Fotoğraf çekiminde nasıl daha iyi olabilirim?

Dostlar elimde Canon 60D model bir DSLR kamera bulunmakta. Geceleri ve sabahları elimden geldiği kadar çekim yapıyorum ve kendimi geliştirmek bu yönde uzmanlaşmak istiyorum. Önerebileceğiniz bir şey var mı acaba? Her şeye açığım.

Alt tarafta bu akşam çektiğim lakin bulutlar yüzünden pek hoş olmayan bir fotoğraf bulunmakta.
Teknik kavramları öğrenmen lazım, pozlama, iso, netleme gibi, ayrıca ben sana her şeyi manual olarak ayarlamayı öneririm. Sonuçta bir makine insan beyninden daha iyi düşünemez, Youtube'da çok güzel tutoriel'ler var, ingilizce biliyorsanız ingilizce videolar seyretmenizi öneririm.

@HiddenSquid açıkçası çektiğimiz her kare fotoğraf makinesinin ömründen yer aslında. Ancak uzun pozlama diye tabir ettiğimiz fotoğraflar, sensörün daha uzun ışığa maruz kalmasına sebep olduğu için, sensörü yorar ve daha fazla eskitir. Peki çekeceğin birkaç kare, makinenin ömrünü tamamen bitirir mi? Sanmıyorum.

Ki şu var zaten. Biz star trails diye adlandırdığımız kareleri, uzun pozlama ile çekmeyiz. Timelapse çeker gibi kareler çekeriz. Yani arada belirli süreler bırakarak bir saat boyunca düzenli ve sabit olarak kareleri çeker, sonra onları birleştiririz. Sequator ve Star Stax gibi uygulamalar kullanılır bunun için. Tripodun varsa, deneyebilirsin.

En iyi sonuçlar Ay'sız bir havada, Kuzey Yıldızı'na bakarken alınır. :)

@HiddenSquid açıkçası çektiğimiz her kare fotoğraf makinesinin ömründen yer aslında. Ancak uzun pozlama diye tabir ettiğimiz fotoğraflar, sensörün daha uzun ışığa maruz kalmasına sebep olduğu için, sensörü yorar ve daha fazla eskitir. Peki çekeceğin birkaç kare, makinenin ömrünü tamamen bitirir mi? Sanmıyorum.

Ki şu var zaten. Biz star trails diye adlandırdığımız kareleri, uzun pozlama ile çekmeyiz. Timelapse çeker gibi kareler çekeriz. Yani arada belirli süreler bırakarak bir saat boyunca düzenli ve sabit olarak kareleri çeker, sonra onları birleştiririz. Sequator ve star stax gibi uygulamalar kullanılır bunun için. Tripodun varsa, deneyebilirsin.

En iyi sonuçlar Ay'sız bir havada, kuzey yıldızı'na bakarken alınır. :)

Tripodum var 1 saat boyunca timelaps mantığı ile çekim yapsam kameraya zarar vermez değil mi?

Elimdeki kamera amcamın da. :)

Hayır, zarar vermez. Pozlamada 15 saniyeyi geçmemeye çalış. ISO olarak da 3200 iyidir. Ancak çekim yapacağın kamerada ya da elinde intervalometer olması gerek, Timelapse çekebilmek için. :)

Sonuçta bir makine insan beyninden daha iyi düşünemez.

Düşünür. Makinelerde pozlamayı ve parlaklığı algılayan onlarca sensör bulunmaktadır Özel çekimlerim dışında ben hep Av ile çekiyorum. Diyaframı kendim girip poz telafisini ayarlıyorum. Enstantaneyi makine kendi buluyor.

Genel fotoğrafçılık ya da sokak fotoğrafçılığı yaparken ayarlarla çok fazla vakit kaybetmemeniz gerekir. Ayrıca düz ve net bir odak ayardan daha önemlidir.

Hayır, zarar vermez. Pozlamada 15 saniyeyi geçmemeye çalış. ISO olarak da 3200 iyidir. Ancak çekim yapacağın kamerada ya da elinde intervalometer olması gerek, timelapse çekebilmek için. :)

Düşünür. Makinelerde pozlamayı ve parlaklığı algılayan onlarca sensör bulunmaktadır özel çekimlerim dışında ben hep av ile çekiyorum. Diyaframı kendim girip poz telafisini ayarlıyorum. Enstantaneyi makine kendi buluyor.

Genel fotoğrafçılık ya da sokak fotoğrafçılığı yaparken ayarlarla çok fazla vakit kaybetmemeniz gerekir. Ayrıca düz ve net bir odak ayardan daha önemlidir.

Çok teşekkür ederim. Yapacağım ilk timelaps burada paylaşacağım bakalım becerebilmiş miyim?

Çok teşekkür ederim. Yapacağım ilk timelaps burada paylaşacağım bakalım becerebilmiş miyim?

Evet, paylaşırsan beraber bakarız. Ben de kendiminkini paylaşayım. :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet, paylaşırsan beraber bakarız. Ben de kendiminkini paylaşayım. :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çok güzel ellerinize sağlık.

Geri
Yukarı