Forza Horizon 4 Steam versiyonu

Arkadaşlar selamlar, biliyorsunuz Forza Horizon 4 inanılmaz fiyatlarla Steam'de listelenmeye başlamıştı ve ben de yıllardır Game Pass'ten oynamaktansa gittim Ultimate Edition olan paketini hemen aldım. Sistemimde RTX 3060 Ti var ve 2K'da oynuyordum. Microsoft versiyonunun optimizasyonu o kadar başarılıydı ki Ultra ayalarda 120 FPS+ oynuyordum. Hiçbir kasma, donma, frame atlaması gibi sorunlar yoktu.

Steam versiyonuna girer girmez ilk fark ettiğim şey, ara sahnelerin takılarak ilerlemesi, oyunun anlık olarak 15-20 FPS'lere düşmesi, ani kare atlamalarının meydana gelmesi ve bahsettiğim bütün sebeplerin birleşimi olarak akıcı olmayan bir oyun deneyimi vardı karşımda. Cidden anlam verememiştim ve gittim Microsoft versiyonunu tekrar indirdim. İnanır mısınız bilmiyorum ama aynı oyun Steam'de sorunlu! Cidden bunu nasıl başardılar bilmiyorum ama bu kadar güzel bir oyuna hem de böylesine güzel bir fiyatlandırmaya hiç yakıştıramadım. Saatlerini Forza'ya vermiş biri olarak aylık Game Pass'e verdiğim paraya ek bir de 150 TL verdim ama nedense durum çok can sıkıcı.
18 Mart 2021 tarihiyle (yazımdan 1 saat önce) yeni bir güncelleme geldi ve bu güncelleme ile çözdüklerini iddia ettikleri 2 şey var.

-Kararlılık geliştirmesi
-Tazeleme hızları hakkında bir sorunun tespiti ve düzeltilmesi

Eğer bu iki şey gerçekten çözülseydi ben bu yazıyı yazmak yerine F90 M5'im ile Edinburgh'te yanlıyor olurdum. Buradaki tepkim sorunlu olan bir oyunun olması değil. Halihazırda cillop gibi optimizasyona sahip bir oyunu nasıl da Steam'e çıkarınca bu hale sokabildiler, bunu anlamış değilim. Genel olarak oyunun kalitesine pek diyecek şey yok. Yüzlerce araba, onlarca farklı yarış tipi, büyüleyici modellemeler ve grafikler... Bunlar olmasa zaten ne yıllardır Game Pass alıyor olurdum ne de oyun çıkar çıkmaz arkadaşımla birlikte direkt almış olurdum.

Umarım buradaki tepkimi az da olsa anlamışsınızdır. Daha öncesinde de Sosyal'de birçok arkadaşımın sorun yaşadığını gördüm ve problemler çok komik. Yok ses cızırtılı geliyor, yok performans çok kötü. Ya arkadaşım sen piyasayı tekelleştirmek isteyen bir firmaysan bu oyunu Steam'e çıkarttığında da kaymak gibi çıkartmak zorundasın.

Zamanında gerekli incelemeyi Steam üzerinden de yapmıştım. Ona da buradan ulaşabilirsiniz:

Umudum en yakın zamanda gelecek bir güncelleme ile çözüme kavuşturulması yönünde. Kasma ve takılmaya rağmen hala oynuyorum oyunu :D. Bütün arabaları almama rağmen tekrar tekrar oynayacak kadar seviyoruz, şu oyunu koskoca firmanın bizlere yaptığına bakın ya. Neyse, hemen karamsarlığa gerek yok, çözeceklerdir.
Buraya kadar okuyanlara da teşekkürler.

Hocam sen şimdiden al kenara koy. FH4'ün Steam TR üzerinde ne kadar ucuz olduğu dünyaya yayıldı, dünyadaki en ucuz 1. veya 2. ülke olmamız lazım yanlış hatırlamıyorsam. İlk orta-büyük boy güncellemeyle beraber zam geleceğini düşünüyorum. Bu sorun da çok yaygın hatta Ultimate Edition'da DLC'ler çakışma yaptığı için introdan öteye geçemeyenler bile var. Bence düzeltmeleri çok uzun sürmeyecektir. Ancak düzeltmekten çok daha kolay olan bir şey var ki o da zam yapmak, ona göre hareket et yani :).
Ek olarak bu bahsedilen durum bence oyunun oynanışını olumsuz etkilemiyor. Cutscenelerde drop olsa ne yazar, oyunda olmasın yeter. Oyunda da hiç olmuyor diyemem ancak olunca anlık ESC'ye basıyorum, iki saniye bekleyip tekrar basıyorum düzeliyor. O anlarda GPU kullanımı aşırı dalgalanıyor, ondan kaynaklı diye tahmin ediyorum. O yüzden sisteme de bağlı biraz, bende gram etkilemeyen şey başka birinde 1 FPS'e kadar düşüyor olabilir.
Yine ek :) ben online veya offline etkinliklerde PvP veya PvE oynarken hiç yaşamadım, sadece free roam sırasında oldu.
Tamamdır, teşekkür ederim. Zam gelme olasılığı yüksek anladığım kadarıyla. O zaman dediğiniz gibi şimdiden almaya bakayım ben. Benim oyunla ilgili tek tek şüphem şu. Gamepass ile oynadığımda geç algılama sorunu yaşıyordum. Yani sağa dönerken 1 saniye sonra tepki veriyordu oyun, bu da canımı sıkıyordu. 8 GB RAM var, önerilenlerde yeterli aslında. Neyden kaynaklanıyor bilmiyorum, ama buna rağmen yine de almayı planlıyorum.

Teşekkür ederim tekrardan yazınız için 👍

Tahminin ne zaman düzeleceği yönünde? Ona göre alacağım da.
Ben yalvar yakar para alıp oyunu satın aldım çünkü Steam ne zaman adam akıllı bir sorun kalmadı derse o zaman bu oyunun fiyatı Microsoft fiyatıyla yarışacak. Bu kadar kişi almışken mecbur bir optimizasyon güncellemesi gelecek.
Tamamdır, teşekkür ederim. Zam gelme olasılığı yüksek anladığım kadarıyla. O zaman dediğiniz gibi şimdiden almaya bakayım ben. Benim oyunla ilgili tek tek şüphem şu. Gamepass ile oynadığımda geç algılama sorunu yaşıyordum. Yani sağa dönerken 1 saniye sonra tepki veriyordu oyun, bu da canımı sıkıyordu. 8 GB RAM var, önerilenlerde yeterli aslında. Neyden kaynaklanıyor bilmiyorum, ama buna rağmen yine de almayı planlıyorum.

Gamepadle vs. denediniz mi?

O bahsettiğin input lag, tamamen donanımsal kaynaklı da olabilir. Tüm sistemini ve kullandığın kontrolcü veya klavyeyi söyleyebilir misin?
Ek olarak ben R5 1600 ve 1050 Ti ile FH3 oynarken bile 8GB RAM'in sınırda olduğunu hissediyordum, bence imkanın varsa RAM yükselt.

O bahsettiğin input lag, tamamen donanımsal kaynaklı da olabilir. Tüm sistemini ve kullandığın kontrolcü veya klavyeyi söyleyebilir misin?
Ek olarak ben R5 1600 ve 1050 Ti ile FH3 oynarken bile 8GB RAM'in sınırda olduğunu hissediyordum, bence imkanın varsa RAM yükselt.
I5 4460
RX 570
8 GB RAM
Razer Cynosa Chroma.

4 GB'lık yükseltebilirim. Zaten onun için para biriktiriyorum, kısa zaman sonra alacağım. Ama depolama alanımda da sıkıntı var. Forza'yı yükleyemiyorum.

Gerçketen büyük rezillik. Umarım düzelir.

Bence bu durumlar çok normal. Sonuçta onun için geliştirilmediği yeni bir platforma sıfırdan geldi oyun. Zamanla düzelecektir. Şimdilik oyunu yeni çıkmış gibi düşünün.
Ek: Bende de bahsedilen durumlar oluyor ara ara, iki saniye durduruyorum oyunu düzeliyor.

Sea of Thieves gayet başarılıydı. Onun gibi olmasını beklerdim Steam'de açıkcası.

İ5 4460
RX 570
8 GB RAM
Razer Cynosa Chroma.

4 GB'lık yükseltebilirim. Zaten onun için para biriktiriyorum, kısa zaman sonra alacağım. Ama depolama alanımda da sıkıntı var. Forza'yı yükleyemiyorum.
Hocam konuyu aşırı dağıtmak istemiyorum ancak senin sorun bence RAM ve işlemciden, biraz eski bir DDR3 sistemin var çünkü.

Yeni konular

Geri
Yukarı