Forza Horizon 4 size göre nasıl?

Makaleler
9
Yer
Detroit
Böylesi güzel bir oyunu oynayabildiniz mi? Bileşenler bu dönemde pahalı iken FH4'ü oynamak bir hayal oldu.

Yıllar aradan sonra sonunda 2020 başında i5 ve MX150'li dizüstü bilgisayarı edindim. Eskiden kullandığım Intel Atom işlemcili bilgisayardan çok daha hızlıydı. Eski bilgisayarımda sadece NFS MW 2005 oynayabiliyordum, yeni bilgisayarda yeni oyunları açabilmek adeta nimet. Yalnız bilgisayarımda 4 GB RAM olduğu için FH4 çalışmadı. Geçen ay ise 4 GB daha ekledim, sonunda 720p low'da 60 fps çalıştı. Gel gelelim Steam yaz indirimlerini bekliyoruz.

FH4'ü full HD'de ve ultrada 60 veyahut 144+ fps oynamak nasıl bir histir merak ediyorum (Youtube'ta izlediklerimden başka), deneyimi olan varsa lütfen paylaşın 😊

FH5'i sonraki yıllarda düşünürüz... Sistemim kaldırmaz.

Oyun neredeyse bir araba simülasyonu kadar gerçekçi. Uzun zamandır ben de araba yarışı temalı bir oyun oynamamıştım ve ilk oynayışımda oyunun mekanikleri ile grafikleri beni resmen dumur etti. Ancak bir süre oynadıktan sonra bu etki yavaş yavaş üzerinizden kalkıyor ve sıradan bir çevrimiçi oyuna dönüyor. Artık o ilk girdiğinde aldığın zevki alamıyorsun, en azından ben alamadım. Ancak yalnızca araba sürmek bile benim için yeterli diyorsan muhtemelen şu an piyasada daha iyisini bulamazsın. Alabiliyorsanız kesinlikle öneririm.

Bütçeniz nedir? 60 TL bütçeniz varsa hesap satabilirim. Ultimate Sürüm. İçinde PES 2021 Bayern München Edition da var.

Oyun çok iyi ama sürekli oynanacak bir oyun değil. Stresli bir gün geçirirsiniz kafa dağıtmak için müzik eşliğinde 10 numara oynanır. Ama her gün 4-5 saat oynanacak bir oyun değil, bir yerden sonra sıkmaya başlıyor.

Simulasyon ile arcade arasındaki dengeyi tutturmuş, bence piyasadaki en iyi yarış oyunu. Ufak tefek eksikleri var, ama artıları daha fazla. Piyasada rekabet için Need for Speed'in de bu tarz bir işe girişmesi gerekiyor.

Extreme ayarlarda +-110 FPS'de oynuyorum. Şunu söylemem gerek ki arabalara ilgi duyan biri olarak, aranan kan bu. Shooter oyunlarını seven birileri için CS GO ne ise benim için de FH4 o. Ranked yarışlardaki o kapışma, rekabet ve adrenalin başka hiçbir oyunda yok. Herkesin kendi kullanabildiği arabasının ve setup'ın olması oyunda çeşitliliği muazzam arttırıyor. Tam en iyisi bu araç demişken diğer yarış yeniliyorsunuz ve sizi yenen aracın peşine düşüyorsunuz. Yani rekabet sadece yolda değil araç ve setup seçiminde bile devam ediyor. Bu hiçbir oyunda yok. Genel olarak oyunlarda belli 20-30 kullanılabilir eşya ve bunların varyantları olabilirken Bu oyunda belki 400 aracın içinden 4000 tane de setup var, üstünde de 5 tane class var. Bu çeşitlilik neredeyse hiç bitmeyeceği için her girdiğinizde yapacak bir araba buluyor ve onu denemek istiyorsunuz.
Diğer bir yandan oyun oyuncuların istediği şekile bürünebiliyor. İstersen tamamen arcade NFS oyununa dönüştürebilirsin, istersen araç yardımlarını kapatıp simülasyona kayabilirsin, istersen de tamamen simülasyon yapabilirsin. Bu değişilebilirlik oyunucu çeşitliliğini de arttırıyor.
Yahu sabaha kadar övebilirim ben bu oyunu. Daha iyi bir yarış oyunu bulmayı bırakın, herhangi bir türde bile bu kadar dengeli ve çeşitli bir oyun görmedim, RDR ve Witcher 3 dahil.
Eğer arabalara ve yarışlara ilginiz varsa, iRacing ve Assetto'dan sonraki en iyi oyun budur. (iRacing ve Assetto tamamen simülasyon oyunları.)
İlla bir eksi söylemem gerekiyorsa, oyunun haritası yeteri kadar büyük değil. DLC'lerle falan yeni haritalar getirdiler ama her şey ana haritada dönüyor.

Extreme ayarlarda +-110 FPS'de oynuyorum. Şunu söylemem gerek ki arabalara ilgi duyan biri olarak, aranan kan bu. Shooter oyunlarını seven birileri için CS GO ne ise benim için de FH4 o. Ranked yarışlardaki o kapışma, rekabet ve adrenalin başka hiçbir oyunda yok. Herkesin kendi kullanabildiği arabasının ve setup'ın olması oyunda çeşitliliği muazzam arttırıyor. Tam en iyisi bu araç demişken diğer yarış yeniliyorsunuz ve sizi yenen aracın peşine düşüyorsunuz. Yani rekabet sadece yolda değil araç ve setup seçiminde bile devam ediyor. Bu hiçbir oyunda yok. Genel olarak oyunlarda belli 20-30 kullanılabilir eşya ve bunların varyantları olabilirken Bu oyunda belki 400 aracın içinden 4000 tane de setup var, üstünde de 5 tane class var. Bu çeşitlilik neredeyse hiç bitmeyeceği için her girdiğinizde yapacak bir araba buluyor ve onu denemek istiyorsunuz.
Diğer bir yandan oyun oyuncuların istediği şekile bürünebiliyor. İstersen tamamen arcade NFS oyununa dönüştürebilirsin, istersen araç yardımlarını kapatıp simülasyona kayabilirsin, istersen de tamamen simülasyon yapabilirsin. Bu değişilebilirlik oyunucu çeşitliliğini de arttırıyor.
Yahu sabaha kadar övebilirim ben bu oyunu. Daha iyi bir yarış oyunu bulmayı bırakın, herhangi bir türde bile bu kadar dengeli ve çeşitli bir oyun görmedim, RDR ve Witcher 3 dahil.
Eğer arabalara ve yarışlara ilginiz varsa, iRacing ve Assetto'dan sonraki en iyi oyun budur. (iRacing ve Assetto tamamen simülasyon oyunları.)
İlla bir eksi söylemem gerekiyorsa, oyunun haritası yeteri kadar büyük değil. DLC'lerle falan yeni haritalar getirdiler ama her şey ana haritada dönüyor.
Bence eksileri, haritasının küçük olması, sanki biraz daha yarış haritaları ekleyebilirlerdi. O kadar güzel tur, sprint vs. haritaları var ki keşke daha fazla olsaydı. Arabaların hasar alma mekaniği daha iyi yapabilirlerdi, FH 5'de geliştirmelerini bekliyorum. Bu arada oyun kesinlikle R2 hassasiyeti olan joystick (mümkünse DualShock4, Xbox gamepad) ile oynanmalı. Yoksa oyunu, gaza basmanın, direksiyonun hassasiyetini anlayamadan, bodoslama, dümdüz oynarsınız, sonra bomboş gelir.

182 saat oynamışım Steam'de. Gamepass sahibi olduğum dönemde 2-3 saat oynamıştım ve çok beğenmiştim. Bu tarz, yapabileceklerinin sınırının olmadığı oyunları seviyorum. Aynı şekilde ekip çalışması ile başarıya ulaşabileceğimiz oyunları da seviyorum. Bu oyun ihtiyaçlarımı karşıladı. Her şeyden öte yıllardır süregelen araba oyunu hasretimi giderdi. Kötü yanı da şu; 150 saat civarı oynadıktan sonra pek fazla yapacak bir şey kalmadı.

Şu anki fiyatıyla bile "bedava" olan bu oyunu kesinlikle tavsiye ederim.

Geri
Yukarı