Fotoğraf ve kısa film çekimleri 7.500 TL kamera önerisi

Daha oturaklı ağır bir şey istiyorsan 77D ve 80D ye bakabilirsin. Bu iki makine 250D nin abisi gibidir.

77D'yi neredeyse 3.5 senedir kullanıyorum ben. Hafifliği, netleme hızı ve genel performansı cidden güzel.

4K şart değilse, 77D ve 80D gibi kameralarla, setini büyüte büyüte gidersin. :)

Bu bütçenin çok aşağısına Blackmagic Pocket almıştık zamanında. Fiyatlar inanılmaz şekilde artmış. 650D'yi de 1000TL'ye almıştım hatta. İşiniz gerçekten zor. Tavsiye bile veremiyorum şu an.

Satıcılar zıvanadan çıktı ya. %40 kârla satıyor herifler ürünleri. Böyle olunca kimse almıyor...

2017 sonlarında 550 TL'ye 50mm f1.8 almıştım. Aynı lens şimdi 1260 TL olmuş... Eskiden 50mm'i kamera alanlara önerirdim, şimdi gel de öner.

Giriş seviyesi bir lens için 1500 TL vermen gerek. Giriş seviyesi telefoto için 2000, orta seviye tak gez zoom içinse 3000 TL...

Berbat piyasa. Ama kendi elleriyle bu hale getirdiler. Satamayacaklar, bir bir de batacaklar...

Satıcılar zıvanadan çıktı ya. %40 kârla satıyor herifler ürünleri. Böyle olunca kimse almıyor...

2017 sonlarında 550 TL'ye 50mm f1.8 almıştım. Aynı lens şimdi 1260 TL olmuş... Eskiden 50mm'i kamera alanlara önerirdim, şimdi gel de öner.

Giriş seviyesi bir lens için 1500 TL vermen gerek. Giriş seviyesi telefoto için 2000, orta seviye tak gez zoom içinse 3000 TL...

Berbat piyasa. Ama kendi elleriyle bu hale getirdiler. Satamayacaklar, bir bir de batacaklar...
50mm'ler telefon kılıfı gibi bir şeydi. Makineyi alan bu lensi de alırdı. Ben öğrenciydim o zamanlar. 200TL'ye YougNuo gibi bir marka almıştım. Şimdi onlar 800TL olmuş. :D Tamamen lüks olmuş artık. Nefes alıyorsan, açlıktan ölmüyorsan bu hayat sana yeter deniyor sanki bizlere.

50mm'ler telefon kılıfı gibi bir şeydi. Makineyi alan bu lensi de alırdı. Ben öğrenciydim o zamanlar. 200TL'ye YougNuo gibi bir marka almıştım. Şimdi onlar 800TL olmuş. :D Tamamen lüks olmuş artık. Nefes alıyorsan, açlıktan ölmüyorsan bu hayat sana yeter deniyor sanki bizlere.

Eskiden öğrenci birisi harçlıklarıyla başlayabilirdi bu hobiye. Şimdi imkansız. En ucuz ikili 3000 TL ki o da çok çok kötü oluyor. Eli yüzü düzgün olsun desen 5000 - 6000'e çıkıyorsun... E bunun çantası, tripodu, filtresi, ek lensi var. Bunlar dışında bilgisayarı var...

Çoğu hobi lüks artık. Fotoğraf berbat bir halde zaten. EOS RP diye bir model var. F/P aynasız Fulframe bir kamera. Çok güzel cihaz, geçmeyi de düşündüm. 900$ normalde, Türkiye'de 11.000 TL. Gel de al...

Adı da giriş seviyesi F/P aynasız...

Eskiden öğrenci birisi harçlıklarıyla başlayabilirdi bu hobiye. Şimdi imkansız. En ucuz ikili 3000 TL ki o da çok çok kötü oluyor. Eli yüzü düzgün olsun desen 5000 - 6000'e çıkıyorsun... E bunun çantası, tripodu, filtresi, ek lensi var. Bunlar dışında bilgisayarı var...

Çoğu hobi lüks artık. Fotoğraf berbat bir halde zaten. EOS RP diye bir model var. F/P aynasız Fulframe bir kamera. Çok güzel cihaz, geçmeyi de düşündüm. 900$ normalde, Türkiye'de 11.000 TL. Gel de al...

Adı da giriş seviyesi F/P aynasız...
900$'lık cihaz 11.000TL mi? Diyecek sözüm yok gerçekten. Telefon gibi bir şey değil üstelik. Vergi bakımından avantajlı da olması gerekirdi.

2. el 6D olabilir aslında. Body fiyafı uygun tutularak 2 veya 3 lens olabilir. Örneğin tamron 24-70 VC ilk versiyonu videoda gayet hoş. Giriş seviyesi için crop makineler önerilse de bir müddet sonra tüm ekipmanları yenileyip tekrar üst seviyeye uygun alman gerekecek. Önerim 2. el 6D 4200 TL dolaylarında. 24-70 VC tamron 3800 TL civarı. 24-70'de açıları öğrendikten sonra bütcen oldukça yeni lensler alırsın hem de istediğin açıyı keşfetmiş olursun. 6D fullframe olduğu için crop makinelere göre üstünlük sağlıyacaktır. VC versiyonlu tamron ise stabilizer sayesinde videoda yardımcı olur. Önerilen eos 80D güzel fakat ne olursa olsun crop sensör fullframenin yerini tutamayacaktır. Umarım istediğin seti alabilirsin.

6D eski, video için daha da eski bir makine artık. Netlemesi iyi değil. Fotoğraf için olur belki ama video için iyi değil artık.

80D ya da 77D, crop olsa bile birçok yönden avantaj sağlayacaktır, 6D'ye göre. Lens ise, Full Frame lensler alınabilir, ilerde sadece gövde değiştirmek gerekir.

6D, 5D Mk II... Bunlar video için eski cihazlar artık...

Tüm herkese cevaplarından ve detay vermelerinden ötürü minettarım. Çok teşekkür ediyorum. Benim istediğim hem fotoğraf ve hem de video için kaliteli olması idi. Full HD olması yeterli bana. Çünkü film çekimi yapmak için video kısmının iyi olmasını istiyorum. Aynı şekilde fotoğraf da çekeceğim o yüzden fotoğraf kısmının da iyi olmasını istiyorum. @SideWinder isimli arkadaş 80D veya 77D önermiş. İkisine de bakacağım. Tekrar teşekkürler.
6D eski, video için daha da eski bir makine artık. Netlemesi iyi değil. Fotoğraf için olur belki ama video için iyi değil artık.

80D ya da 77D, crop olsa bile birçok yönden avantaj sağlayacaktır, 6D'ye göre. Lens ise, Full Frame lensler alınabilir, ilerde sadece gövde değiştirmek gerekir.

6D, 5D Mk II... Bunlar video için eski cihazlar artık...
77D ve 80D cihazlarına baktım da fiyatları da epey pahallı. Hiç kamera almasam mi diye düşünmedim değil vallahi :D

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı