Çözüldü Fotoğrafın çekilme tarihi iz bırakmadan değiştirilebilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

erengore

Kilopat
Katılım
28 Ağustos 2020
Mesajlar
7.609
Makaleler
4
Çözümler
87
Davamızda kullanılacak bir fotoğraf var ve bu fotoğrafın çekilme tarihi bizim için önemli. Bu çekilme tarihi değiştirilebilir mi? Değiştirilse bile değiştirildiği kanıtlanabilir mi? İz bırakmadan fotoğrafın çekilme tarihi ile oynanabilir mi?
Teşekkürler. Kolay gelsin. İyi günler.
 
Çözüm
Fotoğraf çekildiği an metadata olarak çekilme tarihi eklenir daha sonra değiştirseniz bile bunu öğrenebilirler ve öğrendiklerinde mahkemeyi kandırmaya çalıştığınız için alacağınız ceza katlanır.

31337

Picopat
Katılım
18 Şubat 2021
Mesajlar
993
Çözümler
2
Dosyaların Metadata'ları var, bilişim uzmanının incelemesini talep ederler bilişim uzmanıda inceleyerek hangi verilerin değiştiğini bulabilir bunun için çeşitli araçlar var mesela Hex editör.
Anlasilabilecegini sanmiyorum. Metadata dosyalarda duz olarak tutulan bilgiler, bir dosyanin adindan farki yok. Bu bilgiler blockchain'e yazilmiyor ya.
 

sSLH

Decipat
Katılım
7 Mayıs 2020
Mesajlar
671
Çözümler
22
Yer
Mersin
Arkadaş Udemy'den siber güvenlik kursu alıp siber güvenlikçi olduğunu sanıyor olabilir. Daha dosyalardan verilerden haberi yok.
O arkadaş her konuya yorum atıyor ama yorumda asla konu sahibine cevap vermiyor konuya cevap atanlara yanıt atıyor sadece, iletişim uslubü çok net gibi duruyor ama kesin ifadeler gerçeği yansıtmıyor çokça kez denk geldim. Bunun en basit kanıtı +850 mesajda sadece 1 tane çözümü olması :)
 

31337

Picopat
Katılım
18 Şubat 2021
Mesajlar
993
Çözümler
2
Sen nasıl siber güvenlikçisin. :D
Türkiye'de çok fazla siber güvenlik uzmanı yok tanıyorumdur seni ismini veya çalıştığın yeri söyle.
Ironiydi : p Adli bilisim alanini biliyorum tabi ki ama boyle bir durumda cogu zaman icin bir sey yapabileceklerini sanmiyorum. Cunku metadata'nin degistirilip degistirilmedigini anlamanin bir yolu olmasi mumkun degil diye dusunuyorum. Bir dosyanin adi da metadata'dir ve degistirildiginde bu anlasilamaz. Gecmis tutuluyorsa da bu da silinebilir. Sonucta internete bile bagli degil bu dosya, tamamen bizim elimizde.

Uzmani degilim. Bilgisayar muhendisligi okuyorum ve siber guvenlikle ugrasiyorum. Sektore gore henuz acemiyim diyebilirim.
 

AGEVRX

Decipat
Katılım
14 Şubat 2020
Mesajlar
1.040
Makaleler
1
Çözümler
5
Yer
MG
Ironiydi: P Adli bilisim alanini biliyorum tabii ki ama boyle bir durumda cogu zaman için bir şey yapabileceklerini sanmiyorum. Cunku Metadata'nin degistirilip degistirilmedigini anlamanin bir yolu olmasi mumkun degil diye dusunuyorum. Bir dosyanin adi da Metadata'dir ve degistirildiginde bu anlasilamaz. Gecmis tutuluyorsa da bu da silinebilir. Sonucta internete bile bagli degil bu dosya, tamamen bizim elimizde.

Uzmani degilim. Bilgisayar muhendisligi okuyorum ve siber guvenlikle ugrasiyorum. Sektore gore henuz acemiyim diyebilirim.

Siber güvenlik uzmanı olabilmen için yüksek lisans hatta doktora yapman gerekiyor basit bir iş değil.
Dosya oluştuğu andan itibaren genişleyerek ilerler, bilgisayarda "silmek" diye bir kavram yoktur genelde üzerine yazılır ve alandan tasarruf edilir bazı yöntemler ile çok fazla veriyi üst üste yazarsanız artık geri döndürmesi çok daha zor hale gelir. Yani silmek diye bir şey yok dolayısıyla değişiklilerde ortaya çıkar.
 
Yukarı