210515_050542.jpg

Ferrari'nin yol tutuşu 10.
Şimdi Ferrari yol tutuşunda diğerinden iyi midir? Bir de Ferrari S2 sınıfında iken afera X sınıfında. Bu ikisini karşılaştırmak doğru mu?
Yani ben misal bir yarış için araba alırken neye bakıp karar vermeliyim arkadaşlar?
Bir başka sorum ise araba yükseltme üzerine.

P_20210515_051233.jpg

Bu arabanın stock hali yani yükseltme yok.

P_20210515_051238.jpg

Bu parçayı takınca hız hariç hiçbir şey yükselmiyor ama yok tutuşu, hızlanma, frenleme vs. hep yeşil çerçeve içinde yazıyor dikkat ederseniz. Yükselme olmamasına rağmen bazen böyle yeşil yazıyor bunun sebebi nedir?
Bir de misal hiçbir özellik yükselmemesine rağmen A758 yazan yerdeki rakam yükselip alçalıyor. Bu rakam aracın seviyesi oluyor değil mi?
Kafamda karmaşık sorular:)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu parçayı takınca hız hariç hiçbir şey yükselmiyor ama yok tutuşu, hızlanma, frenleme vs. hep yeşil çerçeve içinde yazıyor dikkat ederseniz. Yükselme olmamasına rağmen bazen böyle yeşil yazıyor bunun sebebi nedir?

Bunun sebebi +0.1 yükseltecek kadar katkısı olmamasıdır ama yeşilde illa bir katkısı vardır paranız varsa alın.
Ferrari'nin yol tutuşu 10.
Şimdi Ferrari yol tutuşunda diğerinden iyi midir? Bir de Ferrari S2 sınıfında iken afera X sınıfında. Bu ikisini karşılaştırmak doğru mu?

Yol tutuşu önemli bir etkendir ama BMW ile Ferrari'yi iyi sürerseniz yenersiniz şoförlükte önemlidir bütün işi araba yapmıyor.

2 arabanında yerine göre yarışları olur yani her arabanın degişik özellikleri vardır kendisine göre ama bana kalırsa yol tutusu için mosler diye araba markası var onu alabilirsiniz yarısşarda ve görevlerde idealdir

Oyun göründüğünden çok daha derin, Aslında oradaki değerlere pek dikkat etmemek gerek, hızı 8.6 olan bir araç hızı 9.0 olan bir araçtan daha hızlı olabiliyor örneğin. Modifiye için de bence video izlemelisin, ben pek uğraşmadığım için direkt hazır yükseltmeler kullanıyorum. İki aracın her değeri kağıt üstünde aynı gözükse bile oynanış açısından ciddi farkları olabiliyor, zamanla sen de fark edersin.

X sınıfı araba ile S2 sınıfı arabayı kıyaslamak doğru olmaz. Aynı sınıftaki arabalarda da çeşitli farklılıklar olabilir. Örneğin;
1000 beygir 1000kg bir araba da x999 seviye olabilirken, 1500kg 2000 beygir araba da x999 olabilir. 1000kg olan araba daha hafif olduğu için yol tutuş, hızlanma gibi unsurları daha iyi olabilirken 2000hp olan arabanın son hızı daha yüksek olacaktır.
Bahsettiğiniz yükseltme olayı ise, parçayı taktığınızda arabanın orijinal parçasından 3-5kg hafif olsa dahi orada yeşil gösterebiliyor. Aslında kayda değer bir fark olmasa bile yeşil gösterebilir yani. Onun dışında çok takılmamak gerek böyle detaylara. FH4 çok simülasyon bir oyun değil sonuçta. Online lobilerde yarışmayacaksanız her şeyi fulleyip geçebilirsiniz.
Ekstra olarak, ormanlı yolda statüleri daha iyi diye arkadan itiş veya önden çekiş araba alırsanız sorun yaşayabilirsiniz.

Oyun göründüğünden çok daha derin, Aslında oradaki değerlere pek dikkat etmemek gerek, hızı 8.6 olan bir araç hızı 9.0 olan bir araçtan daha hızlı olabiliyor örneğin. Modifiye için de bence video izlemelisin, ben pek uğraşmadığım için direkt hazır yükseltmeler kullanıyorum. İki aracın her değeri kağıt üstünde aynı gözükse bile oynanış açısından ciddi farkları olabiliyor, zamanla sen de fark edersin.
Anlamadığım nokta da bu zaten. Kağıt üzerinde bakıyorum arabam hepsinden iyi ama diğerleri geçiyor beni mesela. Düz kalkış yarısında hemde. Dediğiniz gibi oyun bayağı derin.
Yani mesela S1 sınıfı araçların olduğu bir yarışta arabam misal 999 bile olsa yine de kazanmak garanti değil yani.
Oyunda çok fazla araç var doğru aracı nasıl bulacağım peki? Hepsini denemek imkansiz.

Anlamadığım nokta da bu zaten. Kağıt üzerinde bakıyorum arabam hepsinden iyi ama diğerleri geçiyor beni mesela. Düz kalkış yarısında hemde. Dediğiniz gibi oyun bayağı derin.
Bunun içinde sadece satın aldığınız parçalar değil onları nasıl modifike ettiğiniz de var.
Mesela vites kutusunu değiştirdikten sonra ayarlama menüsünden "Vites" kısmına girip soldaki simülasyon hesaplamalarını baz alarak "Son Dişli" ayarını değiştirirseniz son hız ve hızlanma arasında bir denge tutturabilirsiniz. Tabi bu ayarları yapmadan önce her sekmede sağda yer alan bilgilendirme yazılarını okumanızı tavsiye ederim.

Bunun içinde sadece satın aldığınız parçalar değil onları nasıl modifike ettiğiniz de var.
Mesela vites kutusunu değiştirdikten sonra ayarlama menüsünden "Vites" kısmına girip soldaki simülasyon hesaplamalarını baz alarak "Son Dişli" ayarını değiştirirseniz son hız ve hızlanma arasında bir denge tutturabilirsiniz. Tabi bu ayarları yapmadan önce her sekmede sağda yer alan bilgilendirme yazılarını okumanızı tavsiye ederim.
Oyun bayağı karışık ya:)

Yani mesela S1 sınıfı araçların olduğu bir yarışta arabam misal 999 bile olsa yine de kazanmak garanti değil yani.
Oyunda çok fazla araç var doğru aracı nasıl bulacağım peki? Hepsini denemek imkansiz.
Drag yarışlarında maksimum hızdan ziyade hızlanma daha önemlidir örneğin, her yarış tipi için ayrı araba, her mevsim tipi için ayrı araba falan derken ileride modifiye edilmiş bir sürü araban olacak, benim bazı arabaların aynısından 2-3 tane var, örneğin oyunun maksimum hızı en yüksek olan arabası Ferrari 599X Evolution ama ben S2 yarışlarında da oynayabilmek için 2 tane aldım, açık dünyada etkinlik falan yaparken X olanı kullanıyorum, oyunda geçirdiğin saatler arttıkça zaten hangi arabaların iyi olduğunu falan yavaş yavaş çözersin, bazılarının hızlanması iyi olur, bazılarının hızlanması kötü maksimum hızı iyi olur, bazılarının ikisi de ortalama olur ama virajlarda pek hız kaybetmez vesaire. Oynadıkça öğrenirsin, S2 yarışlarında Koenigsegg CCGT çok iyidir ama iyi olan gerçekten çok fazla araba var, bu konu hakkında birkaç video izlersen araba seçimini daha kolay yaparsın.

Geri
Yukarı