Fotoğraf işlemek için LG 27UL850-W nasıldır?

ErhanEmre

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,

Fotoğraf işlemede, oyunda da kullanmak için LG 27UL850-W ( 27", IPS, 4K, 60Hz, 8bit + FRC) monitörü almak istiyorum. Acaba bu monitör işimi görür mü? Ürün sayfasında Delta renk doğruluğu değeri girilmemiş, aklıma takıldı, bir sizlere sormak istedim.

Ürünün resmi web sayfası linki: https://www.lg.com/tr/monitor/lg-27UL850-W

Son düzenleme:
Cevap için teşekkürler.

SRGB benim için yeterli, SRGB için pahalı olabilir fikrim yok, önerdiğin 2k bir monitör olduğundan ilgimi çekmedi.

Bu fiyatı hak etmez.
Cevap için teşekkürler.

SRGB benim için yeterli, SRGB için pahalı olabilir fikrim yok, önerdiğin 2k bir monitör olduğundan ilgimi çekmedi.
Sanırım yanlış anladınız kavramı. sRGB, ARGB, DCI P3, Rec. 709 ya da Rec. 2020, Pro Res. gibi şeyler renk gamıdır. Yani bir özellik değil monitörün gösterebileceği renk hacmidir. sRGB hacmi belirtilmiş fakat ARGB hacmi belirtilmemiş bir monitörün ARGB, DCI P3 vs. hacmini öğrenebilmeniz için RTİNGS, HardwareUnboxed, Technopat gibi yerlerin incelemelerine bakabilirsiniz.
Fotoğrafı herkesin nasıl görebileceğini ancak monitörünüzü düzenli aralıklarda kalibre ederek anlayabilirsiniz. Bunun için kalibrasyon cihazınız var mı?

Delta e değerinden önce (ki her hardware kalibrasyonunda sapar) renk gamutları ve profilleri araştımanı tavsiye ederim , eğer fotoğraflar sosyal medyalarda yayınlama amaçlı ise kamerandan ekrana kadar renk profilli oluşturup doğru oda ışığı ve renginde ve en az 2 ayda bir bir hardware kalibre edilmiş monitör ile yapman gerekir. Monitörün 2 k ya da full hd önemli değil, renklerin görüldüğü dinamik alanın yüksek olması gerekir ki renklerle çalışırken en az sapma değerine ulaşılsın.Eğer amacın doğru renk ise rgb ve diğer renk gamlarını destekleyen lut değeri iyi bir monitörün olsun, yok bunlar çok fazla detaya giriyor oyun oynamak ve arada sadece bir kaç fotoğraf işleme dersen Lg tam bu işe göre.

Bu fiyatı hak etmez.

Sanırım yanlış anladınız kavramı. sRGB, ARGB, DCI P3, Rec. 709 ya da Rec. 2020, Pro Res. gibi şeyler renk gamıdır. Yani bir özellik değil monitörün gösterebileceği renk hacmidir. sRGB hacmi belirtilmiş fakat ARGB hacmi belirtilmemiş bir monitörün ARGB, DCI P3 vs. hacmini öğrenebilmeniz için RTİNGS, HardwareUnboxed, Technopat gibi yerlerin incelemelerine bakabilirsiniz.
Fotoğrafı herkesin nasıl görebileceğini ancak monitörünüzü düzenli aralıklarda kalibre ederek anlayabilirsiniz. Bunun için kalibrasyon cihazınız var mı?

Philips 276E8VJSB 27" ile Philips 288E2A-00 arasında tepki süresi dışında fark var mı acaba? Hangisini önerirsiniz? Teşekkürler.

Philips 276E8VJSB 27" ile Philips 288E2A-00 arasında tepki süresi dışında fark var mı acaba? Hangisini önerirsiniz? Teşekkürler.
288E2A'da VESA desteği varken 276E8'de yok.
288E2A'da 6W stereo hoparlör varken diğerinde yok.
276E8 sRGB gamutu %109 olduğu için dijital içerik düzenlemeye daha uygun.
288E2A'da kutu içeriğinden ses kablosu da çıkıyor.
Ergonomi olarak fark yok.

288E2A'da VESA desteği varken 276E8'de yok.
288E2A'da 6W stereo hoparlör varken diğerinde yok.
276E8 sRGB gamutu %109 olduğu için dijital içerik düzenlemeye daha uygun.
288E2A'da kutu içeriğinden ses kablosu da çıkıyor.
Ergonomi olarak fark yok.
Cevap için teşekkürler. 288E2A nın bulunabilirliği daha geniş olduğu için onu alim diyorum, philips ın tanıtım sayfasında 288e2a yı övmüş baya gerçi diğerinide öyle gerçek renkleri sağlayan panel felan fülan diye, işimi görür herhalde

Cevap için teşekkürler. 288E2A nın bulunabilirliği daha geniş olduğu için onu alim diyorum, philips ın tanıtım sayfasında 288e2a yı övmüş baya gerçi diğerinide öyle gerçek renkleri sağlayan panel felan fülan diye, işimi görür herhalde
İşinizi görür ama bu fotoğraflar baskıya mı gidiyor yoksa dijitale mi? Dijitale gidiyorsa 276E8VJSB daha iyi olur, baskıya gidiyorsa her ikisi de uygun.

Yeni konular

Geri
Yukarı