Fotoğrafçılığa Başlamak İstiyorum

Hexa Force

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i3-8100 | RX6600XT Speedster Qick 308 8GB | Kingston Fury Beast 2x8GB RAM | 1TB HDD + 120GB SSD | G102 | B930 | DFGT | H2002P | ACER SWIFT 1 | MSI CREATOR Z17
Selamlar,
Dün akşam açtığım için konu görülmedi diye düşünüyorum. Konuya buradan ulaşabilirsiniz.
Ben çocukluktan beri kameralara aşığım ama bir türlü alayım çekeyim yapamadım. Elimde eski kameralar var. Biri çalışıyor ama depolaması için kullanılan birimi bulmam imkansız, bulsam bile istediğim türden bir ürün değil. Elimde Zenit'in bir kamerası var, filmli istediğimde bu ama kamera bizim için çok değerli Kanadalı bir gazeteci amcamla babama hediye etmiş, yani ev harici kullanmak istemeyeceğim kadar değerli ben ve ailem için. Dün akşam haberlere bakıp sosyal medyaya da bir göz atayım dedim ve 130 liraya bir kit gördüm. Bu kitin içinde Fujifilm Clear Shot V, 2 adet film ve kılıfı bulunuyor. Bu tür eski kameralar ile çekilen fotoğraflar çok hoş duruyor ve artık yeter başlayacağım dediğim noktaya geldim.

Bütçem 200 lira ama aşma konusunda maksimum 50 liraya -o da değerse- kadar çıkarım.
Bu tür bir makineyi alıp filmleri ile çekmeye başlamam yeterli mi?
Ayrıca ekipman almam gerekir mi?
Filmler pozitif negatif olarak ayrılmışlar neleri ifade ediyorlar?
Başlangıçta karşılaşabileceğim şeyler neler?
Filmlerin baskıları kaç liraya yapılıyor?
Başlayıp hobi olarak devam edip bir süre sonra eğlenirken para kazanabileceğim bir iş olarak düşünüyorum sizce değer mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu konuda uzman değilim ancak bazı sorularına yanıt verebilirim. Lisede arkadaşlarımda kameralar alıp heves etmiştik bir süre.

Soru :Bu tür bir makineyi alıp filmleri ile çekmeye başlamam yeterli mi?
Cevap : Fotoğrafçılıkta yeterlilik diye birşey bana göre yok çünkü anı kamera değil sen yakalayacaksın. Çekeceğin görüntüyü sen ayarlayacaksın kamerada sana yardımcı olan bir araçtır. Olay bakış açısında bence. Bu soru biraz göreceli yani karar senin yeterlilik konusunda.

Soru : Ayrıca ekipman almam gerekir mi?
Cevap: İyi görüntüler yakalamak istiyorsan bazen kamerayı açıp beklemen gerekir anı yakalamak için bazen 5-10 saniye beklersin bazen ise dakikalarca bu yüzden tripod gerekebilir diye düşünüyorum.

Soru: Filmlerin baskıları kaç liraya yapılıyor?
Cevap: Filmler, kasetler artık eskide kaldı her fotoğrafçıda bulunamayabiliyor bunlar için uygun cihaz. Tabi bu yüzden normal fotoğraf basımından biraz daha maliyetli. Geçen ay eski bir düğün kasedi bulmuştum evimde fotoğrafçıya bunu usbye yazabilirmisiniz dediğimde her fotoğrafçının bunu yapamadığını öğrendim. 1.5 saatlik kaset 40 tl gibi bir fiyata usbye aktarılmıştı.

Soru: Başlayıp hobi olarak devam edip bir süre sonra eğlenirken para kazanabileceğim bir iş olarak düşünüyorum sizce değer mi?
Cevap: Para kazanmak istiyorsan biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsin. Pek karlı olmaz senin için çektiğin resimleri satmak gibi düşünüyorsan zor bu tür işler ama başka şekilde olurmu dersen oda biraz bulunduğun şehirde adını duyurabilirsen çektiğin fotoğraflarda ve kendini diğer insanlara iyi bir fotoğrafçı olarak kanıtlayabilirsen belki o şekilde biraz para kazanabilirsin. Mesela doğum günleri için ya da sünnet için nişan için fotoğrafçı lazım olur akıllarına sen gelirsin falan bu tarz işlerle biraz kazanç sağlayabilirsin.

Kendimce düşüncelerimi yazdım cevaplayabildiklerimi cevapladım aralarında yanlışımda vardır doğrumda şahsi görüşlerimi yazdım umarım faydalı olur.

Bu konuda uzman değilim ancak bazı sorularına yanıt verebilirim. Lisede arkadaşlarımda kameralar alıp heves etmiştik bir süre.

Soru :Bu tür bir makineyi alıp filmleri ile çekmeye başlamam yeterli mi?
Cevap : Fotoğrafçılıkta yeterlilik diye birşey bana göre yok çünkü anı kamera değil sen yakalayacaksın. Çekeceğin görüntüyü sen ayarlayacaksın kamerada sana yardımcı olan bir araçtır. Olay bakış açısında bence. Bu soru biraz göreceli yani karar senin yeterlilik konusunda.

Soru : Ayrıca ekipman almam gerekir mi?
Cevap: İyi görüntüler yakalamak istiyorsan bazen kamerayı açıp beklemen gerekir anı yakalamak için bazen 5-10 saniye beklersin bazen ise dakikalarca bu yüzden tripod gerekebilir diye düşünüyorum.

Soru: Filmlerin baskıları kaç liraya yapılıyor?
Cevap: Filmler, kasetler artık eskide kaldı her fotoğrafçıda bulunamayabiliyor bunlar için uygun cihaz. Tabi bu yüzden normal fotoğraf basımından biraz daha maliyetli. Geçen ay eski bir düğün kasedi bulmuştum evimde fotoğrafçıya bunu usbye yazabilirmisiniz dediğimde her fotoğrafçının bunu yapamadığını öğrendim. 1.5 saatlik kaset 40 tl gibi bir fiyata usbye aktarılmıştı.

Soru: Başlayıp hobi olarak devam edip bir süre sonra eğlenirken para kazanabileceğim bir iş olarak düşünüyorum sizce değer mi?
Cevap: Para kazanmak istiyorsan biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsin. Pek karlı olmaz senin için çektiğin resimleri satmak gibi düşünüyorsan zor bu tür işler ama başka şekilde olurmu dersen oda biraz bulunduğun şehirde adını duyurabilirsen çektiğin fotoğraflarda ve kendini diğer insanlara iyi bir fotoğrafçı olarak kanıtlayabilirsen belki o şekilde biraz para kazanabilirsin. Mesela doğum günleri için ya da sünnet için nişan için fotoğrafçı lazım olur akıllarına sen gelirsin falan bu tarz işlerle biraz kazanç sağlayabilirsin.

Kendimce düşüncelerimi yazdım cevaplayabildiklerimi cevapladım aralarında yanlışımda vardır doğrumda şahsi görüşlerimi yazdım umarım faydalı olur.
Şimdilik basit bir kamera alacağım, internette birkaç sitede 1 liraya basım yapıldığını gördüm umarım öyledir. Resim satmak değil fotoğrafçıda çalışmak manasıyla sormuştum. Yanıtınız için teşekkür ederim. Basit bir kamera için araştırıp edindiğim bilgileri yazarım belki biri görür onada yol açar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı