Fotoğrafçılığa başlamak için makine tavsiyesi

@SideWinder
Fujifilm hakkında ne düşünüyorsunuz hocam?
Hatırlarsanız bir zamanlar (ben ortaokulda iken, tahmini 2014-15 arası) ''photography by Ahmet - mehmet'' olayları vardı. O zamanlar Nikon ve Canon DSLR pazarında en bilinçsiz kullanıcıya bile ulaşmayı başarmıştı. Hatırlıyorum diyaframın ne olduğunu bilmeyen insanlar portre çekip sağ alta kocaman ''xx photography'' yazıyordu ki bu da o zamandan beri süregelen fanboyların oluşmasına neden oldu. Canon al Canon iyi, Nikon al o çok iyi diyen bir kitle vardı o zamanlar. Şu anda da görüyorum hala var. Bana kalırsa Sony'de mevcut zamanda bu fanboylardan nasibini almaya başladı. Piyasa araştırması yapmadan ''a6000 al çok güzel makine'' diyen çok insana rastladım.
Fakat Fujifilm hakkındaki düşüncelerinizi merak ettim.

@SideWinder
Fujifilm hakkında ne düşünüyorsunuz hocam?
Hatırlarsanız bir zamanlar (ben ortaokulda iken, tahmini 2014-15 arası) ''photography by Ahmet - mehmet'' olayları vardı. O zamanlar Nikon ve Canon DSLR pazarında en bilinçsiz kullanıcıya bile ulaşmayı başarmıştı. Hatırlıyorum diyaframın ne olduğunu bilmeyen insanlar portre çekip sağ alta kocaman ''xx photography'' yazıyordu ki bu da o zamandan beri süregelen fanboyların oluşmasına neden oldu. Canon al Canon iyi, Nikon al o çok iyi diyen bir kitle vardı o zamanlar. Şu anda da görüyorum hala var. Bana kalırsa Sony'de mevcut zamanda bu fanboylardan nasibini almaya başladı. Piyasa araştırması yapmadan ''a6000 al çok güzel makine'' diyen çok insana rastladım.
Fakat Fujifilm hakkındaki düşüncelerinizi merak ettim.

@overDrive__ bir süre A7 III kullandım. Özellikle AtroFotoğrafçılık tarafında kullandığım için makinenin sınırlarını zorladım diyebilirim.

Renk bir değişken değil bana göre, RAW çekiyoruz sonuçta. Dİnamik aralıkta da bir farkın olacağını sanmıyorum. İkisi de sınıfının üstün makinekeri. Ama +3 pozlanmış fotoğraf çekip, normale döndürmeye çalışacaksanız, o başka.

A7R IV bir canavar. Bu nedenle özenli ve tripodla kullanılması gerekebiliyor.

@AidenPearce Pek kullanmadım. Ancak son zamanlara kadar makinelerinin fiyatları oldukça iyiydi. Hatta bu nedenle birçok kişi Fujifilm'i tercih etti.

Ancak iş Full Frame gövdeye ve lens desteğine gelince, Canon ve Sony derdim. Sony'nin gövdeleri, Canon'un ise L lensleri zor bulunur.

Bende 70-200 f2.8L var, yaklaşık 2 - 3 senedir. Gerçekten farklı lensler bunlar.

@SideWinder Merhabalar elimde Canon Eos1000d var bende satıp bir tık üst birşey mi baksam dedim manzara çekimleri için falan fotoğrafçılık anlamında profesyonel değilim ama 1000 d ile idare edermiyim standart lensleri var 2 adet.

Bütçe belirtmiyorum? 🤣

Buyrun:

@overDrive__ Nikon artık alınmaz. Hem rakiplerine göre iyi değil hem de piyasası pahalı. Ucuz lensi yok.
Hocam Sony A6100 veya A6400 almak istiyorum başlangıç için ama sorduğum kişiler genelde Canon veya Nikon modeller önerip Sony makinelerin eskidiğini söylüyorlar kusura bakmayın alakasız yerden sorduğum için görüşlerinizi merak ediyorum.

Geri
Yukarı