Fotoğraf makinesi alınır mı?

Üstadı'm

Decapat
Yaklaşık 10 bin TL bütçem var. ya iyi bir telefon alacağım ya da ortalama bir telefonun yanında fotoğraf makinesi alacağım. Gittiğim güzel mekanların, maçların, tatillerin fotoğrafını ve videosunu çeken biri olsam da açıkçası bu işi hobi olarak sürekli yaptığım söylenmez yine de fotoğraf kalitesi yüksek olsun isterim.
Sizce fotoğraf makine almaya gerek var mı yoksa iyi bir telefonun kamerası yeterli olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
fotoğrafı videodan daha çok çekeceksen fotoğraf makinesi ama video daha önemliyse telefon. 4k video çeken telefonlar uygun ama kameralar çok pahalı. ikinci el fotoğraf makinesi + ortalama bir xiaomi almanı öneririm.

Ben size olacakları söyleyeyim, o makinayı alacaksınız, 2-3 kere kullandıktan sonra hevesiniz geçecek, daha sonra öyle şeylerin ikinci elde alım satımı kolay olmadığı için elinizde patlayacak daha sonra da neden gidip iPhone 12 almadım diye düşüneceksiniz. Ayrıca bu işi amatör şekilde bile yapmıyorsanız o kamerayı yanınızda gezdirmeyeceksiniz demektir, yanınızda gezdirmedikten sonra da almanın ne anlamı var?

Telefon 4K'sı ile Makine 4K'sı aynı olmuyor. Gece çekimleri, manzara çekimleri, kuş izlemek için gerekir. Telefonla olacak iş değil. Sorulması gereken soru alınacak makinenin kullanılacağı süre ve vereceği verimlilik, fiyatına değecek mi...

4k video çeken telefonlar uygun ama kameralar çok pahalı.
Canon 250D o kadar pahalı bir makine değil ve 4K çekim alabiliyor hocam, IS STM lens ile iş görecektir.

Ama ne var ki nihai bir hevesiniz olduğunu düşünmüyorsanız iPhone 12 gibi bir telefon için iyi kameraya sahip olan cihazı tercih edip hem güzel bir telefon hem iyi çekim yapan bir kamera sahibi olmuş olabilirsiniz. Tabi ne olursa olsun DSLR makinenin yerini tutmayacaktır ama telefon kameraları mecrasında profesyonel bir çekim elde etmiş olacağınızdan yine tatmin eder diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı